Post-konflikt dövründə turizmin inkişafı üzrə ən yaxşı təcrübələr öyrənilməlidir
Anar Məhərrəmov: “Azərbaycanın nəinki işğaldan azad olunan ərazilərində, bütün bölgələrdə turizmlə bağlı maarifləndirici tədbirlərə ciddi ehtiyac duyulur”
Müsahibimiz turizm sahəsində aktiv fəaliyyət göstərən, hotelçilikdə geniş təcrübəyə malik olan ictimai fəal Anar Məhərrəmovdur.
– İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə ətraf mühitin, o cümlədən su hövzələrinin və onlardakı bioresursların, həmçinin digər təbii resursların qorunması çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri necə qiymətləndirirsiniz?
-Azad olunmuş ərazilərdə yenidənqurma işləri və su hövzələrinin, su anbarlarının qorunub saxlanılması, bərpası və s. bu istiqamətdə görülən işlərdən xeyli danışmaq olar. Təkcə Sərsəng su anbarı ilə bağlı bir misalı qeyd edim ki, burada mövcud olan təbii mühitin qorunub saxlanılması sayəsində bölgədə perspektivli turizm imkanları yaranacaq.
Sərsəng su anbarı coğrafi mövqeyinə görə və yerləşdiyi ərazinin quruluşuna görə dünyanın ən mürəkkəb su anbarlarından biri kateqoriyasına aid edilir. Belə ki, Sərsəng su anbarının yerləşdiyi ərazi hipsometrik nöqteyi-nəzərdən çox yüksəkdədir və dəniz səviyyəsindən təxminən 726 m hündürlükdə inşa edilib. Sahil xəttinin mürəkkəbliyi anbarın sahil zolağında müxtəlif növ təsərrüfat fəaliyyətlərinin təşkilinə imkan verir.
Bundan başqa, Sərsəng su anbarının sayəsində 6 inzibati rayonun 100-120 min hektar becərilən ərazisi davamlı suvarılma suyu ilə təmin oluna bilir, o cümlədən 400 min nəfərə yaxın əhalinin sudan istifadə imkanı yaranır. Su anbarının ətrafında yürüşlərin təşkili üçün yeni turist cığırlarının təşkili, su anbarının üzərindən kanat yolunun salınması kimi tədbirlər də görülə bilər. Sərsəng su anbarının hidrokimyəvi tərkibi öyrənilərək burada çimərlik, balıqçılıq və bunlarla əlaqəli turizm növlərinin təşkili və inkişaf etdirilməsi imkanları da qiymətləndirilməlidir.
Çaylar barədə də xeyli danışmaq olar. Məsələn, Tərtərçayın gursululuğu, o cümlədən onun çoxlu qollarının mövcudluğu (Tutqun, Ağdabançay, Meydançay, Lev, Torağayçay və s.) burada kayakinq, raftinq, baydarka və katamaran ilə səyahət imkanları yaradaraq çay turizminin inkişafını şərtləndirir.
– Bəs ekoturizmin inkişafı üçün hansı perspektivləri görürsünüz? Görülən tədbirlər sizi qane edirmi?
– Bir məqamı qeyd edim ki, turizm sahəsində ali təhsilim olduğu üçün və bu istiqamətdə nəinki elmi nöqteyi-nəzərdən, həm də uzun illər təcrübəyə malik biri kimi də deyə bilərəm ki, ekoturizm getdikcə daha çox tələb olunan istiqamətə çevrilir. Ümumiyyətlə turizmin hazırda aktual olan növlərindən biri məhz ekoturizmdir. Ekoturizm son on ildə yeni bir anlayış kimi daha da önə çıxıb. Bu termindən son illərdə tez-tez işlədilir, müxtəlif zamanlarda fərqli adlarla təqdim olunur. Məsələn, təbiət əsaslı turizm, yumşaq turizm, yaşıl turizm, alternativ turizm və s. Ümumiləşdirsək deyə bilərik ki, ekoturizm-ətraf mühit ekologiyası, təbiətin məqsədyönlü şəkildə qorunması, ona həssas yanaşılması zərurətidir. Ekoturizm ətraf mühitə zərər verməyən, təbii sərvətlərin qorunmasını təmin edən və onlardan pərakəndə istifadəni məhdudlaşdıran bir turizm növüdür.
Qarabağda isə bununla bağlı xeyli perspektivlər mövcuddur. Meşələrlə zəngin olan bu bölgədə yaşıllıqlara zərər vermədən amma bu füsunkar təbiətdən istifadə edərək kamp turizmini inkişaf etdirmək olar. Həmçinin su hövzələrinin perspektivi də var. Məsələn bir sıra çaylarda balıqçılığı inkişaf etdirməklə turistləri burada balıqların tilovla ovlanması kimi istirahətə dəvət etmək olar. Tarixi abidələr amilindən də istifadə edib dağlara, dağlardakı məbəd və mağaralara yürüşlər, səfərlər təşkil etmək olar. Perspektivlər o qədər çoxdur ki, saymaqla bitməz…
Bildiyiniz kimi Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramına əsasən bölgədə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparılır. Dövlətimiz Qarabağda turizmin müxtəlif növlərinin inkişafı üçün geniş turizm potensialından yararlanmağa çalışır. Bu mənada turizm bölgənin bərpasında əsas sahələrdən biri olacaq. Post-konflikt dövründə turizmin inkişafı üzrə ən yaxşı təcrübələr öyrənilməli, təbliğat işləri gücləndirilməlidir. Bölgənin investisiya ehtiyacları araşdırılmalıdır. Məncə bu artıq edilib. Sərmayə mühiti, o cümlədən investorların ərazilərə cəlb edilməsi prosesi isə daha da surətləndirilməlidir.
-“Yaşıl artım” da prioritet məsələlərdən biridir. Bu barədə nə düşünürsünüz?
-Hələ 3 il əvvəl on il ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair beş Milli Prioritetin reallaşdırılması qarşıya məqsəd kimi qarşıya qoyulmuşdu. Bunlar dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat, dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət, rəqabətli insan kapitalı və müasir innovasiyalar məkanı, işğaldan azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdış, təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi idi. Sonuncu milli prioritet hazırda ən çox müzakirə olunan məsələyə çevrilib. Təmiz ətraf mühit və “Yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək asan məsələ deyil. Biz bu istiqamətdə ciddi addımlar atırıq.
Qlobal iqlim dəyişikliklərinin miqyasını nəzərə alaraq ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqinə əhəmiyyətli yer veririk. Bundan başqa, təmiz enerji mənbələrindən istifadə, tullantıların təkrar emalı və çirklənmiş ərazilərin bərpasını təşviq edirik. Bu, istilik effekti yaradan qaz emissiyasını beynəlxalq normalara uyğun səviyyədə saxlanılması istiqamətində göstərilən səylərə mühüm töhfə olacaq. Ölkənin perspektivli iqtisadi inkişafı ilə bərabər ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların sürətli bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadə təmin edilməlidir. Bu prioritet daxilində strateji dövrdə iki məqsədin effektiv reallaşdırılmasına nail olunmalıdır. Bunlar yüksək keyfiyyətli ekoloji mühit, yaşıl enerji məkanıdır. Sadalanan tədbirlər Qarabağın bərpası zamanı da aktiv şəkildə görülür. Yüksək keyfiyyətli ekoloji mühitdən danışarkən deyə bilərik ki, azad olunan ərazilərdə və ümumən ölkədə keyfiyyətli və təmiz ekoloji mühit qorunmalı və resurslardan səmərəli istifadə təmin edilməlidir. Bundan başqa, uzun illər ərzində yaranan ekoloji problemlərin kompleks həlli və bu sahədə davamlı inkişaf diqqət mərkəzində olmalıdır. Qarşıdakı illərdə iqtisadi və demoqrafik artımdan, azad olunan ərazilərə kütləvi köçə görə ətraf mühitə gələ bilən risklər azaldılmalıdır. Bu məqsədlə ölkədə ümumi ərazidə yaşıllıqların payı artırılmalıdır. İqtisadi artımla ekoloji mühit tarazlı olmalıdır. Ölkədə yararsız torpaq sahələri dövriyyəyə cəlb edilməklə mövcud resurslarımız bərpa edilməlidir. Ölkənin keyfiyyətli suya tələbatı su resurslarından səmərəli istifadə etməklə ödənilməlidir.
– Media və QHT bu mənada öz sözünü deyə bilər. Hazırda idarə etdiyim QHT-nin fəaliyyət istiqaməti bir qədər fərqli olsa da, çalışırıq tədbirlərimizdə, layihələrimizdə azad olunmuş ərazilərlə bağlı da müəyyən maarifləndirici çağırışlar edək. Turizm fəalı, ekoturizm həvəskarı, hotelçilikldə geniş təcrübəsi olan biri kimi deyə bilərəm ki, Azərbaycanın nəinki işğaldan azad olunan əraziləri, bütün bölgələri bu kimi maarifləndirici tədbirlərə ciddi ehtiyac duyur. Bəzi sakinlər və ya qonaqlar su hövzələrini zibilləməsələr, bu, əraziyə sonradan gələn kütlə üçün də bir növ dərs olar. Yəni gələn şəxs haradasa zibil yığını görürsə, özü də elə əlindəki tullantını ora atıb gedir. Amma hər yeri təmiz görən turist və ya qonaq əksər hallarda təbiətə tullantı qoyub getməyə həvəsli olmur. Yolların kənarında meşələrdə su hövzələrinə yaxın xeyli sayda maarifləndirici, təsirli çağırışlardan ibarət plakatlar taxıla və ya şəkillər yapışdırıla bilər. Media qurumları da tez-tez hansısa çirkləndirilmiş ərazidən reportajlar dərc edə, məsələni gündəmdə saxlaya bilər ki, ora sonradan gələn insan məsuliyyətini dərk edib ikinci dəfə oxşar addım atmasın. Balıq həvəskarları ən çox gileylənən şəxslər olurlar. Onlar su hövzələrinə gedən zaman ərazinin zibillənməsi və ya balıqların elektrik enerjisindən istifadə etməklə məhvindən şikayətlənirlər. Ümid edirəm ki, belə addımlar azad olunan ərazilərdə olduqca nadir hallarda baş verəcək. Çünki azad olunmuş ərazilərdəki su hövzələrində bioresurslar bir qədər fərqli və zəngindir.

Анар Магеррамов: “Существует серьезная необходимость в просветительских мерах, связанных с туризмом, не только на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, но и во всех регионах”
Защита окружающей среды на наших освобожденных территориях, соблюдение стандартов экотуризма и правильное использование потенциала региона в этом отношении являются важными факторами экономической реинтеграции. Массовое возвращение населения на наши освобожденные территории, создание там поселений и современной инфраструктуры вернули Карабах нашему обществу. Однако массовое заселение этих территорий, в то же время, растущий международный интерес к Карабаху и желание иностранных туристов путешествовать, делают актуальным установление стандартов туризма, особенно экотуризма, в регионе. Мнения и предложения экспертов и ученых по данной теме интересны нашему обществу.
Наш собеседник – Анар Магеррамов, общественный деятель, работающий в сфере туризма и имеющий большой опыт управления гостиницами.
– Как вы оцениваете меры, реализуемые в рамках защиты окружающей среды, в том числе водных объектов и их биоресурсов, а также других природных ресурсов, на освобожденных территориях?
-Реконструкционные работы на освобожденных территориях и сохранение и восстановление водных бассейнов, водохранилищ и т.д. Можно многое сказать о проделанной работе в этом направлении. Позвольте мне упомянуть только один пример, связанный с Сарсангским водохранилищем, которое создаст многообещающие туристические возможности в регионе благодаря сохранению природной среды. Таким образом, территория, где расположено Сарсангское водохранилище, очень высока с гипсометрической точки зрения и построена на высоте около 726 м над уровнем моря. Сложность береговой линии позволяет организовать на береговой линии водоема различные виды хозяйственной деятельности.
Кроме того, благодаря Сарсангскому водохранилищу 100-120 тысяч гектаров посевных земель 6 административных районов могут быть обеспечены непрерывной оросительной водой, в том числе возможность пользоваться водой около 400 тысяч человек. Для организации шествий вокруг водоема также могут быть приняты такие меры, как организация новых туристических маршрутов и строительство канатной дороги над водоемом. Здесь необходимо изучить гидрохимический состав Сарсангского водохранилища и оценить возможность организации и развития пляжного, рыболовного и сопутствующих видов туризма.
Много можно сказать о реках. Например, обилие Тартарчая, в том числе наличие его многочисленных притоков (Тутгун, Агдабанчай, Мейданчай, Лев, Торагайчай и др.), обуславливает развитие речного туризма, создавая возможности для каякинга, рафтинга, каякинга и путешествий на катамаранах.
– Какие перспективы вы видите для развития экотуризма? Довольны ли вы принятыми мерами?
– Отмечу один момент, поскольку имею высшее образование в сфере туризма, причем в этом направлении не только с научной точки зрения, но и Как человек с многолетним опытом могу сказать, что экотуризм становится все более популярным направлением. В целом, одним из актуальных на сегодняшний день видов туризма является экотуризм. Экотуризм возник как новая концепция в последнее десятилетие. Этот термин часто использовался в последние годы и в разное время представлялся под разными названиями. Например, природный туризм, мягкий туризм, зеленый туризм, альтернативный туризм и т.д. Подводя итог, можно сказать, что экотуризм – это экология окружающей среды, целенаправленная охрана природы и необходимость бережного к ней отношения. Экотуризм – это вид туризма, который не наносит вреда окружающей среде, обеспечивает защиту природных ресурсов и ограничивает их розничное использование.
В этом отношении в Карабахе много перспектив. В этом богатом лесами регионе можно развивать кемпинговый туризм, не нанося вреда зелени, но используя эту очаровательную природу. Также есть перспектива водоемов. Например, развивая рыболовство на ряде рек, можно пригласить туристов заняться рыбной ловлей здесь. Также можно использовать фактор исторических памятников для организации походов и поездок в горы, к храмам и пещерам в горах. Перспектив настолько много, что невозможно сосчитать…
Как известно, в области ведутся масштабные восстановительные и строительные работы согласно Государственной программе Великого возвращения на оккупированные территории Азербайджанской Республики. Наше государство пытается использовать широкий туристический потенциал для развития различных видов туризма в Карабахе. В этом смысле туризм станет одним из основных направлений восстановления региона. В постконфликтный период следует изучить передовой опыт развития туризма и усилить пропаганду. Необходимо изучить инвестиционные потребности региона. Я думаю, что это уже сделано. Инвестиционный климат, включая процесс привлечения инвесторов на территории, нуждается в дальнейшем улучшении.
– «Зеленый рост» является одним из приоритетных вопросов. Что вы об этом думаете?
– Всего 3 года назад была поставлена цель реализовать в течение десяти лет пять Национальных приоритетов социально-экономического развития страны. Это была страна с устойчиво растущей конкурентоспособной экономикой, динамичным, инклюзивным и основанным на социальной справедливости обществом, конкурентоспособным человеческим капиталом и местом для современных инноваций, большим возвращением на освобожденные территории, чистой окружающей средой и «зеленым ростом». Последний национальный приоритет стал сейчас самым обсуждаемым вопросом. Стать страной чистой окружающей среды и «зеленого роста» – непростая задача. Мы предпринимаем серьезные шаги в этом направлении.
Учитывая масштабы глобальных изменений климата, мы уделяем значительное место применению экологически чистых технологий. Кроме того, мы пропагандируем использование чистых источников энергии, переработку отходов и восстановление загрязненных территорий. Это станет важным вкладом в усилия, предпринимаемые в направлении поддержания выбросов газов, создающих тепловой эффект, на уровне, соответствующем международным стандартам. Наряду с перспективным экономическим развитием страны необходимо обеспечить здоровье окружающей среды, быстрое восстановление и увеличение зелени, эффективное использование водных ресурсов и устойчивых источников энергии. В рамках этого приоритета в стратегический период должна быть достигнута эффективная реализация двух целей. Это качественная экологическая среда, зеленое энергетическое пространство. Перечисленные меры активно реализуются и в ходе восстановления Карабаха. Говоря о качественной экологической среде, можно сказать, что на освобожденных территориях и в стране в целом необходимо охранять качественную и чистую экологическую среду, обеспечивать эффективное использование ресурсов. Кроме того, в центре внимания должно быть комплексное решение возникших за многие годы экологических проблем и устойчивое развитие в этой сфере. В ближайшие годы риски для окружающей среды, связанные с экономическим и демографическим ростом и массовой миграцией на освобожденные территории, должны быть снижены. Для этого необходимо увеличить долю зелени на общей площади страны. Экономический рост и экологическая среда должны быть сбалансированы. Имеющиеся у нас ресурсы должны быть восстановлены за счет привлечения неиспользуемых земельных участков в стране. Потребность страны в качественной воде должна быть удовлетворена за счет эффективного использования водных ресурсов.