Murmanskda keçirilən “Dostluq bayramı” festivalında Azərbaycanla bağlı təqdimat olub
27 yanvar 2024-cü ildə S.M. Kirov adına “Murmansk regional mədəniyyət və xalq sənəti sarayı”nda “Dostluq bayramı” Milli-Mədəni Festivalı keçirililmişdir.
Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Fəyyazlı Mehdi Afiq oğlu və Azərbaycan xalqının Murmansk Vilayəti üzrə nümayəndəsi Natavan Həmzəyeva Azərbaycan Respublikasının tarixi yerləri, eləcə də milli bayramlarını özündə cəmləşdirən poster (divar qəzeti) təqdim etmişlər. Sərgi zamanı festivalın qonaqları ilə mini viktorina keçirilmiş və qaliblərə Azərbaycan mətbəxindən ləzzətli hədiyyələr təqdim olunmuşdur.
Həmçinin festivalda Fəyyazlı Mehdi Afiq oğlu çıxış edərək Azərbaycan xalqının tarixi, milli dəyərləri haqda məlumat vermiş və dahi Azərbaycan şairi Bəxtiyar Vahabzadənin “Azəri deyilik, Türk oğlu Türkük” şeirini Azərbaycan türkcəsində səsləndirmişdir. Mehdi Fəyyazlı buna görə diplom və digər qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılmışdır.

На прошедшем в Мурманске фестивале «День дружбы» прошла презентация об Азербайджане
27 января 2024 года в”Мурманском областном дворце культуры и народного творчества” имени С.М.Кирова прошёл фестиваль национальных культур «Праздник Дружбы» !
Заместитель председателя Мурманской областной общественной организации “Культурный Центр Азербайджан” – Фаязов Мехди Афигович и очаровательная представительница азербайджанского народа Натаван Гамзаева представили плакат, на котором изображены достопримечательности, а также рисунки с которыми ассоциируется Республика Азербайджан. Во время выставки была проведена мини викторина с гостями фестиваля и вручены вкусные призы.
На фестивале также состоялось выступление Фаязова Мехди Афиговича который зачитал стихотворение Великого Азербайджанского поэта Бахтияр Вахабзаде “Мы не Азери, а Азербайджанские тюрки” на родном Азербайджано-тюркском языке. За это Мехди Фаязов был награжден дипломом и другими ценными подарками.