Prezident seçkiləri ilə əlaqədar “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edilib
Fevralın 7-də keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərinin monitorinqini həyata keçirmək məqsədi ilə “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edilib.
Bu tarixi siyasi hadisənin ölkənin həyatında rolunu, beynəlxaql nüfuzuna təsirini nəzərə alaraq, keçiriləcək seçkilərin şəffaf, ədalətli və demokratik keçirilməsi, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədi ilə və bu prosesdə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, QHT-lərin iştirakının vacibliyini nəzərə alaraq bir neçə tanınmış, bu sahə üzrə ixtisaslaşmış və təcrübəyə malik ictimai təşkilatlar – “Müstəqil Hüquq Mərkəzi” İctimai Birliyi, “Demokratik Seçki Mərkəzi” İctimai Birliyi və “Cəmiyyətin İnкişаfı Mərkəzi” İctimаi Birliyi seçkilərin monitorinqini həyata keçirmək, seçki dairələri üzrə və seçki məntəqələrində müşahidə aparmaq üçün dekabrın 21-də yeni müstəqil və tərəfsiz Koalisiya – “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası təsis edib.
Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq Kolasiyanın qeydiyyata alınması üçün müvafiq sənədlər artıq Mərkəzi Seçki Komissiyaaına (MSK)təqdim edilib.
“Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası rəsmi qeydiyyata alındıqdan sonra, digər QHT-lərlə sıx əməkdaşlıq edərək, geniş müşahidəçilər komandası ilə fəaliyyətə başlayacaq.

The “Civil Society” Monitoring Coalition was established in connection with the presidential elections
The “Civil Society” Monitoring Coalition was established in order to monitor the extraordinary presidential elections to be held on February 7.
Taking into account the role of this historical political event in the life of the country and its influence on the international reputation, with the aim of transparent, fair and democratic holding of the upcoming elections, ensuring the electoral rights of citizens more effectively and taking into account the importance of the participation of civil society institutions and NGOs in this process, a several well-known, specialized and experienced public organizations in this field – “Independent Law Center” Public Union, “Democratic Election Center” Public Union and “Society Development Center” Public Union to monitor the elections, to observe the electoral districts and polling stations founded a new independent and non-partisan Coalition – “Civil Society” Monitoring Coalition on December 21.
According to the requirements of the legislation, the relevant documents for the registration of the Coalition have already been submitted to the Central Election Commission (CEC).
After the “Civil Toplum” Monitoring Coalition is officially registered, it will start working with a large team of observers in close cooperation with other NGOs.