9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü münasibətilə Rusiya Federasiyasının Murmansk şəhərində “Berlinə gedən yol” adlı tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Mehdi Fəyyazlı çıxış etmişdir. Böyük Vətən müharibəsi iştirakçısı, müharibə veteranı – FƏRƏCOV FƏYYAZ QASIM OĞLU haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Sonda Azərbaycanın dahi şairi – Səməd Vurğunun Azərbaycan şeirini səsləndirmişdir və qonaqları bu şanlı Qələbə günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik etmişdir. Mehdi Fəyyazlı buna görə diplomla təltif edilmişdir.
Mehdi Fəyyazlı bildirmişdir ki, artıq 79 ildir ki, 9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü təntənəli surətdə qeyd olunur: “Bu qələbə heç də asan başa gəlməyib. Yüzlərlə, minlərlə həmvətənlərimiz, Azərbaycanın mərd övladları bu Qələbə naminə canlarından-qanlarından keçiblər. Onlar doğma Azərbaycanın hüdudlarından çox-çox uzaqlarda mərdliklə, hünərlə vuruşaraq həm də doğma Azərbaycan torpağını qoruyublar. 170 mindən çox azərbaycan vətəndaşları orden və medallarla təltif edilməsi, 130 nəfər həmyerlimizin isə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülməsi buna əyani sübutdur”.

Наши соотечественники также приняли участие в акции «Дорога на Берлин», прошедшей в Мурманске по случаю Дня Победы.
Дорогие мои соотечественники! Вот уже 79 лет торжественно отмечается 9 мая – День Победы над фашизмом. Это победа совсем не была легкой. Сотни, тысячи наших соотечественников отдали свою жизнь за эту победу. Наши деды и прадеды отважно и мужественно сражались далеко за пределами родного Азербайджана, а также защищали родную азербайджанскую землю. Более 170 тысяч граждан Азербайджана награждены орденами и медалями, а 130 наших соотечественников удостоены звания Героя Советского Союза. В честь Дня Победы в городе Мурманска состоялось Фестиваль национальных культур “Единая Дорога на Берлин”. На мероприятии выступил заместитель председателя Мурманской Областной Общественной Организации “Культурный Центр Азербайджан” Фаязов Мехди Афигович. Он поздравил всех гостей с праздником и рассказал про своего деда – Фараджова Фаяза Касым оглы. А в конце зачитал стихотворение Великого Азербайджанского поэта Самеда Вургуна “Азербайджан” на родном Азербайджано-тюркском языке. За это Мехди Фаязов был награжден дипломом.