Regionlarda su təminatı məsələləri həll edilir
Prezident İlham Əliyev: “Son illər ərzində Azərbaycanda həyata keçirilən infrastruktur layihələri arasında Şirvan suvarma kanalının xüsusi əhəmiyyəti vardır”
Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı və əhalinin sosial-mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə yanaşı, təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə və ekoloji tarazlığın qorunması dövlətin daim diqqət mərkəzindədir. Prezident İlham Əliyevin ətraf mühitin mühafizəsini və sağlam ekoloji mühitin yaradılmasını prioritet məsələlərdən biri kimi qarşıya məqsəd qoyub. Bununla əlaqədar olaraq son illər ekologiyaya, təbiəti mühafizəyə və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadəyə dair bir sıra normativ hüquqi aktlar qəbul edilib, təbiətin qorunması və sağlamlaşdırılması sahəsində mühüm praktiki addımlar atılıb. Bir sıra iri su hövzələri tikilmiş, torpaqları şoranlaşmadan təmizləmək üçün drenaj sistemləri qurulub. Ölkədə yaşıllıqlar, Xəzərsahili qumluqlarda sahil bərkidici və torpaqların eroziyasının qarşısının alınması məqsədi ilə meşə örtüyü zolaqları salınıb, flora və faunanın qorunub saxlanması və inkişaf etdirilməsi üçün bir sıra təbiət qoruqları və yasaqlıqları yaradılıb. Aprelin 16-da Prezident İlham Əliyevin Hacıqabul rayonunda yenidən qurulacaq Şirvan suvarma kanalının təməlini qoyması dövlətin su ehtiyatlarının təminati, ümumiyyətlə, ekoloji probemlərin həlli istiqamtində atdığı növbəti addımdır.
Qeyd edək ki, 1958-ci ildə istifadəyə verilən və ölkənin ikinci ən böyük kanalı olan torpaq məcralı Yuxarı Şirvan suvarma kanalı başlanğıcını Mingəçevir su anbarından götürür. Yuxarı Şirvan kanalı Şirvan düzündə yerləşən Yevlax, Ağdaş, Göyçay, Zərdab, Ucar, Kürdəmir, İsmayıllı və Ağsu rayonlarının 112 min hektardan çox əkin sahəsini suvarma və yaşayış məntəqələrini məişət suyu ilə təmin edir.
Suötürmə qabiliyyəti saniyədə 78 kubmetr və uzunluğu 122 kilometr olan kanalın 65 ildən artıq fasiləsiz istismar edilməsi, illik su itkilərinin kəskin artması və qurğuların qəzalı vəziyyətə düşərək funksiyalarını itirməsi nəticəsində torpaqların meliorativ vəziyyəti pisləşərək deqradasiyaya uğrayıb. Bütün bunlar mövcud əkin sahələrinin vegetasiya dövründə suvarma suyu ilə təminatında çatışmazlıqlar yaradıb, bölgənin suya daim artan tələbatının ödənilməsindəki gərginliyi daha da dərinləşdirməklə ekoloji tarazlığın pozulmasına gətirib çıxarıb. Prezident İlham Əliyev tədbirdə çıxışında deyib ki, son illər ərzində Azərbaycanda həyata keçirilən infrastruktur layihələri arasında Şirvan suvarma kanalının xüsusi əhəmiyyəti vardır: “Yuxarı Şirvan suvarma kanalı uzun illərdir fəaliyyət göstərir. Kanal torpaq məcralıdır və illər keçdikcə kanalın böyük hissəsi sıradan çıxmışdır. İtkilərə və su sızmalarına görə ətraf torpaq sahələri şoranlaşmış, əkin üçün yararsız vəziyyətə düşmüşdür”.
Yuxarı Şirvan suvarma kanalının infrastrukturunun bərpası, habelə mövcud təsərrüfatların su təminatı məsələlərinin vaxtında və səmərəli şəkildə həllinin dəstəklənməsi, su ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə olunması, magistral kanalın suburaxma qabiliyyətinin artırılması məqsədilə aprelin 8-də Prezident İlham Əliyev Şirvan suvarma kanalının yenidən qurulması haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, Yuxarı Şirvan suvarma kanalının adı dəyişdirilərək Şirvan suvarma kanalı adlandırılıb.
Dövlətimizin başçısı bildirib ki, Azərbaycanda bir çox infrastruktur layihələri öz həllini tapmışdır:
“Qazlaşdırmanın səviyyəsi 96 faizə çatıb. Elektrik enerjisi ilə təminat və yeni elektrik stansiyalarının yaradılması geniş vüsət alıb və əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyişə nail olmuşuq. Bütün ölkəmiz yeni, müasir yollarla əhatə olunur. Ona görə növbəti illərdə hökumətin qarşısında duran əsas infrastruktur layihələri arasında başlıca vəzifə içməli su layihələri və suvarma layihələri olacaqdır”. Müasir dövrdə dünya birliyi ölkələrinin iqtisadi və siyasi münasibətlərində enerji təminatı və enerji daşıyıcılarından düzgün istifadə olunması problemləri ciddi rol oynayır. Durmadan artan neft-qaz hasilatı və onunla əlaqədar sənaye sahələrinin dinamik inkişafı planetimizdə ətraf mühitə mənfi təsirlərin artmasına, ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olan başlıca amillərə çevrilib. Bu problemlərin həlli, ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb ola biləcək amillərin qarşısının alınması üçün cəmiyyətin birgə fəaliyyəti zəruridir. Bu baxımdan, ən qədim neft sənayesi ölkəsi olan Azərbaycanda, uzun illər neft-qaz hasilatı və emalı nəticəsində böyük ərazilərdə torpaqlar neft sənayesi tullantıları ilə çirklənərək yararsız hala düşüb. Neft sənayesinin inkişafı nəticəsində Abşeron yarımadasında ekoloji tarazlığın pozulması daha qabarıq şəkildə nəzərə çarpır. Yarımadanın neft-qaz hasilatı ərazilərində, istehsalat sahələrində ekoloji durumun tənzimlənməsi problemlərin operativ həllini tələb edir. Bu istiqamətdə SOCAR-ın Ekologiya İdarəsi tərəfindən də lazımı işlər görülüb. Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair Kompleks Tədbirlər Planı” təsdiq edilib.
Kompleks Tədbirlər Planında ətraf mühitin qorunması, ekoloji təhlükəsizlik və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə sahəsində praktiki fəaliyyətinin ümumi istiqamətlərini müəyyən edilib. Ekoloji cəhətdən həssas ərazilərdə fəaliyyəti minimuma endirmək önəmlidir. Xəzər dənizində və başqa su hövzələrində çirklənməni qiymətləndirmək lazımdır. Çox müsbət haldır ki, müxtəlif yaşıllaşdırma tədbirləri keçirilir. Ekoloji cəhətdən təmiz və enerjiyə qənaət edən texnologiyalardan istifadə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Ekologiya ilə bağlı keçirilən tədbirlərin əsas məqsədi insanların ətraf mühitin mühafizəsinə münasibətini dəyişmək və ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərin həllinə yönəltməkdir. Əhalinin bu sahədə şüur və təfəkkürünü inkişaf etdirməklə təbiəti qorumaq daha asan və efektlidir. Sevindirci haldır ki, bu istiqamətdə Azərbaycan dövlətinin gördüyü işləri beynəlxalq təşkilatlar da dəstəkləyirlər.
Ağayev Nəbi Baba oğlu
K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun PHŞ-nin Uşaq Bərpa Mərkəzinin Təsərrüfat bölmə müdiri

В регионах решаются вопросы водоснабжения
Президент Ильхам Алиев: «Среди инфраструктурных проектов, реализованных в Азербайджане в последние годы, Ширванский оросительный канал имеет особое значение»
Помимо развития экономики Азербайджана и повышения социокультурного уровня населения, эффективное использование природных ресурсов и защита экологического баланса всегда находятся в центре внимания государства. Президент Ильхам Алиев поставил задачу защиты окружающей среды и создания здоровой экологической среды в качестве одного из приоритетных вопросов. В связи с этим за последние годы принят ряд нормативных правовых актов по экологии, охране природы и рациональному использованию природных ресурсов, а также предприняты важные практические шаги в области охраны природы и здравоохранения. Был построен ряд крупных водоемов и построены дренажные системы для очистки почвы от засоления. В стране созданы лесопокровные полосы с целью укрепления берегов и предотвращения эрозии почв в каспийских дюнах, а также создан ряд заповедников и заповедных зон для сохранения и развития флоры и фауны. 16 апреля Президент Ильхам Алиев заложил фундамент Ширванского оросительного канала, который будет реконструирован в Гаджигабульском районе, что является очередным шагом государства в направлении обеспечения водными ресурсами и решения экологических проблем в целом.
Следует отметить, что от Мингячевирского водохранилища начинается сухопутный оросительный канал Юхари Ширван, который был сдан в эксплуатацию в 1958 году и является вторым по величине каналом в стране. Верхнеширванский канал обеспечивает орошение более 112 тысяч гектаров сельскохозяйственных угодий и жилых массивов Евлахского, Агдашского, Гейчайского, Зардабского, Уджарского, Кюрдамирского, Исмаиллинского и Агсуинского районов, расположенных на Ширванской равнине.
В результате непрерывной эксплуатации канала пропускной способностью 78 кубометров в секунду и протяженностью 122 километра на протяжении более 65 лет произошло резкое увеличение годовых потерь воды и потеря функций сооружений. Состояние мелиорации ухудшилось и деградировало. Все это создало перебои в подаче оросительной воды на существующие сельскохозяйственные угодья в вегетационный период, усугубило напряженность в удовлетворении постоянно растущей потребности региона в воде и привело к нарушению экологического баланса. В своем выступлении на мероприятии президент Ильхам Алиев отметил, что Ширванский оросительный канал имеет особое значение среди инфраструктурных проектов, реализуемых в Азербайджане в последние годы: «Верхне-Ширванский оросительный канал работает уже много лет. Канал представляет собой земляной канал, и с годами большая часть канала пришла в упадок. Из-за потерь и утечек воды окружающие земли стали засоленными и непригодными для обработки».
Указ Президента Ильхама Алиева о реконструкции Ширванского оросительного канала от 8 апреля в целях восстановления инфраструктуры Верхнеширванского оросительного канала, а также поддержки своевременного и эффективного решения вопросов водоснабжения действующих фермерских хозяйств, более эффективно использовать водные ресурсы и увеличить пропускную способность магистрального канала. Согласно приказу, название Верхнеширванского оросительного канала было изменено на Ширванский оросительный канал.
Глава государства сообщил, что в Азербайджане решено множество инфраструктурных проектов:
“Уровень газификации достиг 96 процентов. Расширились поставки электроэнергии и создание новых электростанций, и мы добились значительного прогресса. Вся наша страна окружена новыми, современными дорогами. Поэтому среди основных инфраструктурных проектов, стоящих перед правительством в ближайшие годы, главной задачей будут проекты питьевой воды и ирригационные проекты». В современное время проблемы энергообеспечения и правильного использования энергоносителей играют серьезную роль в экономических и политических отношениях стран мирового сообщества. Постоянно увеличивающаяся добыча нефти и газа и динамичное развитие связанных с ней отраслей стали основными факторами, которые приводят к усилению негативного воздействия на окружающую среду на нашей планете и нарушению экологического баланса. Для решения этих проблем и предотвращения факторов, которые могут привести к нарушению экологического баланса, необходимы совместные действия общества. В связи с этим в Азербайджане, который является старейшей страной с нефтяной промышленностью, в результате многолетней добычи и переработки нефти и газа большие площади земель пришли в негодность из-за загрязнения отходами нефтяной промышленности. В результате развития нефтяной промышленности нарушение экологического баланса на Апшеронском полуострове становится более заметным. Регулирование экологической ситуации в нефтегазодобывающих районах полуострова, в районах добычи требует оперативного решения проблем. В этом направлении Управление экологии SOCAR также проделало необходимую работу. Напомним, Президент Ильхам Алиев утвердил «Комплексный план действий по улучшению экологической ситуации в Азербайджанской Республике».
В Комплексном плане действий определены общие направления практической деятельности в области охраны окружающей среды, экологической безопасности и эффективного использования природных ресурсов. Важно свести к минимуму деятельность в экологически чувствительных районах. Необходимо оценить загрязнение Каспийского моря и других водоемов. Очень позитивно, что проводятся различные мероприятия по озеленению. Международное сотрудничество осуществляется в области использования экологически чистых и энергосберегающих технологий.
Основная цель мероприятий, связанных с экологией, – изменить отношение людей к охране окружающей среды и направить внимание общественности на решение экологических проблем. Защитить природу легче и эффективнее, развивая осведомленность и мышление населения в этой области. Хорошо, что международные организации также поддерживают работу, проводимую Азербайджанским государством в этом направлении.
Агаев Наби Баба оглы
Заведующая фермерским отделением Детского реабилитационного центра НИИ педиатрии им. К. Я. Фараджовой