QHT təhlükədə olan quşlar haqqında araşdırma aparacaq
Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyəti 1 iyun-30 sentyabr arasında Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan yuvalayan quşların öyrənilməsi, XQƏ işçilərinin bacarıq səviyyəsinin qaldırılması və ictimaiyyətin cəlbi” qrant lahiyəsi həyat keçirəcək. Bu haqda Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətindən saytımıza məlumat verilib.
Lahiyənin əsas məqsədi XQƏ-də işçilərin bacarıq və qabiliyyətini artırmaq, təhlükədə olan quşlar haqqında real məlumat əldə etməkdir. Ətrafda yaşayan əhalini təbiəti mühafizə işinə cəlbetmə tədbirləri də nəzərdə tutulmuşdur.
Bu lahiyə Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan quş növlərinin sayğısının aparılması proqramının bir hissəsini həyata keçirməyə, quşların sayğısı onların dəqiq sayını, çoxalma-azalma terndlərini və digər xüsusiyyətlərini öyrənməyə imkan verir. Bu lahiyə Azərbaycan Qırmızı Kitabına düşmüş və Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə Birliyinin Qırmızı Siyahısına (Dünya üzrə Qırmızı Siyahı) olan imperator qartalı, qara kərkəs, mərməri cürə və ağgöz dalığıc növlərinin qorunmasında böyük rol oynayacaq. Həmçinin Azərbaycan Qırmızı Kitabına düşən turacın, ağbaş kərkəsin, ağkərkəsin (leşyeyənin) və digərlərinin qorunmasında kömək olacaq.

НПО проведет исследование исчезающих птиц
Азербайджанское орнитологическое общество при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций реализует грантовый проект «Изучение исчезающих гнездящихся птиц на особо охраняемых территориях, повышение квалификации орнитологического общества и вовлечение общественности». Азербайджанской Республики с 1 июня по 30 сентября. Об этом нашему сайту сообщили Азербайджанское орнитологическое общество.
Основная цель проекта – повышение навыков и умений сотрудников HCCA, получение реальной информации о птицах, находящихся под угрозой исчезновения. Также запланированы меры по привлечению населения, проживающего в окружающей среде, к природоохранной работе.
Данный проект позволяет реализовать часть программы учета исчезающих видов птиц на ООПТ, изучить их точную численность, тенденции сокращения размножения и другие характеристики. Этот проект сыграет важную роль в охране могильника, черного грифа, мраморного сипа и белогорла, которые занесены в Красную книгу Азербайджана и в Красный список Международного союза охраны природы (Всемирный союз охраны природы). Красный список). Это также поможет в охране тураджа, белоголового скунса, белоголового скунса и других, занесенных в Красную книгу Азербайджана.