QHT xaricdə təhsil almaq istəyən gənclərə maarifləndirici təlimlərini yekunlaşdırıb
Oktyabrın 11-də Bakının Yasamal rayonunda İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqinə Yardım Mərkəzi İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə xaricdə təhsil almaq istəyən yeni qrup gənclər üçün növbəti maarifləndirici təlim keçirilib. Qeyd edək ki, təlim İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqinə Yardım Mərkəzi İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Xaricdə ödənişsiz təhsil üzrə imkanlar və risklər barədə məlumatlandırma” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub. Təlimin əsas məqsədi xaricdə təhsil almaq istəyən gənclərin düzgün maarifləndirilməsini həyata keçirmək, internet resurslardan düzgün istifadə bacarıqlarının artırılmasıdır.
Təlimə başlamamışdan öncə İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqinə Yardım Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri Aytac Əzimova çıxış edərək bildirib ki, xarici ölkələrdə təhsil almaq bir çox gənclərin arzusudur: “Bu arzunu reallaşdırmaq üçün hazırda bir çox kommersiya şirkətləri öz xidmətlərini təklif edirlər ki, buna da bəzən istedadlı şagirdlərin maliyyə imkanları çatmır. Həmçinin, həmin şirkətlər bu təklifləri kommersiya məqsədləri üçün təklif etdiklərindən bəzən bu təkliflərin çatışmamazlıqları barədə məlumat verilmir. Eyni zamanda, internetdə xaricdə təqaüd proqramları ilə təhsil imkanları barədə yetərli qədər məlumat olmasına baxmayaraq bu proqramların üstünlükləri, imkanları, çətinlikləri və çatışmazlığı barədə bir çox vətəndaşlar məlumatsızdırlar. Mövcud reallığı nəzərə alaraq, bu sahədə məlumatlatlandırma tədbirlərinin aparılması zəruridir”
Sonra tanınmış təlimçi, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti MBA proqramı və SABAH qrupları üzrə müəllimi Fəxri Məhəmmədzadə mövzu üzrə danışaraq mövcud imkanlar və risklər, o cümlədən, milli maraqlarımıza xələl gətirə biləcək hallar barədə gəncləri və valideynləri məlumatlandırıb.
Bu dəfə təlimçidən əlavə qonaq qismində Polşada və İtaliyada təhsil almış Ametist Academy-nin həmtəsisçisi, eynu zamanda IELTS müəllimi Göyçək Abduzadə olub. Göyçək Abduzadə gənclərə xaricdə təhsilin üstünlüklərindən danışıb.
Bununla da İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqinə Yardım Mərkəzi İctimai Birliyinin “Xaricdə ödənişsiz təhsil üzrə imkanlar və risklər barədə məlumatlandırma” layihəsi çərçivəsində təlimləri yekunlaşıb.

On October 11, the next educational training for a new group of young people who want to study abroad was held in Baku’s Yasamal district under the organization of the Information Technology Application Assistance Center Public Union. It should be noted that the training was organized within the framework of the project “Information about the opportunities and risks of free education abroad” carried out by the Public Union of the Center for Assistance to the Application of Information Technologies with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan. The main goal of the training is to properly educate young people who want to study abroad, to increase their ability to use Internet resources correctly.
Before starting the training, Aytac Azimova, the chairman of the Public Union of the Center for Assistance to the Application of Information Technologies, said that studying abroad is the dream of many young people. students do not have enough financial resources. Also, since those companies offer these offers for commercial purposes, the shortcomings of these offers are sometimes not reported. At the same time, despite the fact that there is enough information on the internet about scholarship programs and educational opportunities abroad, many citizens are unaware of the advantages, opportunities, difficulties and shortcomings of these programs. Taking into account the current reality, it is necessary to carry out information measures in this area”
Then the well-known trainer, Azerbaijan State University of Culture and Arts MBA program and teacher of SABAH groups, Fakhri Mohammadzade, spoke on the topic and informed young people and parents about the existing opportunities and risks, including situations that could harm our national interests.
This time, in addition to the trainer, Goycek Abduzade, co-founder of Amethyst Academy, who studied in Poland and Italy, and at the same time IELTS teacher, was also a guest. Goycek Abduzade told the young people about the advantages of studying abroad.
With this, the trainings of the Center for Assistance to the Application of Information Technologies within the project “Information about the opportunities and risks of free education abroad” have been completed.