Soydaşımız Krasnoyarsk diyarının “Ən yaxşı mədəniyyət işçisi – 2023”-ün qalibi olub
Dekabrın 16-da Krasnoyarsk Vilayət Filarmoniyasında ən yaxşı yaradıcı işçilər, mədəniyyət təşkilatlarının əməkdaşları və mədəniyyət sahəsində təhsil müəssisələrinin əməkdaşları, mədəniyyət və incəsənət sahəsində istedadlı gənclər arasında təntənəli mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Krasnoyarsk diyarının Mədəniyyət Nazirliyinin 5 dekabr 2023-cü il tarixli 638 nömrəli əmrinə əsasən “Odlar Yurdu” Azərbaycan mahnı və rəqs ansamblının xalq özfəaliyyət kollektivinin rəhbəri Cəfərov Aqil Qasum oğlu 2023-cü il tarixli müsabiqənin qalibi olmuşdur. O, “Krasnoyarsk diyarının mədəniyyətinin qorunmasına və inkişafına şəxsi töhfə” kateqoriyasında nüfuzlu mükafata layiq görülüb. Bu, onun Krasnoyarsk diyarının mədəniyyətinə verdiyi yaradıcı töhfənin layiqli tanınmasıdır.
15 ildən artıqdır ki, Aqil Cəfərov Azərbaycan mədəniyyətini və adət-ənənələrini təkcə Sibirdə deyil, bütün Rusiyada, eləcə də xaricdə fəal şəkildə təbliğ edir və inkişaf etdirir.
Aqil Cəfərov A.N. Kuznetsov adına Əmək və Razılıq Mədəniyyət sarayının rəhbərliyinə, Krasnoyarsk diyarının Regional Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Taleh Mahmudova, həmçinin “Odlar Yurdu” ansamblının təsisçisi və direktoru Səadət Qarayeva bu qələbəyə verdikləri töhfəyə görə təşəkkür edib.

Наш соотечественник стал лауреатом премии «Лучший работник культуры – 2023» Красноярского края.
16 декабря в Красноярской краевой филармонии состоялась торжественная церемония награждения лучших творческих работников, работников организаций культуры и работников образовательных учреждений в сфере культуры, талантливой молодежи в сфере культуры и искусства. .
Согласно приказу Министерства культуры Красноярского края №638 от 5 декабря 2023 года руководитель коллектива народного самодеятельности Азербайджанского ансамбля песни и танца «Одлар Юрду» Джафаров Агиль Гасум оглы: выиграл конкурс 2023 года. Он удостоен престижной награды в номинации «Личный вклад в сохранение и развитие культуры Красноярского края». Это достойное признание его творческого вклада в культуру Красноярского края.
Более 15 лет Агиль Джафаров активно пропагандирует и развивает азербайджанскую культуру и традиции не только в Сибири, но и по всей России, а также за рубежом.
Агиль Джафаров А.Н. Кузнецов поблагодарил руководство Дворца культуры труда и согласия, председателя Региональной азербайджанской национально-культурной автономии Красноярского края Тале Махмудову, а также основателя и руководителя ансамбля “Юрд огня” Саадат Гараеву, за вклад в эту победу.