Prezident İlham Əliyev Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Ersin Tatarı qəbul edib
Oktyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Ersin Tatarı qəbul edib.
Görüşdə Türk dünyası xalqlarının bir-biri ilə tarixi bağlılığına söykənən əlaqələrinin genişləndirilməsindən və xalqlarımız arasında humanitar, mədəniyyət, təhsil, idman sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanların mövcud olmasından məmnunluq ifadə edilib.
Bu xüsusda, səmərəli platforma kimi Türk Dövlətləri Təşkilatının rolunu xüsusi qeyd edən Azərbaycan Prezidenti Türk dünyası xalqlarının bundan sonra da müxtəlif sahələrdə əlaqələri inkişaf etdirəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın həmişə Türk dünyasının sıx birləşməsinə öz töhfəsini verdiyini və bundan sonra da Türk dünyasının birliyi amallarına sadiq qalacağını qeyd edib.
Görüşdə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində müşahidəçi üzv kimi fəaliyyətindən danışılıb. Qeyd edilib ki, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti artıq uzun müddətdir İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı yanında müşahidəçi statusuna malikdir. Ona görə də Türk Dövlətləri Təşkilatı yanında da Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin müşahidəçi statusunun olması tam məntiqlidir.
Ersin Tatar öz növbəsində Azərbaycanın suverenliyini tam təmin etməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevi təbrik etdi. O, həmçinin Bakıda təşkil olunan Şimali Kiprin Mədəniyyət Günləri çərçivəsində keçirilən tədbirlərdən məmnunluq ifadə edərək, yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlığını bildirdi.
Görüşdə turizm, elm, təhsil və tələbə mübadiləsi sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Sonda Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti dövlətimizin başçısına xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.

Президент Ильхам Алиев принял президента Турецкой Республики Северного Кипра Эрсина Татара
14 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял Президента Турецкой Республики Северного Кипра Эрсина Татара.
На встрече было выражено удовлетворение расширением связей между народами тюркского мира, основанными на их исторической связи друг с другом, и наличием возможностей для расширения сотрудничества между нашими народами в сферах гуманитаризма. , культура, образование и спорт.
В этой связи президент Азербайджана, отметив роль Организации тюркских государств как эффективной платформы, выразил надежду, что народы тюркского мира продолжат развивать отношения в различных сферах. Глава нашего государства отметил, что Азербайджан всегда способствовал тесному объединению тюркского мира и впредь будет верен единству тюркского мира.
На встрече обсуждалась деятельность Турецкой Республики Северного Кипра в качестве члена-наблюдателя в рамках Организации тюркских государств. Было отмечено, что Турецкая Республика Северного Кипра уже долгое время является наблюдателем в Организации экономического сотрудничества и Организации исламского сотрудничества. Поэтому вполне логично, что Турецкая Республика Северного Кипра будет иметь статус наблюдателя при Организации турецких государств.
Эрсин Татар, в свою очередь, поздравил президента Ильхама Алиева по случаю полного закрепления суверенитета Азербайджана. Он также выразил удовлетворение мероприятиями, проведенными в рамках Дней культуры Северного Кипра, организованных в Баку, и выразил благодарность президенту Азербайджана за созданные условия.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в сфере туризма, науки, образования и обмена студентами.