Post-konflikt dövründə turizmin inkişafı üzrə ən yaxşı təcrübələr öyrənilməlidir
Anar Məhərrəmov: “Azərbaycanın nəinki işğaldan azad olunan ərazilərində, bütün bölgələrdə turizmlə bağlı maarifləndirici tədbirlərə ciddi ehtiyac duyulur”
Müsahibimiz turizm sahəsində aktiv fəaliyyət göstərən, hotelçilikdə geniş təcrübəyə malik olan ictimai fəal Anar Məhərrəmovdur.
– İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə ətraf mühitin, o cümlədən su hövzələrinin və onlardakı bioresursların, həmçinin digər təbii resursların qorunması çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri necə qiymətləndirirsiniz?
-Azad olunmuş ərazilərdə yenidənqurma işləri və su hövzələrinin, su anbarlarının qorunub saxlanılması, bərpası və s. bu istiqamətdə görülən işlərdən xeyli danışmaq olar. Təkcə Sərsəng su anbarı ilə bağlı bir misalı qeyd edim ki, burada mövcud olan təbii mühitin qorunub saxlanılması sayəsində bölgədə perspektivli turizm imkanları yaranacaq.
Sərsəng su anbarı coğrafi mövqeyinə görə və yerləşdiyi ərazinin quruluşuna görə dünyanın ən mürəkkəb su anbarlarından biri kateqoriyasına aid edilir. Belə ki, Sərsəng su anbarının yerləşdiyi ərazi hipsometrik nöqteyi-nəzərdən çox yüksəkdədir və dəniz səviyyəsindən təxminən 726 m hündürlükdə inşa edilib. Sahil xəttinin mürəkkəbliyi anbarın sahil zolağında müxtəlif növ təsərrüfat fəaliyyətlərinin təşkilinə imkan verir.
Bundan başqa, Sərsəng su anbarının sayəsində 6 inzibati rayonun 100-120 min hektar becərilən ərazisi davamlı suvarılma suyu ilə təmin oluna bilir, o cümlədən 400 min nəfərə yaxın əhalinin sudan istifadə imkanı yaranır. Su anbarının ətrafında yürüşlərin təşkili üçün yeni turist cığırlarının təşkili, su anbarının üzərindən kanat yolunun salınması kimi tədbirlər də görülə bilər. Sərsəng su anbarının hidrokimyəvi tərkibi öyrənilərək burada çimərlik, balıqçılıq və bunlarla əlaqəli turizm növlərinin təşkili və inkişaf etdirilməsi imkanları da qiymətləndirilməlidir.
Çaylar barədə də xeyli danışmaq olar. Məsələn, Tərtərçayın gursululuğu, o cümlədən onun çoxlu qollarının mövcudluğu (Tutqun, Ağdabançay, Meydançay, Lev, Torağayçay və s.) burada kayakinq, raftinq, baydarka və katamaran ilə səyahət imkanları yaradaraq çay turizminin inkişafını şərtləndirir.
– Bəs ekoturizmin inkişafı üçün hansı perspektivləri görürsünüz? Görülən tədbirlər sizi qane edirmi?
– Bir məqamı qeyd edim ki, turizm sahəsində ali təhsilim olduğu üçün və bu istiqamətdə nəinki elmi nöqteyi-nəzərdən, həm də uzun illər təcrübəyə malik biri kimi də deyə bilərəm ki, ekoturizm getdikcə daha çox tələb olunan istiqamətə çevrilir. Ümumiyyətlə turizmin hazırda aktual olan növlərindən biri məhz ekoturizmdir. Ekoturizm son on ildə yeni bir anlayış kimi daha da önə çıxıb. Bu termindən son illərdə tez-tez işlədilir, müxtəlif zamanlarda fərqli adlarla təqdim olunur. Məsələn, təbiət əsaslı turizm, yumşaq turizm, yaşıl turizm, alternativ turizm və s. Ümumiləşdirsək deyə bilərik ki, ekoturizm-ətraf mühit ekologiyası, təbiətin məqsədyönlü şəkildə qorunması, ona həssas yanaşılması zərurətidir. Ekoturizm ətraf mühitə zərər verməyən, təbii sərvətlərin qorunmasını təmin edən və onlardan pərakəndə istifadəni məhdudlaşdıran bir turizm növüdür.
Qarabağda isə bununla bağlı xeyli perspektivlər mövcuddur. Meşələrlə zəngin olan bu bölgədə yaşıllıqlara zərər vermədən amma bu füsunkar təbiətdən istifadə edərək kamp turizmini inkişaf etdirmək olar. Həmçinin su hövzələrinin perspektivi də var. Məsələn bir sıra çaylarda balıqçılığı inkişaf etdirməklə turistləri burada balıqların tilovla ovlanması kimi istirahətə dəvət etmək olar. Tarixi abidələr amilindən də istifadə edib dağlara, dağlardakı məbəd və mağaralara yürüşlər, səfərlər təşkil etmək olar. Perspektivlər o qədər çoxdur ki, saymaqla bitməz…
Bildiyiniz kimi Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramına əsasən bölgədə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparılır. Dövlətimiz Qarabağda turizmin müxtəlif növlərinin inkişafı üçün geniş turizm potensialından yararlanmağa çalışır. Bu mənada turizm bölgənin bərpasında əsas sahələrdən biri olacaq. Post-konflikt dövründə turizmin inkişafı üzrə ən yaxşı təcrübələr öyrənilməli, təbliğat işləri gücləndirilməlidir. Bölgənin investisiya ehtiyacları araşdırılmalıdır. Məncə bu artıq edilib. Sərmayə mühiti, o cümlədən investorların ərazilərə cəlb edilməsi prosesi isə daha da surətləndirilməlidir.
-“Yaşıl artım” da prioritet məsələlərdən biridir. Bu barədə nə düşünürsünüz?
-Hələ 3 il əvvəl on il ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair beş Milli Prioritetin reallaşdırılması qarşıya məqsəd kimi qarşıya qoyulmuşdu. Bunlar dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat, dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət, rəqabətli insan kapitalı və müasir innovasiyalar məkanı, işğaldan azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdış, təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi idi. Sonuncu milli prioritet hazırda ən çox müzakirə olunan məsələyə çevrilib. Təmiz ətraf mühit və “Yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək asan məsələ deyil. Biz bu istiqamətdə ciddi addımlar atırıq.
Qlobal iqlim dəyişikliklərinin miqyasını nəzərə alaraq ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqinə əhəmiyyətli yer veririk. Bundan başqa, təmiz enerji mənbələrindən istifadə, tullantıların təkrar emalı və çirklənmiş ərazilərin bərpasını təşviq edirik. Bu, istilik effekti yaradan qaz emissiyasını beynəlxalq normalara uyğun səviyyədə saxlanılması istiqamətində göstərilən səylərə mühüm töhfə olacaq. Ölkənin perspektivli iqtisadi inkişafı ilə bərabər ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların sürətli bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadə təmin edilməlidir. Bu prioritet daxilində strateji dövrdə iki məqsədin effektiv reallaşdırılmasına nail olunmalıdır. Bunlar yüksək keyfiyyətli ekoloji mühit, yaşıl enerji məkanıdır. Sadalanan tədbirlər Qarabağın bərpası zamanı da aktiv şəkildə görülür. Yüksək keyfiyyətli ekoloji mühitdən danışarkən deyə bilərik ki, azad olunan ərazilərdə və ümumən ölkədə keyfiyyətli və təmiz ekoloji mühit qorunmalı və resurslardan səmərəli istifadə təmin edilməlidir. Bundan başqa, uzun illər ərzində yaranan ekoloji problemlərin kompleks həlli və bu sahədə davamlı inkişaf diqqət mərkəzində olmalıdır. Qarşıdakı illərdə iqtisadi və demoqrafik artımdan, azad olunan ərazilərə kütləvi köçə görə ətraf mühitə gələ bilən risklər azaldılmalıdır. Bu məqsədlə ölkədə ümumi ərazidə yaşıllıqların payı artırılmalıdır. İqtisadi artımla ekoloji mühit tarazlı olmalıdır. Ölkədə yararsız torpaq sahələri dövriyyəyə cəlb edilməklə mövcud resurslarımız bərpa edilməlidir. Ölkənin keyfiyyətli suya tələbatı su resurslarından səmərəli istifadə etməklə ödənilməlidir.
– Media və QHT bu mənada öz sözünü deyə bilər. Hazırda idarə etdiyim QHT-nin fəaliyyət istiqaməti bir qədər fərqli olsa da, çalışırıq tədbirlərimizdə, layihələrimizdə azad olunmuş ərazilərlə bağlı da müəyyən maarifləndirici çağırışlar edək. Turizm fəalı, ekoturizm həvəskarı, hotelçilikldə geniş təcrübəsi olan biri kimi deyə bilərəm ki, Azərbaycanın nəinki işğaldan azad olunan əraziləri, bütün bölgələri bu kimi maarifləndirici tədbirlərə ciddi ehtiyac duyur. Bəzi sakinlər və ya qonaqlar su hövzələrini zibilləməsələr, bu, əraziyə sonradan gələn kütlə üçün də bir növ dərs olar. Yəni gələn şəxs haradasa zibil yığını görürsə, özü də elə əlindəki tullantını ora atıb gedir. Amma hər yeri təmiz görən turist və ya qonaq əksər hallarda təbiətə tullantı qoyub getməyə həvəsli olmur. Yolların kənarında meşələrdə su hövzələrinə yaxın xeyli sayda maarifləndirici, təsirli çağırışlardan ibarət plakatlar taxıla və ya şəkillər yapışdırıla bilər. Media qurumları da tez-tez hansısa çirkləndirilmiş ərazidən reportajlar dərc edə, məsələni gündəmdə saxlaya bilər ki, ora sonradan gələn insan məsuliyyətini dərk edib ikinci dəfə oxşar addım atmasın. Balıq həvəskarları ən çox gileylənən şəxslər olurlar. Onlar su hövzələrinə gedən zaman ərazinin zibillənməsi və ya balıqların elektrik enerjisindən istifadə etməklə məhvindən şikayətlənirlər. Ümid edirəm ki, belə addımlar azad olunan ərazilərdə olduqca nadir hallarda baş verəcək. Çünki azad olunmuş ərazilərdəki su hövzələrində bioresurslar bir qədər fərqli və zəngindir.

The best practices for the development of tourism in the post-conflict period should be studied
Anar Maharramov: “There is a serious need for educational measures related to tourism, not only in the territories of Azerbaijan liberated from occupation, but in all regions”
Protection of the environment in our liberated territories, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. The massive return of the population to our liberated territories, the creation of settlements and modern infrastructure there has returned Karabakh to our society. However, the mass settlement of these areas, at the same time, the growing international interest in Karabakh, and the desire of foreign tourists to travel make the setting of tourism, especially ecotourism standards, urgent in the region. The opinions and suggestions of experts and scientists on the subject are of interest to our society.
Our interviewee is Anar Maharramov, a social activist who is active in the field of tourism and has extensive experience in hotel management.
– How do you evaluate the measures implemented within the protection of the environment, including water bodies and their bioresources, as well as other natural resources, in the liberated territories?
-Reconstruction works in liberated areas and preservation and restoration of water basins, reservoirs, etc. a lot can be said about the work done in this direction. Let me mention only one example related to the Sarsang reservoir, which will create promising tourism opportunities in the region thanks to the preservation of the natural environment. . Thus, the area where the Sarsang reservoir is located is very high from a hypsometric point of view and was built at a height of about 726 m above sea level. The complexity of the coastline allows the organization of various types of economic activities on the shore of the reservoir.
Furthermore, thanks to the Sarsang reservoir, 100-120 thousand hectares of cultivated land of 6 administrative districts can be provided with continuous irrigation water, including 400 about a thousand people have the opportunity to use water. For the organization of processions around the reservoir, measures such as the organization of new tourist trails and the construction of a cableway over the reservoir can also be taken. The hydrochemical composition of the Sarsang reservoir should be studied and the possibility of organizing and developing beach, fishing and related tourism types should be evaluated here.
A lot can be said about the rivers. For example, the abundance of Tartarchay, including the presence of its many tributaries (Tutgun, Agdabanchay, Meydanchay, Lev, Toraghaychay, etc.) conditions the development of river tourism by creating opportunities for kayaking, rafting, kayaking and catamaran travel.
– What prospects do you see for the development of ecotourism? Are you satisfied with the measures taken?
– Let me note one point that since I have a higher education in the field of tourism, and in this direction not only from a scientific point of view, but also as someone with many years of experience, I can say that ecotourism is becoming an increasingly popular destination. In general, one of the currently relevant types of tourism is ecotourism. Ecotourism has emerged as a new concept in the last decade. This term has been used frequently in recent years and has been presented under different names at different times. For example, nature-based tourism, soft tourism, green tourism, alternative tourism, etc. Summarizing, we can say that ecotourism is environmental ecology, purposeful protection of nature, and the need to treat it sensitively. Ecotourism is a type of tourism that does not harm the environment, ensures the protection of natural resources and limits their retail use.
There are many perspectives in this regard in Karabakh. In this region, rich in forests, it is possible to develop camping tourism without harming the greenery, but using this charming nature. There is also the prospect of water bodies. For example, by developing fishing in a number of rivers, tourists can be invited to enjoy fishing here. You can also use the factor of historical monuments to organize hikes and trips to the mountains, temples and caves in the mountains. There are so many perspectives that it is impossible to count…
As you know, large-scale restoration and construction works are being carried out in the region according to the State Program for the Great Return to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. Our state is trying to take advantage of the wide tourism potential for the development of various types of tourism in Karabakh. In this sense, tourism will be one of the main areas in the restoration of the region. In the post-conflict period, the best practices for the development of tourism should be studied, and propaganda should be strengthened. Investment needs of the region should be investigated. I think this has already been done. The investment environment, including the process of attracting investors to the territories, should be further improved.
– “Green growth” is one of the priority issues. What do you think about this?
-Just 3 years ago, the realization of five National Priorities for the country’s socio-economic development within ten years was set as a goal. These were a country with a sustainable growing competitive economy, a dynamic, inclusive and social justice based society, competitive human capital and a place for modern innovation, a great return to the liberated territories, a clean environment and “green growth”. The last national priority has now become the most discussed issue. Becoming a clean environment and “Green Growth” country is not an easy task. We are taking serious steps in this direction.
Taking into account the extent of global climate changes, we give a significant place to the application of environmentally friendly technologies. In addition, we promote the use of clean energy sources, waste recycling and remediation of contaminated sites. This will be an important contribution to the efforts made in the direction of maintaining the gas emission that creates a heating effect at a level consistent with international standards. Together with the promising economic development of the country, environmental health, rapid restoration and increase of greenery, efficient use of water resources and sustainable energy sources should be ensured. Within this priority, the effective realization of two goals should be achieved in the strategic period. These are high-quality ecological environment, green energy space. The listed measures are also actively implemented during the reconstruction of Karabakh. Speaking about the high-quality ecological environment, we can say that a high-quality and clean ecological environment must be protected in the liberated areas and in the country in general, and efficient use of resources must be ensured. In addition, the comprehensive solution of environmental problems that have arisen over many years and sustainable development in this field should be in focus. In the coming years, risks to the environment due to economic and demographic growth and mass migration to liberated areas should be reduced. For this purpose, the share of greenery in the total area of ​​the country should be increased. Economic growth and ecological environment should be balanced. Our existing resources should be restored by involving unused land plots in the country. The country’s demand for quality water should be met by efficient use of water resources.
– Media and NGOs can have their say in this sense. Although the direction of activity of the NGO I currently manage is somewhat different, we try to make certain educational calls regarding the liberated areas in our events and projects. As a tourism activist, ecotourism enthusiast, and someone with extensive experience in hotel management, I can say that not only the territories freed from occupation, but all regions of Azerbaijan are in serious need of such educational events. If some residents or visitors do not litter the water bodies, it will be a kind of lesson for the masses who come to the area later. That is, if the visitor sees a pile of garbage somewhere, he throws the waste in his hand there. But a tourist or guest who sees everywhere clean is not willing to leave waste to nature in most cases. A large number of educative, effective appeal posters or pictures can be posted on roadsides in forests near water bodies. Media organizations can also often publish reports from some polluted area and keep the issue on the agenda, so that the people who come there later realize their responsibility and do not take a similar step a second time. Fish lovers tend to complain the most. When they go to water bodies, they complain about the littering of the area or the destruction of fish by using electricity. I hope that such steps will happen very rarely in the liberated areas. Because the bioresources in the water bodies in the liberated areas are somewhat different and richer.