QHT təhlükədə olan quşlar haqqında araşdırma aparacaq
Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyəti 1 iyun-30 sentyabr arasında Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan yuvalayan quşların öyrənilməsi, XQƏ işçilərinin bacarıq səviyyəsinin qaldırılması və ictimaiyyətin cəlbi” qrant lahiyəsi həyat keçirəcək. Bu haqda Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətindən saytımıza məlumat verilib.
Lahiyənin əsas məqsədi XQƏ-də işçilərin bacarıq və qabiliyyətini artırmaq, təhlükədə olan quşlar haqqında real məlumat əldə etməkdir. Ətrafda yaşayan əhalini təbiəti mühafizə işinə cəlbetmə tədbirləri də nəzərdə tutulmuşdur.
Bu lahiyə Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan quş növlərinin sayğısının aparılması proqramının bir hissəsini həyata keçirməyə, quşların sayğısı onların dəqiq sayını, çoxalma-azalma terndlərini və digər xüsusiyyətlərini öyrənməyə imkan verir. Bu lahiyə Azərbaycan Qırmızı Kitabına düşmüş və Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə Birliyinin Qırmızı Siyahısına (Dünya üzrə Qırmızı Siyahı) olan imperator qartalı, qara kərkəs, mərməri cürə və ağgöz dalığıc növlərinin qorunmasında böyük rol oynayacaq. Həmçinin Azərbaycan Qırmızı Kitabına düşən turacın, ağbaş kərkəsin, ağkərkəsin (leşyeyənin) və digərlərinin qorunmasında kömək olacaq.

The NGO will conduct research on endangered birds
Azerbaijan Ornithological Society will implement the grant project “Study of endangered nesting birds in Specially Protected Areas, raising the skill level of the Ornithological Society and involving the public” with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan between June 1 and September 30. Azerbaijan Ornithological Society informed our website about this.
The main goal of the project is to increase the skills and abilities of the staff at the HCCA, to obtain real information about endangered birds. Measures to involve the population living in the environment in the work of nature protection have also been planned.
This project allows to implement a part of the program of the census of endangered bird species in the Specially Protected Areas, to study their exact number, breeding-decrease trends and other characteristics. This project will play a major role in the protection of the imperial eagle, black vulture, marbled vulture and white-throated vulture, which are included in the Red Book of Azerbaijan and on the Red List of the International Union for Conservation of Nature (Worldwide Red List). It will also help in the protection of turaj, white-headed skunk, white-headed skunk and others included in the Red Book of Azerbaijan.