9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü münasibətilə Rusiya Federasiyasının Murmansk şəhərində “Berlinə gedən yol” adlı tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Mehdi Fəyyazlı çıxış etmişdir. Böyük Vətən müharibəsi iştirakçısı, müharibə veteranı – FƏRƏCOV FƏYYAZ QASIM OĞLU haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Sonda Azərbaycanın dahi şairi – Səməd Vurğunun Azərbaycan şeirini səsləndirmişdir və qonaqları bu şanlı Qələbə günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik etmişdir. Mehdi Fəyyazlı buna görə diplomla təltif edilmişdir.
Mehdi Fəyyazlı bildirmişdir ki, artıq 79 ildir ki, 9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü təntənəli surətdə qeyd olunur: “Bu qələbə heç də asan başa gəlməyib. Yüzlərlə, minlərlə həmvətənlərimiz, Azərbaycanın mərd övladları bu Qələbə naminə canlarından-qanlarından keçiblər. Onlar doğma Azərbaycanın hüdudlarından çox-çox uzaqlarda mərdliklə, hünərlə vuruşaraq həm də doğma Azərbaycan torpağını qoruyublar. 170 mindən çox azərbaycan vətəndaşları orden və medallarla təltif edilməsi, 130 nəfər həmyerlimizin isə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülməsi buna əyani sübutdur”.

Our compatriots also participated in the “Road to Berlin” event held in Murmansk on the occasion of Victory Day
Dear my compatriots! It is already 79 years old, celebrated on May 9 – Day of Victory over Fascism. This victory was not easy at all. Hundreds, thousands of our compatriots gave their lives for this victory. Our grandfathers and great-grandfathers fought bravely and courageously far beyond the borders of their native Azerbaijan, and also defended their native Azerbaijani land. More than 170 thousand citizens of Azerbaijan have been awarded orders and medals, and 130 of our compatriots have been awarded the title of Hero of the Soviet Union. In honor of Victory Day, the Festival of National Cultures “One Road to Berlin” was held in Murmansk. Mehdi Afigovich Fayazov, deputy chairman of the Murmansk Regional Public Organization “Cultural Center of Azerbaijan” spoke at the event. He congratulated all the guests on the holiday and told about his grandfather – Faradzhov Fayaz Kasym oglu. And at the end, he read a poem by the great Azerbaijani poet Samed Vurgun “Azerbaijan” in his native Azerbaijani-Turkic language. Mehdi Fayazov was awarded a diploma for this.