Şəmkir su anbarının vəziyyəti necədir?
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir, müsahibələr hazırlanır və yayılır . Bununla yanaşı, aparılan müşahidələr nəticəsində Azərbaycanın su hövzələrinin və onlardakı bioresursların hazırkı vəziyyəti barədə reportajlar mediada yayılır.
Bu dəfə Şəmkir su anbarında layihə çərçivəsində apardığımız müşahidələr əsasında hazırladığımız reportajı təqdim edirik.
Şəmkir su anbarı — Şəmkirdə Kür çayının üzərində yaradılıb və 1982-ci ildə istifadəyə verilib. Rəsmi məlumata görə, anbarın ümumi su tutumu 2677 mln. m³, faydalı həcmi isə 1425 mln. m³-dir. Anbarın normal dolma səviyyəsi 158 m, su güzgüsünün sahəsi 115,0 km², bəndinin üstdən uzunluğu 4500 m, hündürlüyü isə 70 m-dir. Anbardan Şəmkir, Samux, Göygöl, Goranboy rayonlarının torpaq sahələrini suvarmaq üçün istifadə edilir.
Apardığımız müşahidələr və yerli əhali ilə söhbətlərimizdən bəlli oldu ki, su anbarında suyun səviyyəsi xeyli dərəcədə azalıb.
Əvvəllər su anbarında 20 növ balıq növü yaşadığı halda, hazırda su anbarındakı balıq növlərinin azaldığı və orada 17 növ balığın olduğu qeyd edilir. Hərçənd, bu da rəsmi məlumatdır. Halbuki müşahidələrimiz və əhali, xüsusilə, həvəskar balıqçılarla söhbətlərimizdən o qənaətə gəldik ki, su anbarında balıqların növü və ümumi sayı təhlükəli həddə azalmışdır. Həvəskar balıqçılar və yerli əhalinin fikrincə, bunun əsas səbəbi balıqların nəzarətsiz şəkildə və qadağan olunmuş üsullarla ovlanmasıdır. Bundan başqa, anbarın suyunun suvarma məqsədilə daşaraq ətrafa yayılması da balıqların su ilə axıb getməsinə və tələf olmasına səbəb olur. Müşahidələrimiz də göstərdi ki, su anbarında demək olar ki, hər 10-15 metrdən bir torlar çəkilib. Sahil boyunca ov üçün istifadəsi qadağan olunmuş sintetik tor qalıqlarının olması isə burada balığın həm qadağan olunmuş üsulla, həm də qadağan olunmuş torlarla ovlandığını göstərir. Həvəskar balıqçılar bildirdilər ki, brakonyerlər bu torları hazırda görünməz formada, yəni qıraqdan insanların sökə bilməyəcəyi bir üsulla, suyun altından çəkməyə başlayıblar. Onları ilk baxışdan sahildən görmək qeyri-mümkündür. Sadəcə, onları görmək və yerini müəyyən etmək üçün brakonyerlər iri plastmas butulkaları həmin torlara pərçimləyiblər. Həmin plastmas butulkalar sahildən və ya binoklla müşahidə edilir. Biz müşahidə apardığımız vaxt su anbarında 7-8 motorlu qayıq torlarla məşğul idi. Onlardan ikisi isə sahilə yaxınlaşaraq torla ələ keçirdikləri sazan, sıf və digər balıqları sahildə gözləyən müştərilərə satdı. Yerli əhali və həvəskar balıqçılar bu kimi hallardan şikayət edirlər. Onlara görə, su anbarında adi halda sazana, sıfa və digər vətəkə balıqlarına rast gəlmək, həvəskar üsulla ovlamaq mümkün deyil. Çünki onların sayı həddindən artıq azalıb və belə vətəkə əhəmiyyətli balıqlar anbarda artıq tükəniblər.Tilovla yalnız şahmayı ovlamaq mümkündür. Halbuki ilər öncə burada digər növ balıqar da bol olub. Rəyini soruşduğumuz əhali və həvəskar balıqçılar su anbarında bioresursların tükənməsi ilə bağlı müvafiq qurumlardan şikayıətləndilər, eyni zamanda brakonyerliyə qarşı heç bir mübarizə aparılmamasından narazılıqlarını bildirdilər. Onlar su anbarında balıqçılıq üzrə ixtisaslaşmış müxtəlif rayonlardan gələnlərin brakonyerlik üsulu ilə ov etdiklərini iddia edirlər. Əsas təhlükəli məsələlərdən biri isə suya tokvermə üsulu ilə balıqların tükədilməsidir. Şikayətçilər su anbarında bu işlə məşğul olan bir çox adamların olduğunu bildirdilər. Anbarın sahilindəki müxtəlif yerlərdə çoxlu sayda balıqçı qayıqları var.
Bundan başqa, ərazidə baxımsızlıqdan natəmizlik hökm sürür. Sahil boyunca yeyib-içməyə gələnlərin tulladıqları zibil qalıqları aydın görünür. Su anbarına aparan yollar isə bərbad vəziyyətdədir. Əksər yerdə yollar çöküb və maşınlar üçün keçilməz vəziyyətə düşüb.

Şəmkir su anbarının vəziyyəti necədir?
The water level in the Shamkir reservoir has decreased significantly, and its bioresources have been depleted
The Globalized World Integration Public Union with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan implements the project “Monitoring of a number of water basins of the country and their biodiversity”. The purpose of the project is to help maintain and protect water basins in Azerbaijan, protect biodiversity in waters, restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and the cleanliness of the environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. Within the framework of the project, opinions and proposals related to the subject are learned from experts, public associations and social activists, interviews are prepared and distributed. In addition, as a result of the observations, reports about the current state of Azerbaijan’s water bodies and their bioresources are being published in the media.
This time, we present the report we prepared based on the observations we made in the Shamkir reservoir as part of the project.
Shamkir Reservoir — was created in Shamkir on the Kura River and put into use in 1982. According to official information, the total water capacity of the reservoir is 2677 mln. m³, and the useful volume is 1425 mln. is m³. The normal filling level of the reservoir is 158 m, the area of the water mirror is 115.0 km², the length from the top of the dam is 4500 m, and the height is 70 m. The reservoir is used to irrigate the lands of Shamkir, Samukh, Goygol, Goranboy districts.
From our observations and conversations with the local population, it became clear that the water level in the reservoir has decreased significantly.
Earlier, 20 types of fish lived in the reservoir, but now the number of fish species in the reservoir has decreased and there are 17 types of fish. However, this is official information. However, from our observations and conversations with the population, especially amateur fishermen, we came to the conclusion that the type and total number of fish in the reservoir has decreased to a dangerous level. According to amateur fishermen and local people, the main reason for this is the uncontrolled and illegal fishing of fish. In addition, overflowing the water of the reservoir for irrigation and spreading it around also causes the fish to be washed away and perish. Our observations also showed that nets were drawn almost every 10-15 meters in the reservoir. The presence of the remains of synthetic nets prohibited for hunting along the coast indicates that the fish is caught here both by prohibited methods and with prohibited nets. Amateur fishermen reported that the poachers started pulling these nets under the water in an invisible form, that is, in a way that people cannot remove from the shore. It is impossible to see them from the shore at first glance. Poachers nailed large plastic bottles to those nets just to see and locate them. Those plastic bottles are observed from the shore or with binoculars. At the time of our observation, 7-8 motor boats were busy with nets in the reservoir. Two of them approached the shore and sold the carp, whitefish and other fish they caught with the net to the customers waiting on the shore. Local people and amateur fishermen complain about such situations. According to them, it is impossible to find common carp, carp and other common fishes in the reservoir, and to catch them in an amateur way. Because their number has decreased too much and such naturally important fish have already been exhausted in the reservoir. However, long ago, other types of fish were abundant here. The population and amateur fishermen we asked for their opinion complained to the relevant authorities about the depletion of bioresources in the reservoir, and at the same time expressed their displeasure at the lack of any fight against poaching. They claim that people from different districts who specialize in fishing in the reservoir are poaching. One of the main dangerous issues is the depletion of fish by the method of throwing water into the water. Complainants reported that there were many people working in the reservoir. There are many fishing boats in various places on the shore of the reservoir.
In addition, the area is unsanitary due to neglect. Garbage left by people who come to eat and drink is clearly visible along the beach. The roads leading to the reservoir are in a bad condition. In most places, roads have collapsed and become impassable for vehicles.