Moskvada Stalinqrad döyüşü və Vətən Müdafiəçiləri Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Fevralın 19-da “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatı tərəfindən Moskvada 95-ci Qvardiya atıcı diviziyası, 1566 saylı Marinsk məktəbində Stalinqrad döyüşü qəhrəmanlarının xatirəsinə və 3-cü Qvardiya Stalinqrad Mexanikləşdirilmiş Tank Korpusunda Qələbənin 81-ci ildönümünə və Vətən Müdafiəçiləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Ümumi Böyük Qələbədən qürur rus və Azərbaycan xalqlarını birləşdirir. Əzi Aslanovun, Balaoğlan Abbasovun və digər qanlı döyüşlərin qəhrəmanlarının adları Rusiya və Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
Sovet qoşunlarının inadkar müqaviməti ilə qarşılaşan, ittifaq dövlətinin ürəyi olan Moskvanı tez bir zamanda fəth etmək cəhdinin uğursuzluğa düçar olduğunu anlayan Hitler diqqətini ölkənin cənubuna çevirdi. Nasistlərin məqsədi sovet sənayesini sarsıtmaq idi, bunun üçün alman qoşunlarına Azərbaycandakı neft yataqlarını və yanacağın ölkənin Avropa hissəsinə, Volqaya çatdırıldığı əsas nəqliyyat arteriyasını ələ keçirməli idi.
Lakin 1942-ci il iyulun 17-də bəşər tarixində ən böyük quru döyüşünün başladığı Stalinqradın müdafiəçiləri bu planların reallaşmasının qarşısını aldılar. Əgər hər şey düşmənin planlaşdırdığı kimi getsəydi və Azərbaycan ölkənin demək olar ki, bütün neft və yanacaq sənayesinin cəmləşdiyi almanların əlinə keçsəydi, o zaman müharibənin sonrakı gedişatının necə olacağını söyləmək belə çətindir.
Şəhər uğrunda döyüşlər 200 gün davam etdi. Böyük itkilər və inanılmaz şücaətlər bahasına birlik dövlətinin qardaş xalqları faşist qoşunlarını dəf etdilər və II Dünya Müharibəsinin gedişatını tamamilə dəyişdirdilər. Həmin qələbənin sonrakı tarixə təsirini qiymətləndirmək çətindir, çünki məhz Stalinqraddan sonra Qırmızı Ordu təşəbbüsü öz əlinə keçirdi, bir çox ölkələrdə faşist rejimlər sarsıldı və o vaxta qədər neytrallığını qoruyan ölkələr nəhayət Almaniyanı işğalçı kimi tanımaq qərarına gəldilər.
Bizi o hadisələrdən 73 il ayır, amma tarixin dərsləri hələ də yadda qalıb. Əsas odur ki, işğalçıları yalnız birlikdə azad edən xalq qovub çıxara bildi. Stalinqrad döyüşlərində döyüşçülər bir-birlərinin milliyyətini soruşmadılar. Buna görə də qələbə tarixi təkcə Rusiyada deyil, yaddaqalan tarixə çevrilib. Azərbaycan da öz qəhrəmanlarını şərəfləndirir. Arxa cəbhədə inanılmaz zəhmətlə çalışanları nəzərə almasaq, Böyük Vətən Müharibəsində hər beşinci azərbaycanlı iştirak edib.
“İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatının sədri Əli Kazımov çıxışında qeyd etdi: “Bakının hər neft zavodunda “Hər quyuda Stalinqradımızdır!” şüarı vardı. Azərbaycan sakinləri müdafiə fonduna 17 milyon dəyərində şəxsi əmanət veriblər və bu pulla tank kolonu və aviasiya eskadrilyası tikilib.
Stalinqradın müdafiəsinə görə  500 nəfərə yaxın azərbaycanlı mükafatlara layiq görülüb. Odlar Yurdundan olan bir çox qəhrəmanların adı bu gün bütün dünyada tanınır”.
Tədbirdə Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının sədr müavini Moskva İrina Silina, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirinin müşaviri Zaur Paşayev, Rusiya Liberal Demokrat Partiyasının Moskva bölməsinin sədri Anisimov Yeqor İqoreviç, İkinci Dünya Müharibəsi veteranları Roxlina Mariya Mixaylovna, Ryazantsev , Lytkin İvan Petroviç, Pronin Vasili Gavriloviç, Rıxlov Fedor Fedoroviç, Kornışev Valentin Sergeyeviç, Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov, Moskva Vilayət Dumasının deputatı Nikitas Tatyana Evdokimovna, veteranların və ictimai təşkilatların nümayəndələri, Moskva və Moskva vilayətinin Azərbaycan diasporunun fəalları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər sağ qalanları, gecələr partlayan bombanın səsini bu günə qədər aydın eşidənləri, adları qranit abidələrdə və obelisklərdə əbədiləşdirilənlərin hamısını yad edib, onlara ehtiramlarını bildiriblər.
İlham Tağıyev
Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının mətbuat xidmətinin rəhbəri

An event dedicated to the Battle of Stalingrad and Defenders of the Fatherland Day was held in Moscow
On February 19, by the veteran organization “Union of Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Guard Major General Hazi Aslanov”, the 95th Guards Rifle Division in Moscow, Marinsk School No. 1566 in memory of the heroes of the Battle of Stalingrad and the 3rd Guards An event dedicated to the 81st anniversary of the Victory and Defenders of the Fatherland Day was held in the Stalingrad Mechanized Tank Corps.
Pride of the General Great Victory unites the Russian and Azerbaijani peoples. The names of Azi Aslanov, Balaoghlan Abbasov and other heroes of bloody battles are written in golden letters in the history of Russia and Azerbaijan.
Faced with the stubborn resistance of the Soviet troops, realizing that the attempt to quickly conquer Moscow, the heart of the Union state, failed, Hitler turned his attention to the south of the country. The goal of the Nazis was to undermine Soviet industry, for this German troops had to seize the oil fields in Azerbaijan and the Volga, the main transport artery through which fuel was delivered to the European part of the country.
However, on July 17, 1942, the defenders of Stalingrad, where the largest land battle in human history began, prevented these plans from being realized. If everything went as planned by the enemy and Azerbaijan fell into the hands of the Germans, where almost the entire oil and fuel industry of the country is concentrated, then it is difficult to say what the further course of the war would be.
Battles for the city lasted for 200 days. At the cost of great losses and incredible bravery, the fraternal nations of the Commonwealth defeated the fascist troops and completely changed the course of World War II. It is difficult to assess the impact of that victory on the subsequent history, because it was after Stalingrad that the Red Army took the initiative, the fascist regimes in many countries were shaken, and the countries that had maintained their neutrality until then finally decided to recognize Germany as an aggressor.
73 years separate us from those events, but the lessons of history are still remembered. The main thing is that only the people who liberated together could expel the invaders. In the battles of Stalingrad, the fighters did not ask each other’s nationality. Therefore, the history of victory has become a memorable history not only in Russia. Azerbaijan also honors its heroes. If we do not take into account those who worked incredibly hard on the rear front, every fifth Azerbaijani participated in the Great Patriotic War.
In his speech, the chairman of the veteran organization “Union of Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Guard Major General Hazi Aslanov” Ali Kazimov said: “In every oil plant of Baku, “In every well is our Stalingrad!” had a slogan. Residents of Azerbaijan made a personal deposit worth 17 million to the defense fund, and a tank column and an aviation squadron were built with this money.
About 500 Azerbaijanis were awarded for the defense of Stalingrad. The names of many heroes from the Land of Fire are known all over the world today”.
At the event, Irina Silina Moscow, deputy chairperson of the organization of the National Cultural Autonomy of Azerbaijanis of the Western Administrative District of Moscow, Zaur Pashayev, adviser to the Azerbaijani ambassador to Russia, Yegor Igorevich Anisimov, the chairman of the Moscow branch of the Liberal Democratic Party of Russia, veterans of the Second World War Rokhlina Maria Mikhailovna, Ryazantsev, Lytkin Ivan Petrovich, Pronin Vasili Gavrilovich, Rykhlov Fedor Fedorovich, Kornyshev Valentin Sergeyevich, Elshan Ibrahimov, Chairman of the Regional National-Cultural Autonomy of Azerbaijanis of the Moscow Region, Nikitas Tatyana Evdokimovna, Deputy of the Moscow Regional Duma, representatives of veterans and public organizations, activists of the Azerbaijani diaspora of Moscow and Moscow Region participated.
Those who spoke at the event remembered the survivors, those who still clearly hear the sound of the bomb exploding at night, and all those whose names are immortalized in granite monuments and obelisks, and paid their respects to them.
Ilham Taghiyev
Head of the press service of the organization of the National Cultural Autonomy of Azerbaijanis of the Western Administrative District of Moscow