“Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, ekofəal Nərminə Qəribova: “Qarabağda yerli əhali arasında bələdçilər yetişdirilməli və təbiətə zərər vermədən səyatət etməyin qaydaları öyrədilməlidir”
“Ekoturizm təbliğatı videoçarxlar vasitəsi ilə aparılsa, daha təsirli olar”
Müsahibimiz ““Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, ekofəal Nərminə Qəribovadır.
– Bildiyiniz kimi, 30 ilə yaxın bir müddətdə, erməni vandalları tərəfindən Qarabağın ətraf mühitinə böyük zərərlər vurulub. Bu gün dövlətimiz, aidiyyəti qurumlar daha çox zamanını bu ziyanın aradan qaldırılmasına yönəldir. Prezident İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Sərəncamda qeyd edilir ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetlərindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilib. Həmin prioritetə uyğun olaraq ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” dövründə işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası yaşıl enerji zonası elan olunub. Əsas məsələlərdən biri azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması, düşmənin vandalizminə və barbarlığına məruz qalmış zəngin meşələrin bərpa edilməsidir. “Ağıllı kənd”, “ağıllı şəhər” kimi müasir innovasiyalı layihələrin tətbiq edilməsi ekosistemə yeni yanaşmadır.Ümumilikdə isə Qarabağ bölgəsi “yaşıl enerji” zonası kimi dünya üçün bir nümunə olacaq.
– Torpaqlarımız uzun illər bədxah ermənilərin əlində qalıb. Ərazilərdə minatəmizlənmə işləri davam edir və hələ Qarabağa gediş-gəliş tam bərpa edilməyib. Buna baxmayaraq, hər kəs Qarabağa səyahət etmək arzusundadır. “Qarabağ bölgəsinin çox zəngin turizm potensialı vardır. Ora da turizmin əksər növləri mövcuddur. Ona görə indidən turizm marşrutları işlənib hazırlanmalıdır ki, artıq həyat bu bölgəyə qayıdandan sonra vaxt itirmədən turizm sektoru da inkişaf etsin. Füsunkar təbiəti, tarixi və memarlıq abidələri ilə təkcə yerli əhalinin deyil, həm də əcnəbi turistlərin sevimlisinə çevriləcəyinə əminəm. Son illər ölkəmizdə və dünyada yerli və xarici turistlərin daha çox təbiətlə sıx təmasda olan turizm növlərinə üstünlük verdikləri xüsusi diqqət çəkir. Təbiət turizminin inkişaf etməsinin müsbət tərəfləri olsa da ərazilərin flora və faunasına, meşələrinə və başqa sahələrə zərərin verilməsi də danılmaz həqiqətlərdəndir. Ona görə də, yerli əhali arasında bələdçilər yetişdirilməli və təbiətə zərər vermədən səyatət etməyin qaydaları öyrədilməlidir.
Bir məqamı da qeyd edim ki, Azərbaycan xalqının böyük keçmişini təcəssüm etdirən tarixi yaşayış məntəqələrindən biri də Qafqaz Albaniyasının qədim irsinə aid mədəniyyət abidələrinin yerləşdiyi Tuğ kəndidir. Burada Qarabağ bölgəsinin ənənəvi memarlıq üslubuna xas dekorativ elementlərlə bəzədilmiş yaşayış binaları, qəbirlər və məbədlər var. Tuğ kəndi həm də zəngin təbii potensiala və ekoloji ehtiyatlara malikdir. Kəndin Şuşa şəhərinə aparan Qələbə yolunun üzərində yerləşməsi onun turizm baxımından inkişaf perspektivlərini genişləndirir. Qarabağın bütün ərazisində böyük ekoturizm potensialı var.
– Qarabağ bizim üçün sadəcə bir ərazi deyil. Hər bir Azərbaycanlı o torpaqlara xüsusi qayğı ilə yanaşmalıdır. Əhali və xüsusi ilə də gənclər arasında təbiətə zərər vurmadan səyahə etməklə bağlı davamlı olaraq maarifləndirmə tədbirləri keçirilməlidir. Gənclər qarabağa şəhidlərimizin əmanəti kimi baxmalı, qorumalı, inkişaf etdirməli və gələcək nəsillərin eyni əqidəni ötürməlidir. Məsələn biz hazırda “Ekoturizm məktəbi” adlı sil-silə tədbirlər həyata keçiririk. Və bu kimi tədbirlərin davamlı keçirilməsini vacib hesab edirik.
– Ümumiyyətlə, maarifləndirmə tədbirləri necə olmalıdır?
– Hər bir insan təbiətin nə olduğunu dərk etməlidir. Təbiət və bəşər ayrılmazdılar. Və hansı sahənin adam olmağımızdan asılı olmayaraq hər birimizin əsas məqsədlərindən biri təbiəti qorumaq olmalıdır.
Azərbaycanın təbiəti dedikdə hər birimizin ağlına ilk gələn qurduğu müstəqil Azərbaycanda xalqının rifahının yaxşılaşdırılması üçün apardığı siyasətin əsas prioritet məsələlərindən biri olan ekoloji mühitin sağlamlaşdırılmasına dəyər verən Azərbaycan xalqının Ümumummilli lideri Heydər Əliyevdir. Mən də onun “Mən istəyirəm ki, hamınız təbiəti qoruyanlardan olasınız kəlamı ilə yola çıxaraq onun 100 illik yubileyi münasibədi ilə sədri olduğum “Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” ictimai birliyinin nəznində “Təbiət keşikçiləri gənclər hərəkatı” yaratdım. Bir ildən artıqdır fəaliyyət göstərən hərəkatımızla yüzlərlə gəncin ekologiyimıza qarşı məsuliyyətinin artmasına və bizimlə təbiəti qorumağa qoşulmasına nail oluruq. Təbiət keşikçilərimizlə yaşıllaşdırma tədbirləri, ekoturizm məktəbi, ailədən məktəbə və s kimi tədbirlər həyata keçirilir. Düşünürəm ki, təbiətə qarşı ciddi məsuliyyət və sevginin yaradılması üçün bu kimi tədbirlər hər bir uşaq və gəncə keçirilməlidir.
– Hansı cərimələr tətbiq edilə bilər?
Təəssüflər olsun ki, cərimə bizə təsir edən ən güclü vasitədir. Bəzən bir insana deyirsən ki, içkili avtomobil idarə etmə, həyatını itirə bilərsən, bu ona təsir etmir. Amma xatırladanda ki, səni küllü miqrada cərimə edəcəklər bu təsir edir.
Bu gün insanlarımızın ətraf mühitə, canlılara olan münasibəti ürək açan deyil. Təbiət keşikçiləri olaraq hər gün heyvanlara, ağaclara qarşı mənfi münasibətlər haqqında məlumat alırıq. Evimiz təmiz olsun layihəmiz çərçivəsində çirkli ərazilərin foto şəkilləri gəlir. Şəxsən bu halların olmaması üçün cərimənin ən yaxşı vasitə olduğunu düşünürəm. Heyvanlara qarşı törədilən cinyətlərin nəinki cərimə hətta cinayət məsuliyyətinin olması da vacibdir. Əgər bir insan dilsiz, gücsüz bir canlıya qarşı vəhşi əməl törədirsə demək insanlara qarşı da asanlıqla bu cür əməllər törədə bilər. Və bu insanlar cəzalandırılmalıdır.
-Azad edilmiş ərazilərdə bioresursların, su hövzələrindəki canlıların qorunması ilə bağlı tədbirlər də əhəmiyyət daşıyır. Bu barədə qeyri-qanuni ov və brakonyerliyin qarşısının alınması ilə bağlı hansı tədbirlər görülə bilər?
– Təəssüflər olsun ki, bu sahədə xoşa gəlməz hallar hər zaman olub və olacaq. Bu məsələdə ən böyük iş Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə düşür. Və təbii ki, qeyri-hökümət təşkilatları da bu gün cəmiyyətə bu və ya digər formalarla təsir etməyə çalışmalıdır.
Vətənimiz həqiqətən Allahın lütfüdür. Bizə düşən qorumaq, sevmək və verilən bu nemətdən həzz almaqdır. İnsanlarımızı təbiətə qaytarmaq, təbiətlə təması artırmaq və ekoloji düşüncəsinin formalaşmasına nail olmaq lazımdır. Təbii ki, bu maarifləndirmə kiçik yaşdan başlanılsa daha çox insanı xilas etmiş olarıq. Sözün əsl mənasında xilas etmək. Çünki, insanın təbiətə zərər verməsi içində oturduğu evi yandırması qədər təhlükəlidir.
– Artıq 25 ildir ki, ictimai fəaliyyətlə məşqulam. Müxtəlif sahələrdə maarifləndirmə işi aparıram. Təcrübəmdən deyə bilərəm ki insanlar dinləyərək və izləyərək informasiya almağı daha çox sevir və bu, onlara daha çox təsir edir. Əksəriyyət oxumağı sevmir. Bu təbliğatların videoçarxlar vasitəsi ilə aparılmasının daha təsirli olacağına inanıram.

The entire territory of Karabakh has great ecotourism potential
Narmina Garibova, chairman of the Public Union “Support to the Development of Sustainable Tourism”, eco-activist: “Guides should be trained among the local population in Karabakh and the rules of traveling without harming nature should be taught”
“Ecotourism promotion will be more effective if it is carried out through videos”
Protection of the environment in our liberated territories, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. The massive return of the population to our liberated territories, the creation of settlements and modern infrastructure there has returned Karabakh to our society. However, the mass settlement of these areas, at the same time, the growing international interest in Karabakh, and the desire to travel by foreign tourists make the establishment of tourism, especially ecotourism standards in the region urgent.
Our interviewee is the chairperson of the “Support to the Development of Sustainable Tourism” Public Union, eco-activist Narmina Garibova.
– Protecting the environment, including water bodies and their bioresources, as well as other natural resources in our liberated territories, is also important in terms of compliance with the principles of “green growth” in our country. In this context, how do you evaluate the measures implemented in our country, including in the liberated areas?
– As you know, Armenian vandals have caused great damage to the environment of Karabakh in the last 30 years. Today, our state and relevant institutions focus more of their time on eliminating this damage. By the Decree of President Ilham Aliyev dated December 25, 2023, 2024 was declared the “Year of Solidarity for the Green World”. It is noted in the order that one of the five national priorities for socio-economic development of Azerbaijan until 2030 is defined as “Country of clean environment and green growth”. In accordance with that priority, work is being done to improve the environment, restore and increase greenery, and ensure the efficient use of water resources and sustainable energy sources. , as well as the Nakhchivan Autonomous Republic was declared a green energy zone. One of the main issues in the large-scale restoration and reconstruction process in the liberated areas is the protection of the environment, the restoration of the rich forests that were subjected to enemy vandalism and barbarism. Implementation of modern innovative projects such as “smart village” and “smart city” is a new approach to the ecosystem. In general, the Karabakh region will be an example for the world as a “green energy” zone.
– Our land has been in the hands of malicious Armenians for many years. Demining works are ongoing in the areas and transportation to Karabakh has not yet been fully restored. Nevertheless, everyone dreams of traveling to Karabakh. “Karabakh region has a very rich tourism potential. Most types of tourism are available there. Therefore, tourism routes should be developed from now on, so that after life returns to this region, the tourism sector will develop without wasting time. With its fascinating nature, historical and architectural monuments, I am sure that it will become a favorite not only of local people, but also of foreign tourists. In recent years, in our country and in the world, local and foreign tourists prefer the types of tourism that are in close contact with nature. Although there are positive aspects of the development of nature tourism, damage to the flora and fauna, forests and other areas is also an undeniable fact. Therefore, guides should be trained among the local population and the rules of traveling without harming nature should be taught.
I would like to mention one point that one of the historical settlements embodying the great past of the Azerbaijani people is the village of Tugh, where cultural monuments belonging to the ancient heritage of Caucasian Albania are located. Here there are residential buildings, graves and temples decorated with decorative elements typical of the traditional architectural style of the Karabakh region. Tugh village also has rich natural potential and ecological resources. The location of the village on the Victory road leading to Shusha city expands its development prospects in terms of tourism. The entire territory of Karabakh has great ecotourism potential.
– Karabakh is not just a territory for us. Every Azerbaijani should treat those lands with special care. Awareness measures should be held continuously among the population and especially young people about traveling without harming nature. Young people should consider, protect, develop the buckwheat as a deposit of our martyrs and pass on the same belief to future generations. For example, we are currently carrying out a series of events called “Ecotourism School”. And we consider it important to hold such events continuously.
– In general, what should be the educational measures?
– Every person should understand what nature is. Nature and man were inseparable. And regardless of what field we are a person, one of the main goals of each of us should be to protect the nature.
When we think of the nature of Azerbaijan, the first thing that comes to our mind is the health of the ecological environment, which is one of the main priority issues of the policy to improve the welfare of the people of independent Azerbaijan. Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people. I started with his saying “I want all of you to be among those who protect nature” and created the “Nature Guardians Youth Movement” within the framework of the “Support for the Development of Sustainable Tourism” public association, which I am the chairman of on the occasion of his 100th anniversary. With our movement, which has been operating for more than a year, we have succeeded in increasing the responsibility of hundreds of young people towards our ecology and joining us in protecting nature. Activities such as greening events, ecotourism school, family to school, etc. are carried out with our nature guards. I think that in order to create a serious responsibility and love for nature, such events should be held for every child and youth.
– What fines can be imposed?
Unfortunately, the fine is the most powerful tool that affects us. Sometimes you tell a person, don’t drink and drive, you can lose your life, it doesn’t affect them. But when you remind them that they will fine you a lot, it has this effect.
Today, the attitude of our people towards the environment and living things is not encouraging. As nature guardians, we receive information about negative attitudes towards animals and trees every day. Within the framework of our project let our house be clean, there are photos of dirty areas. Personally, I think that a fine is the best way to avoid these cases. It is important that crimes committed against animals are not only fined, but also criminally responsible. If a person commits a barbaric act against a speechless, powerless creature, he can easily commit such acts against humans. And these people should be punished.
– I have been practicing public activity for 25 years. I conduct educational work in various fields. I can say from my experience that people like to receive information more by listening and watching and it affects them more. Most people don’t like to read. I believe that these campaigns will be more effective if they are conducted through videos.
-Measures related to the protection of bioresources and living things in water basins are also important in the liberated areas. What measures can be taken to prevent illegal hunting and poaching?
– Unfortunately, there have always been and will be unpleasant situations in this area. The Ministry of Ecology and Natural Resources has the biggest job in this matter. And, of course, non-governmental organizations should try to influence society in one way or another today.
Our country is truly God’s grace. It is up to us to protect, love and enjoy this gift. It is necessary to return our people to nature, increase contact with nature and achieve the formation of ecological thinking. Of course, if this education starts from a young age, we will save more people. Literally saving. Because harming nature is as dangerous as burning down the house one is sitting in.