“Sivil Toplum” Xaçmaz, Quba və Bakıda müşahidəçilər üçün təlimlər keçirib
“Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyasının müşahidəçiləri təlimatlandırılması məqsədi ilə keçirdiyi silsilə təlimlər 17 yanvar 2024-cü il tarixdə saat 11.00-da Xaçmaz şəhərində, 15.00-da isə Quba şəhərində davam edib. Bu gün, 18 yanvar 2024-cü il tarixdə isə Bakı şəhərində Xətai və Nərimanov rayonlarında fəaliyyət göstərəcək müşahidəçilər üçün təlim keçirilib. Xaçmaz və Quba şəhərlərində keçirilən təlimlərdə Koalisiyanın həmsədri Q. Ə. İbrahimli, Bakı şəhərində keçirilən tədbirlərdə isə həmsədrlər Q. Ə. İbrahimli Ə. N. Abbasbəyli iştirakçılar qarşısında çıxış edərək, “Sivil Toplum” Monitorinq Koalisiyası haqqında, 07 fevral 2024-cü il tarixdə keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin növbədənkənar seçkilərində qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər. Koalisiya barədə ətraflı məlumat verərək, təsisçi təşkilatları, onların rəhbərlərini iştirakçılara təqdim edib, Koalisiyanın məqsəd və məramlarını açıqlayıb. Sonra isə seçki mühiti, seçki prosesinin müşahidəsindən danışaraq, 07 fevral 2024-cü il tarixdə keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin növbədənkənar seçkilərində Koalisiyanın müşahidəçilərinin görəcəyi işlər barədə məlumat verib. Müşahidəçilərin fəaliyyətinin seçki prosesində əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu təlimlərin faydalı olacağına inandığını bildirdi. Çıxışların ardınca təlim prosesinə başlanaraq “Mərkəzi Seçki Komissiyasının hazırladığı “Müşahidəşilər üçün yaddaş” və seçki qanunvericiliyi barədə ətraflı məlumat verildi.
Təlim zamanı iştirakçıların çoxsaylı sulları cavablandırılaraq, bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Sonda isə təlimçilər üçün müvafiq sənədlər təqdim edilib.

«Гражданский Топлум» провел тренинги для наблюдателей в Хачмазе, Губе и Баку
Серия тренингов, проведенных Мониторинговой коалицией «Гражданский Топлум» с целью обучения наблюдателей, продолжилась 17 января 2024 года в 11:00 в городе Хачмаз и в 15:00 в городе Губа. . Сегодня, 18 января 2024 года, состоялось обучение наблюдателей, которые будут работать в Хатаинском и Наримановском районах Баку. На учениях, проведенных в Хачмазе и Губе, сопредседатель Коалиции Г.А. Ибрагимли, сопредседатели Г.А. на мероприятиях, проводимых в Баку. Ибрагимли А. Н.Аббасбейли обратился к участникам и проинформировал о Мониторинговой коалиции «Гражданское общество» и предстоящих задачах на досрочных выборах Президента Азербайджанской Республики, которые состоятся 7 февраля 2024 года. Дав подробную информацию о коалиции, он представил участникам организации-учредители и их лидеров, объяснил цели и задачи коалиции. Затем, коснувшись избирательной среды, наблюдения за избирательным процессом, он проинформировал о работе, которую предстоит провести наблюдателям Коалиции на досрочных выборах Президента Азербайджанской Республики, которые состоятся 7 февраля 2024 года. Подчеркнув важность деятельности наблюдателей в избирательном процессе, он сказал, что считает данные тренинги полезными. После выступлений был начат учебный процесс и дана подробная информация о подготовленной Центризбиркомом «Памяти наблюдателям» и избирательном законодательстве.
В ходе тренинга были даны ответы на многочисленные вопросы участников и проведены дискуссии по ряду вопросов. В завершение тренерам были вручены соответствующие документы.