Müvafiq tövsiyə və tapşırıqlara uyğun olaraq “Azərbaycan Beynəlxalq Mədən Şirkəti” tərəfindən yenidənqurma, modernləşdirilmə ilə bağlı icra qrafiki hazırlanaraq təqdim olunduqdan və aidiyyəti dövlət qurumları ilə razılaşdırıldıqdan sonra zavodun fəaliyyətinin mərhələli şəkildə bərpa olunması təmin edilə bilər.
“Report”un xəbərinə görə, bu barədə Gədəbəy rayonunun Söyüdlü kəndində vəziyyətin araşdırılması üçün yaradılmış Komissiyanın sentyabrın 26-da keçirilən iclasında bildirilib.
Baş nazir Əli Əsədov yaxın günlərdə Komissiya tərəfindən Gədəbəy şəhəri, Söyüdlü, Yenikənd, Arıxdam kəndləri və Qumlu yaşayış massivinin sakinləri, qeyri-hökumət təşkilatları və media nümayəndələrinin iştirakı ilə görüşün keçirilməsi və əhalini narahat edən məsələlərin həlli, eyni zamanda görüləcək işlərlə bağlı tapşırıqlar verib.

The conditions for resuming the operation of the plant in Soyudlu have been announced
In accordance with the relevant recommendations and tasks, after the “Azerbaijan International Mining Company” prepares and presents the implementation schedule for reconstruction and modernization and agrees with the relevant state institutions, the plant’s activity can be gradually restored.
According to “Report”, this was announced at the meeting of the Commission established to investigate the situation in Soyudlu village of Gadabey district held on September 26.
In the near future, Prime Minister Ali Asadov gave orders to hold a meeting with residents of Gadabey city, Soyudlu, Yenikend, Arikhdam villages and Gumlu residential area, non-governmental organizations and media representatives and to resolve the issues that concern the population, as well as tasks to be done at the same time.