6-cı Maddənin tam fəaliyyəti ölkələrin Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin (MSMT) həyata keçirilməsi üçün illik xərclərini təxminən 250 milyard ABŞ dolları azalda bilər.
Şahzadə Sultan Universitetinin (Səudiyyə Ərəbistanı) Davamlılıq və İqlim Mərkəzinin (CSC) təsisçi direktoru, Oksford Universitetinin Müqəddəs Antoni Kollecinin dəvətli mühazirəçisi, professor Mohammad Nurunnabi bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2024-cü il mövcud geosiyasi vəziyyəti nəzərə alaraq kifayət qədər çətin olaraq qalır. Lakin Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) ölkələrə əhalini və iqtisadiyyatı iqlim fəlakətlərindən qorumağa, həmçinin təmiz enerjinin üstünlüklərindən istifadə etməyə kömək edəcək yeni maliyyə hədəfinin razılaşdırılması üçün əhəmiyyətli səylər göstərilib.
Professor planetin gələcəyi naminə hamı üçün vacib olan gündəliyin həyata keçirilməsinə ümid verdiyinə görə COP29 sədrliyinə təşəkkürünü bildirib.
M.Nurunnabi xatırladıb ki, COP29-da 2035-ci ilə qədər hər il ən azı 300 milyard dollar məbləğində vəsaitin ayrılmasını nəzərdə tutan iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dair təklif olunan sazişin yekun versiyası təsdiqlənib, eləcə də Paris Sazişinin emissiya kvotası ticarətini tənzimləyən 6.2 və 6.4-cü maddələrinə xüsusi diqqət yetirilib.
“COP29-da iqlim maliyyələşdirilməsinə dair saziş bütün ölkələrin qarşısına 2025-ci ildə milli səviyyədə müəyyən edilmiş daha səmərəli töhfələr (NDC) təqdim etmək öhdəliyi qoyur. Temperatur artımını 1,5°C hədəfində saxlamaq üçün bu yeni iqlim planları bütün istixana qazlarını və sektorları əhatə etməlidir. COP29-da G20-nin iki ölkəsi – Böyük Britaniya və Braziliya aydın şəkildə bildirdilər ki, onlar NDC3.0 çərçivəsində iqlim fəaliyyətlərini gücləndirməyi planlaşdırırlar, çünki bu, onların iqtisadiyyatı və xalqlarının maraqlarına tam uyğundur”, – o bildirib.M.Nurunnabi qeyd edib ki, karbon bazarları üzərində iş Bakıda başa çatmayıb: “Tərəflər yeni karbon kredit mexanizmini yaradan müşahidə orqanına 2025-ci il üçün uzun tapşırıqlar siyahısı təqdim ediblər və bu orqan əvvəlki kimi onlara hesabat verəcək”.

Полная реализация статьи 6 может сократить ежегодные затраты стран на внедрение определяемых на национальном уровне взносов (NDC) примерно на 250 миллиардов долларов США, заявил директор-учредитель, приглашенный лектор в колледже Св. Антония Оксфордского университета профессор Мохаммад Нуруннаби.
По его словам, 2024 год остается достаточно непростым, учитывая текущую геополитическую ситуацию. Однако на прошедшей в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) были предприняты значительные усилия по согласованию новой финансовой цели, которая поможет странам защитить население и экономику от климатических катастроф. , а также использовать преимущества чистой энергетики.
Профессор выразил благодарность президентству COP29 за то, что он дал надежду на реализацию важной для всех повестки дня для будущего планеты.
М.Нуруннаби напомнил, что на COP29 был одобрен окончательный вариант предлагаемого соглашения по борьбе с изменением климата, который предусматривает выделение не менее 300 миллиардов долларов ежегодно до 2035 года, а также статью 6.2 Парижского соглашения, который регулирует торговлю квотами на выбросы. Особое внимание было уделено статьям 6.4. Он обязуется внести более эффективный вклад, определяемый на национальном уровне (NDC) в 2025 году. Эти новые климатические планы должны охватывать все парниковые газы и сектора, чтобы удержать рост температуры ниже целевого показателя в 1,5°C. На COP29 две страны G20 – Великобритания и Бразилия – четко заявили, что планируют усилить свои климатические действия в рамках NDC3.0, потому что это в интересах их экономики и их народа”, – сказал он. М. Нуруннаби отметил, что работа по углеродным рынкам в Баку не завершена: “Стороны представили длинный список задач на 2025 год мониторинговому органу, создавшему новый механизм углеродных кредитов, и этот орган будет им отчитываться, как и прежде” отдам”.