Müvafiq tövsiyə və tapşırıqlara uyğun olaraq “Azərbaycan Beynəlxalq Mədən Şirkəti” tərəfindən yenidənqurma, modernləşdirilmə ilə bağlı icra qrafiki hazırlanaraq təqdim olunduqdan və aidiyyəti dövlət qurumları ilə razılaşdırıldıqdan sonra zavodun fəaliyyətinin mərhələli şəkildə bərpa olunması təmin edilə bilər.
“Report”un xəbərinə görə, bu barədə Gədəbəy rayonunun Söyüdlü kəndində vəziyyətin araşdırılması üçün yaradılmış Komissiyanın sentyabrın 26-da keçirilən iclasında bildirilib.
Baş nazir Əli Əsədov yaxın günlərdə Komissiya tərəfindən Gədəbəy şəhəri, Söyüdlü, Yenikənd, Arıxdam kəndləri və Qumlu yaşayış massivinin sakinləri, qeyri-hökumət təşkilatları və media nümayəndələrinin iştirakı ilə görüşün keçirilməsi və əhalini narahat edən məsələlərin həlli, eyni zamanda görüləcək işlərlə bağlı tapşırıqlar verib.

Объявлены условия возобновления работы завода в Союдлу
Согласно соответствующим рекомендациям и заданиям, после того как «Азербайджанская международная горнодобывающая компания» подготовит и представит график реализации реконструкции и модернизации и согласует его с соответствующими государственными учреждениями, деятельность комбината может быть постепенно восстановлена.
Как сообщает “Report”, об этом было объявлено на состоявшемся 26 сентября заседании комиссии, созданной по расследованию ситуации в селе Союдлу Кедабейского района.
Премьер-министр Али Асадов распорядился в ближайшее время провести встречу с жителями города Гедабей, сел Союдлу, Еникенд, Арихдам и жилого массива Гюмлу, неправительственными организациями и представителями СМИ и решить вопросы, волнующие население, а также задачи, которые необходимо выполнить одновременно.