“Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, ekofəal Nərminə Qəribova: “Qarabağda yerli əhali arasında bələdçilər yetişdirilməli və təbiətə zərər vermədən səyatət etməyin qaydaları öyrədilməlidir”
“Ekoturizm təbliğatı videoçarxlar vasitəsi ilə aparılsa, daha təsirli olar”
Müsahibimiz ““Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, ekofəal Nərminə Qəribovadır.
– Bildiyiniz kimi, 30 ilə yaxın bir müddətdə, erməni vandalları tərəfindən Qarabağın ətraf mühitinə böyük zərərlər vurulub. Bu gün dövlətimiz, aidiyyəti qurumlar daha çox zamanını bu ziyanın aradan qaldırılmasına yönəldir. Prezident İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Sərəncamda qeyd edilir ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetlərindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilib. Həmin prioritetə uyğun olaraq ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” dövründə işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası yaşıl enerji zonası elan olunub. Əsas məsələlərdən biri azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması, düşmənin vandalizminə və barbarlığına məruz qalmış zəngin meşələrin bərpa edilməsidir. “Ağıllı kənd”, “ağıllı şəhər” kimi müasir innovasiyalı layihələrin tətbiq edilməsi ekosistemə yeni yanaşmadır.Ümumilikdə isə Qarabağ bölgəsi “yaşıl enerji” zonası kimi dünya üçün bir nümunə olacaq.
– Torpaqlarımız uzun illər bədxah ermənilərin əlində qalıb. Ərazilərdə minatəmizlənmə işləri davam edir və hələ Qarabağa gediş-gəliş tam bərpa edilməyib. Buna baxmayaraq, hər kəs Qarabağa səyahət etmək arzusundadır. “Qarabağ bölgəsinin çox zəngin turizm potensialı vardır. Ora da turizmin əksər növləri mövcuddur. Ona görə indidən turizm marşrutları işlənib hazırlanmalıdır ki, artıq həyat bu bölgəyə qayıdandan sonra vaxt itirmədən turizm sektoru da inkişaf etsin. Füsunkar təbiəti, tarixi və memarlıq abidələri ilə təkcə yerli əhalinin deyil, həm də əcnəbi turistlərin sevimlisinə çevriləcəyinə əminəm. Son illər ölkəmizdə və dünyada yerli və xarici turistlərin daha çox təbiətlə sıx təmasda olan turizm növlərinə üstünlük verdikləri xüsusi diqqət çəkir. Təbiət turizminin inkişaf etməsinin müsbət tərəfləri olsa da ərazilərin flora və faunasına, meşələrinə və başqa sahələrə zərərin verilməsi də danılmaz həqiqətlərdəndir. Ona görə də, yerli əhali arasında bələdçilər yetişdirilməli və təbiətə zərər vermədən səyatət etməyin qaydaları öyrədilməlidir.
Bir məqamı da qeyd edim ki, Azərbaycan xalqının böyük keçmişini təcəssüm etdirən tarixi yaşayış məntəqələrindən biri də Qafqaz Albaniyasının qədim irsinə aid mədəniyyət abidələrinin yerləşdiyi Tuğ kəndidir. Burada Qarabağ bölgəsinin ənənəvi memarlıq üslubuna xas dekorativ elementlərlə bəzədilmiş yaşayış binaları, qəbirlər və məbədlər var. Tuğ kəndi həm də zəngin təbii potensiala və ekoloji ehtiyatlara malikdir. Kəndin Şuşa şəhərinə aparan Qələbə yolunun üzərində yerləşməsi onun turizm baxımından inkişaf perspektivlərini genişləndirir. Qarabağın bütün ərazisində böyük ekoturizm potensialı var.
– Qarabağ bizim üçün sadəcə bir ərazi deyil. Hər bir Azərbaycanlı o torpaqlara xüsusi qayğı ilə yanaşmalıdır. Əhali və xüsusi ilə də gənclər arasında təbiətə zərər vurmadan səyahə etməklə bağlı davamlı olaraq maarifləndirmə tədbirləri keçirilməlidir. Gənclər qarabağa şəhidlərimizin əmanəti kimi baxmalı, qorumalı, inkişaf etdirməli və gələcək nəsillərin eyni əqidəni ötürməlidir. Məsələn biz hazırda “Ekoturizm məktəbi” adlı sil-silə tədbirlər həyata keçiririk. Və bu kimi tədbirlərin davamlı keçirilməsini vacib hesab edirik.
– Ümumiyyətlə, maarifləndirmə tədbirləri necə olmalıdır?
– Hər bir insan təbiətin nə olduğunu dərk etməlidir. Təbiət və bəşər ayrılmazdılar. Və hansı sahənin adam olmağımızdan asılı olmayaraq hər birimizin əsas məqsədlərindən biri təbiəti qorumaq olmalıdır.
Azərbaycanın təbiəti dedikdə hər birimizin ağlına ilk gələn qurduğu müstəqil Azərbaycanda xalqının rifahının yaxşılaşdırılması üçün apardığı siyasətin əsas prioritet məsələlərindən biri olan ekoloji mühitin sağlamlaşdırılmasına dəyər verən Azərbaycan xalqının Ümumummilli lideri Heydər Əliyevdir. Mən də onun “Mən istəyirəm ki, hamınız təbiəti qoruyanlardan olasınız kəlamı ilə yola çıxaraq onun 100 illik yubileyi münasibədi ilə sədri olduğum “Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” ictimai birliyinin nəznində “Təbiət keşikçiləri gənclər hərəkatı” yaratdım. Bir ildən artıqdır fəaliyyət göstərən hərəkatımızla yüzlərlə gəncin ekologiyimıza qarşı məsuliyyətinin artmasına və bizimlə təbiəti qorumağa qoşulmasına nail oluruq. Təbiət keşikçilərimizlə yaşıllaşdırma tədbirləri, ekoturizm məktəbi, ailədən məktəbə və s kimi tədbirlər həyata keçirilir. Düşünürəm ki, təbiətə qarşı ciddi məsuliyyət və sevginin yaradılması üçün bu kimi tədbirlər hər bir uşaq və gəncə keçirilməlidir.
– Hansı cərimələr tətbiq edilə bilər?
Təəssüflər olsun ki, cərimə bizə təsir edən ən güclü vasitədir. Bəzən bir insana deyirsən ki, içkili avtomobil idarə etmə, həyatını itirə bilərsən, bu ona təsir etmir. Amma xatırladanda ki, səni küllü miqrada cərimə edəcəklər bu təsir edir.
Bu gün insanlarımızın ətraf mühitə, canlılara olan münasibəti ürək açan deyil. Təbiət keşikçiləri olaraq hər gün heyvanlara, ağaclara qarşı mənfi münasibətlər haqqında məlumat alırıq. Evimiz təmiz olsun layihəmiz çərçivəsində çirkli ərazilərin foto şəkilləri gəlir. Şəxsən bu halların olmaması üçün cərimənin ən yaxşı vasitə olduğunu düşünürəm. Heyvanlara qarşı törədilən cinyətlərin nəinki cərimə hətta cinayət məsuliyyətinin olması da vacibdir. Əgər bir insan dilsiz, gücsüz bir canlıya qarşı vəhşi əməl törədirsə demək insanlara qarşı da asanlıqla bu cür əməllər törədə bilər. Və bu insanlar cəzalandırılmalıdır.
-Azad edilmiş ərazilərdə bioresursların, su hövzələrindəki canlıların qorunması ilə bağlı tədbirlər də əhəmiyyət daşıyır. Bu barədə qeyri-qanuni ov və brakonyerliyin qarşısının alınması ilə bağlı hansı tədbirlər görülə bilər?
– Təəssüflər olsun ki, bu sahədə xoşa gəlməz hallar hər zaman olub və olacaq. Bu məsələdə ən böyük iş Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə düşür. Və təbii ki, qeyri-hökümət təşkilatları da bu gün cəmiyyətə bu və ya digər formalarla təsir etməyə çalışmalıdır.
Vətənimiz həqiqətən Allahın lütfüdür. Bizə düşən qorumaq, sevmək və verilən bu nemətdən həzz almaqdır. İnsanlarımızı təbiətə qaytarmaq, təbiətlə təması artırmaq və ekoloji düşüncəsinin formalaşmasına nail olmaq lazımdır. Təbii ki, bu maarifləndirmə kiçik yaşdan başlanılsa daha çox insanı xilas etmiş olarıq. Sözün əsl mənasında xilas etmək. Çünki, insanın təbiətə zərər verməsi içində oturduğu evi yandırması qədər təhlükəlidir.
– Artıq 25 ildir ki, ictimai fəaliyyətlə məşqulam. Müxtəlif sahələrdə maarifləndirmə işi aparıram. Təcrübəmdən deyə bilərəm ki insanlar dinləyərək və izləyərək informasiya almağı daha çox sevir və bu, onlara daha çox təsir edir. Əksəriyyət oxumağı sevmir. Bu təbliğatların videoçarxlar vasitəsi ilə aparılmasının daha təsirli olacağına inanıram.

Вся территория Карабаха имеет большой потенциал экотуризма
Нармина Гарибова, председатель Общественного объединения «Поддержка развития устойчивого туризма», экоактивистка: «В Карабахе необходимо обучать гидов среди местного населения и обучать правилам путешествий без вреда для природы».
«Продвижение экотуризма будет более эффективным, если оно будет осуществляться посредством видеороликов»
Наш собеседник — Нармина Гарибова, председатель Общественного объединения «Поддержка развития устойчивого туризма», экоактивистка.
– Как известно, за последние 30 лет армянские вандалы нанесли огромный ущерб окружающей среде Карабаха. . Сегодня наше государство и соответствующие учреждения уделяют больше времени устранению этого ущерба. Указом Президента Ильхама Алиева от 25 декабря 2023 года 2024 год объявлен «Годом солидарности зеленого мира». В приказе отмечается, что один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года определен как “Страна чистой окружающей среды и зеленого роста”. В соответствии с этим приоритетом проводятся работы по улучшению окружающей среды, восстановлению и увеличению зелени, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии, а также Нахчыванская Автономная Республика объявлена ​​зоной зеленой энергетики. Одним из главных вопросов широкомасштабного процесса восстановления и реконструкции освобожденных территорий является защита окружающей среды, восстановление богатых лесов, подвергшихся вражескому вандализму и варварству. Реализация современных инновационных проектов, таких как «умная деревня» и «умный город», представляет собой новый подход к экосистеме. В целом Карабахский регион станет примером для мира как зона «зеленой энергетики».
– Наша земля уже много лет находится в руках злостных армян. В этих районах продолжаются работы по разминированию, а транспортное сообщение с Карабахом еще не полностью восстановлено. Тем не менее, каждый мечтает поехать в Карабах. «Карабахский регион имеет очень богатый туристический потенциал. Здесь доступно большинство видов туризма. Поэтому туристические маршруты следует развивать уже сейчас, чтобы после возвращения жизни в этот регион туристический сектор развивался, не теряя времени. Благодаря своей очаровательной природе, историческим и архитектурным памятникам, я уверен, что он станет любимым не только местных жителей, но и иностранных туристов. В последние годы в нашей стране и в мире местные и иностранные туристы отдают предпочтение видам туризма, находящимся в тесном контакте с природой. Хотя есть и положительные стороны развития природного туризма, неоспоримым фактом также является нанесение ущерба флоре и фауне, лесам и другим территориям. Поэтому необходимо обучать гидов среди местного населения и обучать правилам передвижения без вреда для природы села-буксира, где расположены памятники. Здесь расположены жилые дома, могилы и храмы, украшенные декоративными элементами, характерными для традиционного архитектурного стиля Карабахского региона. Село Туг также обладает богатым природным потенциалом и экологическими ресурсами. Расположение села на дороге Победы, ведущей в город Шушу, расширяет перспективы его развития в туристическом плане. Вся территория Карабаха имеет большой потенциал экотуризма.
– Для нас Карабах – это не просто территория. Каждый азербайджанец должен бережно относиться к этим землям. Необходимо постоянно проводить среди населения и особенно молодежи мероприятия по повышению осведомленности о путешествиях без вреда природе. Молодежь должна считать, беречь, развивать гречку как наследие наших мучеников и передавать эту же веру будущим поколениям. Например, сейчас мы проводим серию мероприятий под названием «Школа экотуризма». И мы считаем важным проводить подобные мероприятия постоянно.
– Какие вообще должны быть воспитательные меры?
– Каждый человек должен понимать, что такое природа. Природа и человек были неразлучны. И независимо от того, в какой сфере мы являемся человеком, одной из главных целей каждого из нас должна быть охрана природы.
Когда мы думаем о природе Азербайджана, первое, что приходит нам на ум Умом является здоровье экологической среды, что является одним из главных приоритетных вопросов политики повышения благосостояния народа независимого Азербайджана Гейдара Алиева, общенационального лидера азербайджанского народа. Я начал с его слов «Я хочу, чтобы все вы были среди тех, кто защищает природу» и создал «Молодежное движение «Стражи природы»» в рамках общественного объединения «Поддержка развития устойчивого туризма», председателем которого я являюсь. по случаю его 100-летия. Благодаря нашему движению, которое существует уже больше года, нам удалось повысить ответственность сотен молодых людей по отношению к нашей экологии и присоединиться к нам в защите природы. Наши защитники природы проводят такие мероприятия, как мероприятия по озеленению, школа экотуризма, семья в школу и т. д. Я считаю, что для того, чтобы воспитать серьезную ответственность и любовь к природе, такие мероприятия необходимо проводить для каждого ребенка и молодежи.
– Какие штрафы могут быть наложены?
К сожалению, штраф – самый мощный инструмент, влияющий на нас. Иногда говоришь человеку: не садись за руль в нетрезвом виде, ты можешь потерять жизнь, на него это не влияет. Но когда им напоминаешь, что они тебя очень сильно оштрафуют, это дает такой эффект.
Сегодня отношение нашего народа к окружающей среде и живому не внушает оптимизма. Как хранители природы, мы каждый день получаем информацию о негативном отношении к животным и деревьям. В рамках нашего проекта «Пусть наш дом будет чистым», есть фотографии грязных мест. Лично я считаю, что штраф – лучший способ избежать подобных случаев. Важно, что преступления, совершенные против животных, влекут за собой не только штрафы, но и уголовную ответственность. Если человек совершит варварский поступок в отношении немого, бессильного существа, он легко может совершить такие действия и в отношении человека. И эти люди должны быть наказаны.
– На освобожденных территориях также важны меры, связанные с защитой биоресурсов и живности в водных бассейнах. Какие меры можно принять для предотвращения незаконной охоты и браконьерства?
– К сожалению, неприятные ситуации в этой сфере всегда были и будут. Самая большая работа в этом вопросе принадлежит Министерству экологии и природных ресурсов. И, конечно, неправительственные организации сегодня должны стараться так или иначе влиять на общество.
Наша страна – это поистине Божия благодать. Мы должны беречь, любить и наслаждаться этим даром. Необходимо вернуть наших людей к природе, увеличить контакт с природой и добиться формирования экологического мышления. Конечно, если такое образование начнется с раннего возраста, мы спасем больше людей. Буквально экономия. Потому что вредить природе так же опасно, как сжечь дом, в котором ты сидишь.
Какие проекты в социальных сетях можно реализовать с точки зрения образования, продвижения и информирования ключевых аудиторий и целевых групп по этой теме? Как строить пропаганду с использованием новых медиа?
– Я занимаюсь общественной деятельностью 25 лет. Веду просветительскую работу в различных сферах. По своему опыту могу сказать, что людям больше нравится получать информацию, слушая и наблюдая, и это больше на них влияет. Большинство людей не любят читать. Я считаю, что эти кампании будут более эффективными, если они будут проводиться с помощью видео.