Sahib Ələkbərov: Azərbaycanın Yeni Nəsil İqtisadiyyatı Strategiyasının hazırlanmasına başlanılıb
Azərbaycanın beynəlxalq əhəmiyyətli enerji, nəqliyyat-logistika və kommunikasiya qovşağına, regionun ən böyük və dinamik iqtisadi məkanına, 4-cü sənaye inqilabı və strateji investorların maraq mərkəzinə çevrilməsi, onun qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası və innovasiya əsaslı inkişaf mərhələsinə keçidi üçün möhkəm təməllər yaranıb.
“APA-Economics” xəbər verir ki, bunu iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov “Yeni nəsil iqtisadiyyatda Süni intellekt: çağırışlar və imkanlar” tədbirində çıxışı zamanı bildirib.
“Artıq Azərbaycanın Yeni Nəsil İqtisadiyyatı Strategiyasının hazırlanmasına başlanılıb. 2030-cu ilədək dövlət, özəl və vətəndaş cəmiyyətini əhatə etməklə iqtisadiyyata töhfə verəcək 9 əsas layihə və bu layihələr çərçivəsində 69 fəaliyyət istiqaməti üzrə Azərbaycanda iqtisadi artımı dəstəkləmək, sektorların rəqabət qabiliyyətini artırmaq, vətəndaşların xidmətlərə çıxışını asanlaşdırmaq və dövlət xidmətlərinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini təşviq etmək üçün rəqəmsal texnologiyadan geniş istifadə olunmasını təmin etmək nazirliyimiz qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. İqtisadiyyat Nazirliyi innovasiyaları, inklüzivliyi əhatə edən, onları Azərbaycan iqtisadiyyatının və cəmiyyətinin bütün aspektlərinə səmərəli şəkildə inteqrasiya edən iqtisadi artım üçün istiqamətləndirici baxışın həyata keçirilməsinə çalışır. Bu Strategiyanın reallaşdırılması yeni dövrdə Azərbaycanda biznes transformasiyasının gücləndirilməsindən tutmuş potensialın artırılmasına, 4Sİ texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model tipli müəssisənin və yeni nəsil texnoloji mərkəzin qurulmasına, Rəqəmsal əkizlərin yaradılmasına və “Lokal Generative Süni İntellekt” təşəbbüsünün həyata keçirilməsinə, sahibkarlığın təşviq edilməsinə və əlverişli infrastrukturun dəstəklənməsinə qədər bütün sahələrdə inkişafa zəmin yaradacaq. “Lokal generativ süni intellekt” təşəbbüsü Azərbaycan dilini mükəmməl bilən və Azərbaycana məxsus məzmun yerləşdirilən generativ Sİ platformalarının hazırlanmasını stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. Təşəbbüsün məqsədi Azərbaycanın mədəni zənginliyini qorumaqla ölkədə süni intellektin tətbiqi imkanlarını artırmaq, iqtisadi artımı təşviq etmək, yeni texnologiyaya əsaslanan iş yerlərinin və sənayelərin yaradılmasını stimullaşdırmaqdır”, – deyə nazir müavini qeyd edib.

Сахиб Алекперов: Началась подготовка Стратегии экономики нового поколения Азербайджана
Заложен прочный фундамент для превращения Азербайджана в международно-значимый энергетический, транспортно-логистический и коммуникационный узел, крупнейшее и динамичное экономическое пространство региона, четвертую промышленную революцию и центр интересов стратегических инвесторов, его интеграция в глобальную цепочку создания стоимости и переход на стадию инновационного развития.
Как сообщает «АПА-Экономикс», об этом заявил заместитель министра экономики Сахиб Алекбаров в ходе своего выступления на мероприятии «Искусственный интеллект в экономике нового поколения: вызовы и возможности».
“Подготовка Стратегии экономики нового поколения Азербайджана уже началась. 9 основных проектов, которые внесут вклад в экономику к 2030 году, охватив государство, частное общество и гражданское общество, и в рамках этих проектов 69 направлений деятельности по поддержке экономики Рост в Азербайджане, повышение конкурентоспособности секторов, облегчение доступа граждан к услугам и обеспечение широкого использования цифровых технологий для содействия улучшению государственных услуг является одной из важнейших задач, стоящих перед нашим министерством. Новая эра включает в себя усиление трансформации бизнеса в Азербайджане, увеличение потенциала, создание модельного предприятия и технологического центра нового поколения, предусматривающего широкое применение технологий 4SI, создание цифровых двойников и реализацию инициативы «Локальный генеративный искусственный интеллект», поощрение предпринимательства и обеспечение благоприятных условий. Инфраструктура создаст основу для развития во всех сферах, пока она не будет поддержана. Инициатива «Локальный генеративный искусственный интеллект» направлена ​​на стимулирование развития платформ генеративного искусственного интеллекта, свободно владеющих азербайджанским языком и размещающих азербайджанский контент. Целью инициативы является защита культурного богатства Азербайджана, увеличение возможностей применения искусственного интеллекта в стране, содействие экономическому росту, а также стимулирование создания новых технологичных рабочих мест и производств”, – отметил замминистра.