SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqu üzrə tədbir
COP29 çərçivəsində BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) İqlim və İnnovasiya Dialoqu üzrə Nazirlər Görüşündə SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqunun yaradılmasına dair bəyanat imzalanıb, SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondunun açılışı elan edilib.
Ölkəmizdə təşkil edilən COP29 çərçivəsində SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqu üzrə Nazirlər Görüşü keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov SPECA-nın regionumuz üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, SPECA  iştirakçı ölkələrdə iqtisadi inkişafı, ekoloji dayanıqlığı və innovasiyaları təşviq edən regional əməkdaşlıq üçün mühüm platforma yaradıb. Ölkələrimiz SPECA-nın dəstəyi ilə  iqtisadiyyatlarını gücləndirir, həmçinin iqlim dəyişikliyi çağırışlarına hazır olan gələcək qurur. SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqu isə bir çox ölkələr üçün önəmli və vahid  platforma rolunu oynayır. Dialoq vasitəsilə ölkələrimiz Paris Sazişi və 2030-cu ilədək Davamlı İnkişaf Gündəliyi ilə müəyyən edilmiş hədəflərə töhfə verəcək. Dialoq iqlim dəyişikliyinin ətraf mühitə, sosial və iqtisadi təsirlərinə dair birgə strategiyaların formalaşması baxımından da faydalıdır. Diqqətə çatdırılıb ki, SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqu aşağı karbonlu, dayanıqlı iqtisadiyyatlara keçidə stimul yaradacaq. Dialoq vasitəsilə müxtəlif sektorlardan maraqlı tərəflər cəlb edilməklə, bilik mübadiləsi, yaşıl inkişaf üçün konkret həllər hazırlanacaq. Dialoq regionda innovativ, davamlı təcrübələri həyata keçirmək imkanlarının artırılmasında mühüm rol oynayacaq. Qeyd edilənlərlə yanaşı, enerji kompleksində bərpa olunan enerjinin payının, enerji səmərəliliyinin artırılması və dairəvi iqtisadiyyata keçid kimi təşəbbüslər dəstəklənəcək.
SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondunun isə iqlim dəyişikliyi, iqtisadi inteqrasiya və davamlı inkişaf kimi ortaq problemləri həll etmək üçün çevik mexanizm olacağı diqqətə çatdırılıb.
BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) icraçı katibi Armida Salsiya Alişahbana və BMNT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Tatyana Molçan iqlim dəyişmələrindən qaynaqlanan çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün dünyada dialoq və birgə təşəbbüslərin vacibliyini önə çəkiblər. Diqqətə çatdırılıb ki, dialoq davamlı inkişaf üçün innovasiya ekosistemləri və texnologiyalarının gücləndirilməsi kimi sahələrdə sinerjiyə nail olmağa təkan verə bilər. Nəticəyönümlü iqlim fəaliyyəti, dayanıqlıq və rifah üçün innovasiyalardan səmərəli istifadənin mühümlüyü qeyd olunub.
Həmçinin, Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini, milli iqtisadiyyat naziri Nurlan Baybazarov, Qırğız Respublikasının iqtisadiyyat və ticarət nazirinin müavini Sanjarbek Bolotov, Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət nazirinin müavini Şoxrux Qulamov çıxışlarında iqlim məsələləri ilə bağlı regional və beynəlxalq əməkdaşlığın önəmini qeyd ediblər, İqlim və İnnovasiya Dialoqu və Çoxtərəfli Etimad Fondunun gözlənilən faydaları barədə fikirlərini bildiriblər.
Bununla yanaşı, SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqu və SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondu ilə bağlı təqdimatlar olub. Dialoqun yaradılması və Fondun açılışı elan edilib.
Tədbirin yekununda SPECA İqlim və İnnovasiya Dialoqunun yaradılmasına dair Bakı Birgə Nazirlər Bəyanatı imzalanıb.

На Министерской встрече по диалогу по климату и инновациям Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в рамках COP29 было подписано заявление о создании Диалога по климату и инновациям СПЕКА и открытии Многостороннего целевого фонда СПЕКА было объявлено.
В рамках COP29 состоялась организованная в нашей стране министерская встреча СПЕКА по диалогу по климату и инновациям.
В ходе мероприятия министр экономики. Микаил Джаббаров подчеркнул важность СПЕКА для нашего региона. Было отмечено, что СПЕКА создала важную платформу для регионального сотрудничества, которая способствует экономическому развитию, экологической устойчивости и инновациям в странах-участницах. Наши страны укрепляют свою экономику при поддержке СПЕКА, а также строят будущее, готовое к вызовам изменения климата. Диалог СПЕКА по вопросам климата и инноваций служит важной и единой платформой для многих стран. Посредством диалога наши страны будут способствовать достижению целей, поставленных Парижским соглашением и Повесткой дня в области устойчивого развития на период до 2030 года. Диалог также полезен при разработке совместных стратегий борьбы с экологическими, социальными и экономическими последствиями изменения климата. Было отмечено, что Диалог СПЕКА по вопросам климата и инноваций будет стимулировать переход к низкоуглеродной, устойчивой экономике. Путем привлечения заинтересованных сторон из различных секторов посредством диалога будут разработаны конкретные решения для обмена знаниями и зеленого развития. Диалог сыграет важную роль в расширении возможностей внедрения инновационных, устойчивых практик в регионе. Помимо вышеперечисленного, будут поддерживаться такие инициативы, как увеличение доли возобновляемых источников энергии в энергетическом комплексе, энергоэффективность и переход к экономике замкнутого цикла.
Многосторонний целевой фонд СПЕКА является гибким для решения общих задач. такие проблемы, как изменение климата, экономическая интеграция и устойчивое развитие. Было доведено до сведения, что такой механизм будет.
Исполнительный секретарь Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО). Армида Сальсия Алишахбана и Европейская экономическая комиссия ООН (ЕЭК ООН) Исполнительный секретарь Татьяна Молчан подчеркнула важность диалога и совместных инициатив в мире для преодоления проблем, вызванных изменением климата. Было отмечено, что диалог может привести к достижению синергии в таких областях, как укрепление инновационных экосистем и технологий устойчивого развития. Отмечена важность эффективного использования инноваций для ориентированных на результат действий в области климата, стабильности и процветания.
Также вице-премьер-министр РК, министр национальной экономики Нурлан Байбазаров, заместитель министра экономики и торговли РК КР Санжарбек Болотов, министр инвестиций, промышленности Узбекистана и заместитель министра торговли Шохрух Гуламов в своих выступлениях отметили важность регионального и международного сотрудничества по вопросам климата,Они выразили свое мнение об ожидаемых выгодах от Диалога по климату и инновациям и Многостороннего целевого фонда.
Кроме того, были представлены презентации по Диалогу СПЕКА по климату и инновациям и Многостороннему целевому фонду СПЕКА. Было объявлено об установлении диалога и открытии Фонда.
По итогам мероприятия было подписано Бакинское совместное заявление министров о создании Диалога СПЕКА по климату и инновациям.