Qurumuş və qəzalı ağacların götürülməsi ilə bağlı ictimai dinləmə keçirilib
Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyində Səhiyyə Nazirliyinin inzibati binasının, Saray Modul tipli Vərəm Əleyhinə Xəstəxananın, Mərdəkan Reabilitasiya Pansionatının, Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən “Sahil” düşərgəsinin və “Xətai Park” MMC tikinti şirkətinin inşa etdiyi yaşıyış kompleksinin ərazisində olan qurumuş və qəzalı ağacların götürülməsi ilə bağlı ictimai dinləmə keçirilib.
“Report” xəbər verir ki, ekoloqların, QHT, həmçinin digər maraqlı tərəflərin iştirakı ilə baş tutan tədbirdə yaşıllıqların götürülməsi, bərpa dəyəri, mühafizəsi və ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması istiqamətində görüləcək işlər müzakirə edilib.
Dinləmədə Saray Modul tipli Vərəm Əleyhinə Xəstəxananın həyətində 60 ədəd, Səhiyyə Nazirliyinin inzibati binasının həyətində və kənarlarında 25 ədəd, Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən “Sahil” düşərgəsində 8 ədəd, Mərdəkan Reabilitasiya Pansionatının həyətyanı sahəsində 35 ədəd qurumuş və qəzalı ağacların götürülməsi barədə ümumi fikrə gəlinib, xəstəliyə yoluxmuş ağacların isə xüsusi qaydada utilizasiyası, yerinin dərmanlanmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

Общественные слушания по вывозу сухих и поврежденных деревьев с территории административного здания Министерства здравоохранения, Сарайской модульной туберкулёзной больницы, Мардаканского реабилитационного дома-интерната, лагеря «Сахиль», расположенного в поселке Мардакян, и комплекса старения, построенного компанией «Хатай» ООО “Парк” при Государственном агентстве экологической экспертизы.
Как сообщает “Report”, на мероприятии, которое состоялось с участием экологов, общественных организаций, а также других заинтересованных сторон Обсуждены работы, которые предстоит провести в направлении вывоза зелени, стоимость восстановления, охраны и улучшения экологической ситуации.
На слушаниях 60 квартир во дворе Сарайского модульного противотуберкулезного комплекса Больница, 25 ед. во дворе и возле административного здания Минздрава, в поселке Мардакан Хазарского района по общему мнению о вырубке 8 деревьев в лагере “Сахиль” и 35 деревьев во дворе с. Мардаканский реабилитационный интернат. было обращено внимание на важность специальной утилизации больных деревьев и обработки территории лекарственными средствами.