Sahib Ələkbərov: Azərbaycanın Yeni Nəsil İqtisadiyyatı Strategiyasının hazırlanmasına başlanılıb
Azərbaycanın beynəlxalq əhəmiyyətli enerji, nəqliyyat-logistika və kommunikasiya qovşağına, regionun ən böyük və dinamik iqtisadi məkanına, 4-cü sənaye inqilabı və strateji investorların maraq mərkəzinə çevrilməsi, onun qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası və innovasiya əsaslı inkişaf mərhələsinə keçidi üçün möhkəm təməllər yaranıb.
“APA-Economics” xəbər verir ki, bunu iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov “Yeni nəsil iqtisadiyyatda Süni intellekt: çağırışlar və imkanlar” tədbirində çıxışı zamanı bildirib.
“Artıq Azərbaycanın Yeni Nəsil İqtisadiyyatı Strategiyasının hazırlanmasına başlanılıb. 2030-cu ilədək dövlət, özəl və vətəndaş cəmiyyətini əhatə etməklə iqtisadiyyata töhfə verəcək 9 əsas layihə və bu layihələr çərçivəsində 69 fəaliyyət istiqaməti üzrə Azərbaycanda iqtisadi artımı dəstəkləmək, sektorların rəqabət qabiliyyətini artırmaq, vətəndaşların xidmətlərə çıxışını asanlaşdırmaq və dövlət xidmətlərinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini təşviq etmək üçün rəqəmsal texnologiyadan geniş istifadə olunmasını təmin etmək nazirliyimiz qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. İqtisadiyyat Nazirliyi innovasiyaları, inklüzivliyi əhatə edən, onları Azərbaycan iqtisadiyyatının və cəmiyyətinin bütün aspektlərinə səmərəli şəkildə inteqrasiya edən iqtisadi artım üçün istiqamətləndirici baxışın həyata keçirilməsinə çalışır. Bu Strategiyanın reallaşdırılması yeni dövrdə Azərbaycanda biznes transformasiyasının gücləndirilməsindən tutmuş potensialın artırılmasına, 4Sİ texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model tipli müəssisənin və yeni nəsil texnoloji mərkəzin qurulmasına, Rəqəmsal əkizlərin yaradılmasına və “Lokal Generative Süni İntellekt” təşəbbüsünün həyata keçirilməsinə, sahibkarlığın təşviq edilməsinə və əlverişli infrastrukturun dəstəklənməsinə qədər bütün sahələrdə inkişafa zəmin yaradacaq. “Lokal generativ süni intellekt” təşəbbüsü Azərbaycan dilini mükəmməl bilən və Azərbaycana məxsus məzmun yerləşdirilən generativ Sİ platformalarının hazırlanmasını stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. Təşəbbüsün məqsədi Azərbaycanın mədəni zənginliyini qorumaqla ölkədə süni intellektin tətbiqi imkanlarını artırmaq, iqtisadi artımı təşviq etmək, yeni texnologiyaya əsaslanan iş yerlərinin və sənayelərin yaradılmasını stimullaşdırmaqdır”, – deyə nazir müavini qeyd edib.

Solid foundations have been laid for the transformation of Azerbaijan into an internationally important energy, transport-logistics and communication hub, the largest and dynamic economic space of the region, the 4th industrial revolution and the center of interest of strategic investors, its integration into the global value chain and transition to the stage of innovation-based development .
“APA-Economics” reports that Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov said this during his speech at the event “Artificial Intelligence in the New Generation Economy: Challenges and Opportunities”.
“The preparation of the New Generation Economy Strategy of Azerbaijan has already begun. 9 main projects that will contribute to the economy by 2030 by covering the state, private and civil society, and within the framework of these projects 69 areas of activity to support economic growth in Azerbaijan, increase the competitiveness of sectors, and facilitate citizens’ access to services and ensuring the widespread use of digital technology to promote the improvement of public services is one of the most important tasks facing our ministry. The implementation of this Strategy in the new era includes strengthening business transformation in Azerbaijan, increasing potential, building a model enterprise and a new generation technological center that envisages the wide application of 4SI technologies, creating Digital Twins and implementing the “Local Generative Artificial Intelligence” initiative, encouraging entrepreneurship and providing favorable infrastructure. will create a foundation for development in all areas until it is supported. The “Local generative artificial intelligence” initiative aims to stimulate the development of generative AI platforms that are fluent in the Azerbaijani language and host Azerbaijani content. The aim of the initiative is to protect Azerbaijan’s cultural wealth, increase the possibilities of applying artificial intelligence in the country, promote economic growth, and stimulate the creation of new technology-based jobs and industries,” the deputy minister noted.