Ömrünü tibb elminə həsr etmiş alim və oftalmoloq
Müasir Azərbaycanın tarixində onun inkişafında iştirak edən qadınlar az deyil. Onlar dövlət idarəçiliyində fəaldırlar, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və həyatın bir çox başqa sahələrində çalışırlar. Baxmayaraq ki, demək lazımdır ki, hətta müasir dövrdən əvvəl də Şərq qadınları orta əsrlərin siyasi həyatında böyük rol oynamışdır. Keçmiş də tarixin gedişatına kişilərdən az təsir göstərə bilməyən bir çox qadınları tanıyır. Bütün fəaliyyət sahələrində böyük, istedadlı və sadəcə olaraq məşhur qadınlar bir daha göstərirlər ki, istənilən rolda uğur qazana bilirlər.
Onların arasında Azərbaycanın qadın alim, şair və yazıçıları da var ki, onlar da Azərbaycanelminin, ədəbiyyatının inkişaf tarixində silinməz iz qoyublar. 1889-cu ildə ali təhsil alan ilk azərbaycanlı qadın olan Nigar Şıxlinskaya, Təzə Pir məscidini tikdirən Nabat Aşurbəyli kimi qadınların adları Azərbaycan tarixinə əbədi həkk olunub. Azərbaycanlılar Nabat xanımı şəhərin tikintisinə, xəstə və yetim uşaqların müalicəsi üçün külli miqdarda vəsait ayıran qadın kimi xatırlayırdılar. Bura 1908-ci ildə ilk azərbaycanlı qadın həkim elmi dərəcəsi almış, Sankt-Peterburq Qadın Tibb İnstitutunun məzunu Sona Vəlixan və ilk azərbaycanlı generalın yaradıcısı olan yazıçı-publisist Cəlil Məmmədqulizadənin həyat yoldaşı Həmidə Cavanşir daxildir. 1908-ci ildə oğlanlar və qızlar üçün məktəb.
Azərbaycan qadınları elmi fəaliyyət sahəsində də böyük uğurlar qazanıblar. Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafında Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, akademik Zərifə xanım Əliyevanın müstəsna xidmətləri olub. Zərifə xanım 1942-ci ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olur və 1947-ci ildə institutu əla qiymətlərlə bitirir. 1949-cu ildən başlayaraq Zərifə Əliyeva Azərbaycan Elmi Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayır, 1950-ci ildə isə aspiranturaya daxil olur, praktik əməli həkim fəaliyyəti ilə yanaşı elmi axtarışlarını davam etdirir. O, göz xəstəliklərinin öyrənilməsi, profilaktikası və müalicəsi, eləcə də oftalmologiyanın müasir problemlərinə dair fundamental əsərlərin müəllifidir. 1981-ci ildə oftalmologiyanın inkişafına böyük töhfə verən görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində silsilə elmi tədqiqatlara görə professor Z.A.Əliyeva oftalmologiya sahəsində ən yüksək mükafata – İ. Akademik M.İ. adına SSRİ Tibb Elmləri Akademiyası. Averbax. Zərifə Əliyeva belə yüksək mükafata layiq görülmüş ilk qadın alimdir.
Zərifə xanım Əliyevanın müalicə metodu bütün respublikada tətbiq edilirdi. Uğurlu tədqiqatların nəticələri Z.Əliyevanın 1960-cı ildə müdafiə etdiyi “Traxomanın digər terapiya üsulları ilə birlikdə sintomisinlə müalicəsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyanın əsasını təşkil etmişdir. Traxomanın sosial xəstəlik kimi ləğv olunması məhz Zərifə xanımın adı ilə bağlıdır. Bu sahə üzrə ixtisaslaşaraq, elmlər namizədi dərəcəsinə yüksələn Zərifə xanımın təklif etdiyi müalicə metodu tezliklə bütün respublikada tətbiq edilir və ölkəmiz bu xəstəlikdən xilas olur. Bu gün Zərifə xanımın müalicə metodu yüzlərlər insanın gözünə işıq verib. Elə onun öz adını daşıyan xəstəxanda həyata keçirilən müalicə öz müsbət effektini verir.
Zərifə xanım Əliyeva fədakar həkim olmalqa yanaşı, həm də cəfakeş, nəcib ana olub. Bütün elmi işləri, ictimai-siyasi fəaliyyəti ilə bərabər övladlarına da baxmağa vaxt tapıb. Onları vətənpərvər, ziyalı övlad olaraq yetişdirib. Ən önəmlisi isə taleh ona Respublikaya rəhbərlik edən Ulu Öndər Heydər Əliyevun həyat yoldaşı olmağı nəsib edib. Ulu Öndər Heydər Əliyev Zərifə xanım Əliyeva haqqında danışarkən bildirib: “Deyirlər, xoşbəxtlik nisbi anlayışdır və dünyada tam xoşbəxt olan insan yoxdur. Amma Tanrı tərəfindən seçilmiş elə şəxslər də var ki, sağlığında insanların rəğbətini, sevgisini  qazanan, bu dünyayla vidalaşandan sonra isə tarixdə özünə əbədi şərəfli ad qoyan xoşbəxt insanlardan olur. Elə o da öz adını tarixin səhifələrində əbədiləşdirən, xatirələrdə hər zaman hörmətlə  anılan, sayğı ilə yada salınan unudulmaz şəxsiyyətlərdən oldu. Çünki böyük Yaradan ona elə böyük ürək bəxş edib, qəlbinə elə parlaq bir nur çiləmişdi ki, onunla rastlaşan, ünsiyyətdə olan hər bir kəs ilk növbədə özündə ümid, təsəlli, inam, sakitlik tapar, könülləri xeyirxahlıq şəfəqinin şölələri ilə işıqlanardı. O, insanları sevərdi, heç vaxt heç kimi incitməz, heç kimi naümid qoymaz, heç kimə kömək etməkdən imtina etməzdi”. Zərifə xanım Əliyeva 62 il ömür sürüb. Bu da bu qismətdir ki, həyat yoldaşı ilə Zərifə xanım həmyaşıd olublar. Əlbəttə ki, onun üçün Heydər Əliyev kimi bir dahi insanın həyat yoldaşı olmaq həm xoşbəxtlik idi, həm də bu, məsuliyyət tələb edirdi. Görünür, o, həm də ana kimi öz üzərinə düşən məsliyyti layiqlə yerinə yetirib ki, övladı cənab İlham Əliyev atasının yolunu Prezident kimi uğurla davam etidrir. Prezident İlham Əliyev Zərifə xanımın ömrünün son günlərini belə xatırlayır: “Bizimlə keçirdiyi son günlərdə Zərifə xanım bilirdi ki, ömrü sona çatır, özü də, bütün həkimlər də tam açıq danışırdılar, üstüörtülü danışıqlardan uzaq idilər. Onun ürəyi elə işıqlı qalırdı. Ölüm fikri onu qorxutmurdu. Onu narahat edən, onsuz qalacaq adamlar idi. Gücdən, qüvvədən düşmüşdü. Bütün ömrü boyu olduğu kimi, səssiz bir məğrurluqla əriyirdi. Ölümü də ona həyatı kimi dərin hörmət gətirdi. O, çox gözəl başa düşürdü ki, əbədiyyət qarşısında hər şey kiçikdir, müvəqqətidir, qalan ancaq yaxşılıqdır. Onu sakitləşdirən məhz bu idi”.
Akademik Zərifə xanım Əliyeva 1985-ci il aprelin 15-də Moskva şəhərində dünyasını dəyişib. Hazırda məzarı Bakıda Fəxri Xiyabandadır. Ötən il onun 100 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd edilib. Azərbaycan xalqının tarixində görkəmli qadınlar çox olublar. Zərifə xanım Əliyeva da xalqımızın yaddaşında ömrünü tibb elminə həsr etmiş alim və oftalmoloq, nəcib ana və zəhmətkeş ziyalı xanım olaraq qalacaq.

Ученый и офтальмолог, посвятивший свою жизнь медицинской науке.
В истории современного Азербайджана немало женщин, принимавших участие в его развитии. Они активны в сфере государственного управления, работают в сфере образования, здравоохранения, культуры и многих других сферах жизни. Хотя надо сказать, что и до современной эпохи восточные женщины играли главную роль в политической жизни Средневековья. Прошлое также знает немало женщин, которые могли повлиять на ход истории не меньше, чем мужчины. Великие, талантливые и просто известные женщины во всех сферах деятельности еще раз показывают, что они могут добиться успеха в любой роли.
Среди них есть женщины-ученые, поэтессы и писательницы Азербайджана, оставившие неизгладимый след в истории развития азербайджанской науки и литературы. Имена таких женщин, как Нигяр Шихлинская, которая была первой азербайджанкой, получившей высшее образование в 1889 году, и Набат Ашурбейли, построившая мечеть Таза Пир, навсегда вписаны в историю Азербайджана. Азербайджанцы запомнили госпожу Набат как женщину, выделившую большую сумму средств на строительство города, на лечение больных и детей-сирот. Сюда входят Сона Велихан, первая азербайджанка, получившая медицинское образование в 1908 году, выпускница Санкт-Петербургского женского медицинского института, и Хамида Джаваншир, жена писателя-публициста Джалиля Мамедкулизаде, основателя первого азербайджанского генералитета. Школа для мальчиков и девочек, 1908 год.
Азербайджанские женщины добились больших успехов в области научной деятельности. Заслуженный деятель науки Азербайджана, доктор медицинских наук, академик Зарифа Алиева имела выдающиеся заслуги в развитии офтальмологической науки в Азербайджане. Окончив в 1942 году среднюю школу, госпожа Зарифа поступила на лечебно-профилактический факультет Азербайджанского государственного медицинского института и в 1947 году окончила институт с отличием. С 1949 года Зарифа Алиева начала работать научным сотрудником в Азербайджанском научно-исследовательском институте глазных болезней, а в 1950 году поступила в аспирантуру, продолжая помимо работы практическим врачом научные исследования. Он является автором фундаментальных работ по изучению, профилактике и лечению заболеваний глаз, а также современных проблем офтальмологии. В 1981 году профессор З.А. Алиева получила высшую награду в области офтальмологии – И. Академик М.И. имени Академии медицинских наук СССР. Авербах. Зарифа Алиева – первая женщина-ученый, удостоенная столь высокой награды.
Метод лечения Зарифы Алиевой применялся по всей республике. Результаты успешных исследований легли в основу кандидатской диссертации на тему «Лечение тракомы синтомицином в сочетании с другими терапевтическими методами», защищенной З.Алиевой в 1960 году. Ликвидация трахомы как социальной болезни связана с именем Зарифы Ханум. Метод лечения, предложенный госпожой Зарифой, которая специализировалась в этой области и дослужилась до степени кандидата наук, вскоре был применен по всей республике, и наша страна была освобождена от этого заболевания. Сегодня метод лечения г-жи Зарифы пролил свет на глаза сотен людей. Лечение, проведенное в больнице его имени, имеет свой положительный эффект.
Г-жа Зарифа Алиева была не только преданным своему делу врачом, но и трудолюбивой и благородной матерью. Наряду со всей своей научной работой и общественно-политической деятельностью он находил время для заботы о своих детях. Он воспитал их патриотичными и умными детьми. Самое главное, что судьба подарила ей стать женой Великого Лидера Гейдара Алиева, возглавившего Республику. Великий лидер Гейдар Алиев, говоря о госпоже Зарифе Алиевой, сказал: “Говорят, что счастье – понятие относительное и в мире не существует полностью счастливого человека. Но есть те избранные Богом люди, которые еще при жизни завоевывают симпатии и любовь людей и, распрощавшись с этим миром, входят в число счастливых людей, создающих себе вечное почетное имя в истории. Он также стал одной из незабываемых личностей, увековечивших свое имя на страницах истории, о которых всегда с уважением вспоминают в воспоминаниях. Потому что великий Создатель дал ему такое большое сердце и пролил в его сердце такой яркий свет, что каждый, кто встречал его и общался с ним, прежде всего находил в себе надежду, утешение, веру и спокойствие, а их сердца просветлялись. пламенем зари добра. Он любил людей, никогда никому не причинил вреда, никогда никого не подвел, никогда никому не отказывал в помощи». Госпожа Зарифа Алиева прожила 62 года. Такова судьба, что госпожа Зарифа и ее муж были ровесниками. Конечно, для нее быть женой такого гения, как Гейдар Алиев, было и счастьем, и ответственностью. Кажется, она выполнила свой материнский долг, а ее сын, господин Ильхам Алиев, успешно следует по пути своего отца на посту президента. Президент Ильхам Алиев вспоминает последние дни жизни госпожи Зарифы: «В последние дни, проведенные с нами, госпожа Зарифа знала, что ее жизнь подходит к концу, она и все врачи говорили совершенно открыто и избегали скрытых переговоров. Его сердце было таким светлым. Мысль о смерти не пугала его. Что его беспокоило, так это люди, без которых он останется. Он потерял силу и мощь. Как и всю свою жизнь, он растворился в молчаливой гордости. Его смерть принесла ему такое же уважение, как и его жизнь. Он прекрасно понимал, что перед вечностью все мелко, временно, и все, что остается, — хорошо. Именно это его и успокоило”.
Академик Зарифа Алиева скончалась 15 апреля 1985 года в Москве. В настоящее время его могила находится в Фахри Хиябане в Баку. В прошлом году его 100-летие отмечалось на государственном уровне. В истории азербайджанского народа было много выдающихся женщин. Госпожа Зарифа Алиева останется в памяти нашего народа как учёный и офтальмолог, посвятивший свою жизнь медицинской науке, благородная мать и трудолюбивая интеллектуальная женщина.