Soydaşımız Krasnoyarsk diyarının “Ən yaxşı mədəniyyət işçisi – 2023”-ün qalibi olub
Dekabrın 16-da Krasnoyarsk Vilayət Filarmoniyasında ən yaxşı yaradıcı işçilər, mədəniyyət təşkilatlarının əməkdaşları və mədəniyyət sahəsində təhsil müəssisələrinin əməkdaşları, mədəniyyət və incəsənət sahəsində istedadlı gənclər arasında təntənəli mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Krasnoyarsk diyarının Mədəniyyət Nazirliyinin 5 dekabr 2023-cü il tarixli 638 nömrəli əmrinə əsasən “Odlar Yurdu” Azərbaycan mahnı və rəqs ansamblının xalq özfəaliyyət kollektivinin rəhbəri Cəfərov Aqil Qasum oğlu 2023-cü il tarixli müsabiqənin qalibi olmuşdur. O, “Krasnoyarsk diyarının mədəniyyətinin qorunmasına və inkişafına şəxsi töhfə” kateqoriyasında nüfuzlu mükafata layiq görülüb. Bu, onun Krasnoyarsk diyarının mədəniyyətinə verdiyi yaradıcı töhfənin layiqli tanınmasıdır.
15 ildən artıqdır ki, Aqil Cəfərov Azərbaycan mədəniyyətini və adət-ənənələrini təkcə Sibirdə deyil, bütün Rusiyada, eləcə də xaricdə fəal şəkildə təbliğ edir və inkişaf etdirir.
Aqil Cəfərov A.N. Kuznetsov adına Əmək və Razılıq Mədəniyyət sarayının rəhbərliyinə, Krasnoyarsk diyarının Regional Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Taleh Mahmudova, həmçinin “Odlar Yurdu” ansamblının təsisçisi və direktoru Səadət Qarayeva bu qələbəyə verdikləri töhfəyə görə təşəkkür edib.

Our compatriot won the “Best cultural worker – 2023” award of the Krasnoyarsk region
On December 16, at the Krasnoyarsk Regional Philharmonic, a ceremonial awarding ceremony was held among the best creative workers, employees of cultural organizations and employees of educational institutions in the field of culture, talented young people in the field of culture and art.
According to the order No. 638 of the Ministry of Culture of Krasnoyarsk Region dated December 5, 2023, the leader of the folk self-activity collective of the “Odlar Yurdu” Azerbaijan song and dance ensemble, Jafarov Agil Gasum oglu, won the 2023 competition. He was awarded a prestigious award in the category “Personal contribution to the preservation and development of the culture of the Krasnoyarsk region”. This is a worthy recognition of his creative contribution to the culture of the Krasnoyarsk region.
For more than 15 years, Agil Jafarov has been actively promoting and developing Azerbaijani culture and traditions not only in Siberia, but throughout Russia as well as abroad.
Agil Jafarov A.N. Kuznetsov thanked the leadership of the Palace of Culture of Labor and Consent, Taleh Mahmudova, the chairman of the Regional Azerbaijan National-Cultural Autonomy of Krasnoyarsk Territory, as well as Saadat Garayeva, the founder and director of the “Yurd of Fire” ensemble, for their contribution to this victory.