Prezident seçkiləri ilə əlaqədar “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edilib
Fevralın 7-də keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərinin monitorinqini həyata keçirmək məqsədi ilə “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edilib.
Bu tarixi siyasi hadisənin ölkənin həyatında rolunu, beynəlxaql nüfuzuna təsirini nəzərə alaraq, keçiriləcək seçkilərin şəffaf, ədalətli və demokratik keçirilməsi, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədi ilə və bu prosesdə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, QHT-lərin iştirakının vacibliyini nəzərə alaraq bir neçə tanınmış, bu sahə üzrə ixtisaslaşmış və təcrübəyə malik ictimai təşkilatlar – “Müstəqil Hüquq Mərkəzi” İctimai Birliyi, “Demokratik Seçki Mərkəzi” İctimai Birliyi və “Cəmiyyətin İnкişаfı Mərkəzi” İctimаi Birliyi seçkilərin monitorinqini həyata keçirmək, seçki dairələri üzrə və seçki məntəqələrində müşahidə aparmaq üçün dekabrın 21-də yeni müstəqil və tərəfsiz Koalisiya – “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edib.
Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq Kolasiyanın qeydiyyata alınması üçün müvafiq sənədlər artıq Mərkəzi Seçki Komissiyaaına (MSK)təqdim edilib.
“Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası rəsmi qeydiyyata alındıqdan sonra, digər QHT-lərlə sıx əməkdaşlıq edərək, geniş müşahidəçilər komandası ilə fəaliyyətə başlayacaq.

В связи с президентскими выборами создана мониторинговая коалиция «Гражданское общество».
Коалиция мониторинга «Гражданское общество» создана для наблюдения за внеочередными президентскими выборами, которые состоятся 7 февраля.
Принимая во внимание роль этого исторического политического события в жизни страны и его влияние на международную репутацию, с целью прозрачного, справедливого и демократического проведения предстоящих выборов, более эффективного обеспечения избирательных прав граждан и принимая во внимание важность участия институтов гражданского общества и НПО в этом процессе, ряд известных, специализированных и опытных общественных организаций в этой области – Общественное объединение «Центр независимого права», Общественное объединение «Демократический избирательный центр» и Общественное объединение «Центр развития общества» для наблюдения за выборами, наблюдения за избирательными округами и избирательными участками 21 декабря основало новую независимую и беспартийную коалицию – Коалицию мониторинга «Гражданское общество».
Согласно требованиям законодательства, соответствующие документы для регистрации Коалиции уже поданы в Центральную избирательную комиссию (ЦИК).
После официальной регистрации Мониторинговой коалиции «Гражданский топлум» она начнет работать с большой командой наблюдателей в тесном сотрудничестве с другими НПО.