Moskvada Stalinqrad döyüşü və Vətən Müdafiəçiləri Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Fevralın 19-da “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatı tərəfindən Moskvada 95-ci Qvardiya atıcı diviziyası, 1566 saylı Marinsk məktəbində Stalinqrad döyüşü qəhrəmanlarının xatirəsinə və 3-cü Qvardiya Stalinqrad Mexanikləşdirilmiş Tank Korpusunda Qələbənin 81-ci ildönümünə və Vətən Müdafiəçiləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Ümumi Böyük Qələbədən qürur rus və Azərbaycan xalqlarını birləşdirir. Əzi Aslanovun, Balaoğlan Abbasovun və digər qanlı döyüşlərin qəhrəmanlarının adları Rusiya və Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
Sovet qoşunlarının inadkar müqaviməti ilə qarşılaşan, ittifaq dövlətinin ürəyi olan Moskvanı tez bir zamanda fəth etmək cəhdinin uğursuzluğa düçar olduğunu anlayan Hitler diqqətini ölkənin cənubuna çevirdi. Nasistlərin məqsədi sovet sənayesini sarsıtmaq idi, bunun üçün alman qoşunlarına Azərbaycandakı neft yataqlarını və yanacağın ölkənin Avropa hissəsinə, Volqaya çatdırıldığı əsas nəqliyyat arteriyasını ələ keçirməli idi.
Lakin 1942-ci il iyulun 17-də bəşər tarixində ən böyük quru döyüşünün başladığı Stalinqradın müdafiəçiləri bu planların reallaşmasının qarşısını aldılar. Əgər hər şey düşmənin planlaşdırdığı kimi getsəydi və Azərbaycan ölkənin demək olar ki, bütün neft və yanacaq sənayesinin cəmləşdiyi almanların əlinə keçsəydi, o zaman müharibənin sonrakı gedişatının necə olacağını söyləmək belə çətindir.
Şəhər uğrunda döyüşlər 200 gün davam etdi. Böyük itkilər və inanılmaz şücaətlər bahasına birlik dövlətinin qardaş xalqları faşist qoşunlarını dəf etdilər və II Dünya Müharibəsinin gedişatını tamamilə dəyişdirdilər. Həmin qələbənin sonrakı tarixə təsirini qiymətləndirmək çətindir, çünki məhz Stalinqraddan sonra Qırmızı Ordu təşəbbüsü öz əlinə keçirdi, bir çox ölkələrdə faşist rejimlər sarsıldı və o vaxta qədər neytrallığını qoruyan ölkələr nəhayət Almaniyanı işğalçı kimi tanımaq qərarına gəldilər.
Bizi o hadisələrdən 73 il ayır, amma tarixin dərsləri hələ də yadda qalıb. Əsas odur ki, işğalçıları yalnız birlikdə azad edən xalq qovub çıxara bildi. Stalinqrad döyüşlərində döyüşçülər bir-birlərinin milliyyətini soruşmadılar. Buna görə də qələbə tarixi təkcə Rusiyada deyil, yaddaqalan tarixə çevrilib. Azərbaycan da öz qəhrəmanlarını şərəfləndirir. Arxa cəbhədə inanılmaz zəhmətlə çalışanları nəzərə almasaq, Böyük Vətən Müharibəsində hər beşinci azərbaycanlı iştirak edib.
“İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatının sədri Əli Kazımov çıxışında qeyd etdi: “Bakının hər neft zavodunda “Hər quyuda Stalinqradımızdır!” şüarı vardı. Azərbaycan sakinləri müdafiə fonduna 17 milyon dəyərində şəxsi əmanət veriblər və bu pulla tank kolonu və aviasiya eskadrilyası tikilib.
Stalinqradın müdafiəsinə görə  500 nəfərə yaxın azərbaycanlı mükafatlara layiq görülüb. Odlar Yurdundan olan bir çox qəhrəmanların adı bu gün bütün dünyada tanınır”.
Tədbirdə Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının sədr müavini Moskva İrina Silina, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirinin müşaviri Zaur Paşayev, Rusiya Liberal Demokrat Partiyasının Moskva bölməsinin sədri Anisimov Yeqor İqoreviç, İkinci Dünya Müharibəsi veteranları Roxlina Mariya Mixaylovna, Ryazantsev , Lytkin İvan Petroviç, Pronin Vasili Gavriloviç, Rıxlov Fedor Fedoroviç, Kornışev Valentin Sergeyeviç, Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov, Moskva Vilayət Dumasının deputatı Nikitas Tatyana Evdokimovna, veteranların və ictimai təşkilatların nümayəndələri, Moskva və Moskva vilayətinin Azərbaycan diasporunun fəalları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər sağ qalanları, gecələr partlayan bombanın səsini bu günə qədər aydın eşidənləri, adları qranit abidələrdə və obelisklərdə əbədiləşdirilənlərin hamısını yad edib, onlara ehtiramlarını bildiriblər.
İlham Tağıyev
Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının mətbuat xidmətinin rəhbəri

19 февраля 2024 года РОО,, Объединение наследников Великой Победы им. дважды Героя Советского Союза Ази Асланова”, 95-я Гвардейская стрелковая дивизия, Марьинская школа 1566 памяти героев Сталинградской битвы и 3-й Гвардейский Сталинградской механизированной танковый корпус проводили мероприятии посвященной 81 годовщине Победы Красной Армии в Сталинградской битве и Дню Защитников Отечества.
Гордость за общую Великую Победу объединяет российский и азербайджанский народы. Имена Ази Асланова, Балаоглана Аббасова и других героев кровопролитных боев золотыми буквами вписаны в историю России и Азербайджана.
Встретив упорное сопротивление советских войск, поняв, что попытка молниеносного завоевания сердца союзного государства – Москвы – провалилась, Гитлер обратил свое внимание на юг страны. Целью фашистов стал подрыв советской промышленности, для этого немецким войскам было крайне необходимо захватить нефтяные месторождения в Азербайджане и главную транспортную артерию, по которой топливо доставлялось в европейскую часть страны, Волгу.
Однако сбыться этим планам помешали защитники Сталинграда, где 17 июля 1942 года началась крупнейшая сухопутная битва в истории человечества.
Если бы все пошло, как задумал враг, и в руках немцев оказался Азербайджан, где была сосредоточена почти вся нефтедобывающая и топливная промышленность страны, то сложно сказать даже, каким был бы дальнейший ход войны
Бои за город продолжались 200 дней. Ценой огромных потерь и силой невероятной доблести братские народы союзного государства дали отпор фашистским войскам и полностью переломили ход Второй мировой. Влияние той победы на дальнейшую историю сложно переоценить, ведь именно после Сталинграда Красная Армия взяла в свои руки инициативу, профашистские режимы во многих странах пошатнулись, а страны, до того времени соблюдавшие нейтралитет, наконец решились признать Германию агрессором.
С теми событиями нас разделяют 73 года, однако уроки истории до сих пор хранятся в памяти. А главный из них заключается в том, что только сообща народ-освободитель смог прогнать оккупантов. В боях под Сталинградом бойцы не спрашивали друг у друга национальность. Именно поэтому дата победы стала памятной датой не только в России. Своих героев чтит и Азербайджан. В Великой Отечественной войне участвовал каждый пятый азербайджанец, не считая тех, кто с неимоверными усилиями трудился в тылу.
Председатель РОО,,Объединение наследников Великой Победы им. дважды Героя Советского Союза Ази Асланова Али Алиевич Касымов в своём выступлении отметил: «На каждом нефтяном заводе в Баку висел лозунг: «Наш Сталинград – у каждой скважины!» Жители Азербайджана передали в фонд обороны личных сбережений на 17 миллионов, на эти деньги была построена танковая колонна и эскадрилья самолетов.
Около полутора тысяч азербайджанцев были удостоены наград за оборону Сталинграда. Имена многих героев из Страны Огней сегодня известны во всем мире.”
Выступавшие в мероприятии вспомнили и отдали дань памяти тем, кто остался в живых, и кто по сей день отчётливо может слышать по ночам звук разрывающейся бомбы, всем тем , чьи имена увековечены в гранитных памятниках и обелисках.
В мероприятии участвовали заместитель председателя МНКА Азербайджанцев ЗАО г.Москвы Силина Ирина Джафаровна, советник Посла Азербайджана в России Заур Пашаев, председатель Московского отделения ЛДПР Анисимов Егор Игоревич, ветераны ВОВ Рохлина Мария Михайловна, Рязанцев Дмитрий Иванович,Лыткин Иван Петрович, Пронин Василий Гаврилович,
Рыхлов Фёдор Фёдорович, Корнышев Валентин Сергеевич,председатель РНКА Азербайджанцев Московской области Эльшан Ибрагимов,депутат Московской областной Думы Никитас Татьяна Евдокимовна, представители ветеранских и общественных организаций, активисты диаспоры Азербайджанцев Москвы и Московской области.