Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyi və onun nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, dövlətçilik tariximizdə əvəzsiz xidmətləri olan dahi şəxsiyyət, dünya şöhrətli siyasətçi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı mərasim keçirilib.
Mərasimdə Səfirliyin və Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, yerli azərbaycanlılar və özbəklər, Azərbaycan diasporasının üzvləri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev və qonaqlar Ulu Öndər Heydər Əliyevin səfirlikdəki büstü önünə gül-çiçək dəstələri qoyublar. Daha sonra tədbir iştirakçıları səfirliyin foyesində təşkil olunmuş, Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr edilən foto və nəşr sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbirdə çıxış edən səfir Hüseyn Quliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti haqqında söhbət açaraq, onun Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyi qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışmış, bu görkəmli şəxsiyyətin xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində yaşadığını bildirmişdir. O, müasir və müstəqil Azərbaycanın bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə inkişaf kursunu uğurla davam etdirməsini qeyd edib. 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin qələbəsi haqqında danışan səfir Hüseyn Quliyev qeyd edib ki, bu, Ulu Öndərin vəsiyyətini yerinə yetirən, əcdadlarımızın torpaqlarını erməni işğalçılarından və vandallarından azad edən cənab Prezident İlham Əliyev bütün Azərbaycan xalqının qürurudur.
Sonda Hüseyn Quliyev vurğulayıb ki, Heydər Əliyev Prezident İlham Əliyevin apardığı islahatlar sayəsində güc, nüfuz, uğur və inkişaf nümunəsinə çevrilmiş arzuladığı bugünkü Azərbaycanla fəxr edərdi.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan-Azərbaycan dostluq cəmiyyətinin icraçı direktoru professor Erkin Nuriddinov, yerli azərbaycanlılar və digər tədbir iştirakçıları Ulu Öndər haqqında öz fikir və mülahizələrini bölüşüb, ömrünü Azərbaycan xalqına və dövlətçiliyinə fədakar xidmətə həsr etmiş bu dahi şəxsiyyətə hörmət və ehtiramlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində və eləcədə də Daşkənd şəhərində yerləşən Heydər Əliyev parkındakı abidələrinin önünə gül dəstələri qoyulmaqla da böyük ehtiramla yad edilib.

В Узбекистане прошла церемония в связи с днем ​​памяти великого лидера Гейдара Алиева
Состоялась церемония, посвященная дню памяти Гейдара Алиева, старшего сына азербайджанского народа, гения, оказавшего неоценимые заслуги в истории нашей государственности, всемирно известного политика, общенационального лидера, организованная совместно Посольство Азербайджана в Узбекистане и при нем Азербайджанский культурный центр Гейдара Алиева.
В церемонии приняли участие сотрудники посольства и культурного центра, местные азербайджанцы и узбеки, члены азербайджанской диаспоры, журналисты.
Сначала посол Азербайджанской Республики в Узбекистане Гусейн Гулиев и гости возложили цветы к бюсту Великого лидера Гейдара Алиева в посольстве. Далее участники мероприятия ознакомились с выставкой фотографий и изданий, посвященной жизни и деятельности Великого Вождя, организованной в вестибюле посольства.
Выступая на мероприятии, посол Гусейн Гулиев рассказал о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, рассказал о его беспримерных заслугах перед азербайджанским народом и государственностью, а также отметил, что память об этой выдающейся личности живет в сердце каждого азербайджанца. Он отметил, что сегодня современный и независимый Азербайджан успешно продолжает курс развития под руководством президента Ильхама Алиева. Говоря о победе нашей страны в 44-дневной Отечественной войне, посол Гусейн Гулиев отметил, что это гордость всего азербайджанского народа, господин Президент Ильхам Алиев, исполнивший волю Великого Вождя и освободивший земли нашей предки от армянских оккупантов и вандалов.
В заключение Гусейн Гулиев подчеркнул, что Гейдар Алиев будет гордиться сегодняшним Азербайджаном, о котором он мечтал, ставшим примером мощи, престижа, успеха и развития благодаря реформам, проводимым президентом Ильхамом Алиевым.
>
Выступивший позднее исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан» профессор Эркин Нуриддинов, местные азербайджанцы и другие участники мероприятия поделились своими мыслями и мнениями о Великом Вожде и выразили свое уважение этому гению, посвятившему свою жизнь самоотверженное служение азербайджанскому народу и государственности.
Отметим, что светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева была почтита почтена возложением цветов к его памятникам в Азербайджанском культурном центре и парке Гейдара Алиева, расположенных в Ташкенте.