“Su anbarları və Xəzərlə əlaqəsi olan çay və kollektorlara balıq buraxılması vacibdir”
Ekspert Əfqan Əliyev: “Azərbaycanda da Ekologiya Polisi yaradılmalı və ya tam olaraq bu sahənin qorunması üçün balıqçılığa aid dövlət qurumu olmalıdır”
Azərbaycanda bioresursların artırılması və bərpası istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir və onların müsbət nəticələri var. Bunu su hövzələrindəki bioresursların artırılması təşəbbüsləri ilə bağlı da demək olar. Məsələn, bu gün ölkədə balıqartırma zavodları fəaliyyət göstərir və onlar sənaye üsulu ilə ovlanan balıq növlərinin tükənməsinin qarşısını almaq üçün süni şəkildə balıq körpələri yetişdirib, su hövzələrinə buraxırlar. Bununla belə, ölkədə biomüxtəlifliyin tükənməsinin qarşısının alınması olduca aktualdır. Bunu, müxtəlif səbəblərdən ölkədə, xüsusilə də su hövzələrində bioresursların xeyli dərəcədə azalması aydın şəkildə göstərir. Mövzu barədə müsahibimiz bu sahədə müxtəlif aksiya və təşəbbüslər həyata keçirən Azərbaycan Balıqçılar İttifaqının sədri, ekspert Əfqan Əliyevdir.
-Əfqan bəy, ölkəmizdə bioresursların artırılması və bərpası istiqamətində bir sıra təşəbbüslər həyata keçirilir. O cümlədən, sizin rəhbəri olduğunuz Azərbaycan Balıqçılar İttifaqının (ABİ) təşkilatçılığı ilə bununla bağlı bir sıra aksiyalar keçirilib. Bu barədə ətraflı məlumat verməyinizi istərdik.
-Azərbaycan Balıqçılar İttifaqı 2014-cü ildə yaradılandan, ölkənin su hövzələrində balıqçılığa aid bütün prosesləri izləyərək, bir sıra lazımi tədbirlər və qaydalar barədə tövsiyələr vermək, maarifləndirmək məqsədilə bioresursların qorunması və inkişafı üçün tədbirlər proqramı tərtib edərək fəaliyyətə başlamışdır. Bu sahədə bir neçə balıqçılıq və idman turnirləri keçirmiş, su hövzələrinə körpə balıq növlərinin buraxılmasının təşkilatçılıgında iştirak etmiş, cəmiyyətdə balıqçılıq idmanına, su hövzələrinin və ətrafının təmiz saxlanılmasına, onun canlılarına qarşı qayğı və diqqətin xeyli artırılmasına töhfə vermişik. ABİ bu ilin sonuna qədər daxili su hövzələrinə 250-300 min çəki balığının buraxılmasını planlaşdırır, hazırda balıqlar xüsusi nəzarətlə adaptasiya üçün ayrılmış yerə gətirilmişdir.
-Ölkəmizin hansı ərazilərindəki su hövzələrində bu baxımdan aksiyalara ehtiyac var?
-ABİ rəhbəri olaraq mütəmadi şəkildə ölkənin su hövzələrində keçirilən monitorinqlərdə şəxsən iştirak etdiyim üçün deyə bilərəm ki, hazırda ölkənin bütün su hövzələrinin balıqlaşdırılmasına ehtiyacı var, əsasən böyük və içməli su anbarlarının və Xəzərlə əlaqəsi olan çay və kollektorların balıqlaşdırılması vacibdir. Bunu da bir sıra məqamlardan izah etməyi vacib bilirəm. Məsələn, əsasən həşəratlar yumurtalıqlarını su hövzələrində qoyur, bunlardan biri də bir çox xəstəliklərin yayılmasına səbəb olan ağcaqanadlardır ki, süfrəsini (yumurtalıqlarını) su hövzələrindəki qamışlıqların kök hissəsində qoyur, həmin su hövzələrindəki balıqların bu süfrələrlə qidalanması, həşəratların artmasının qarşısını almaqla bir sıra xəstəliklərin yayılmasının da qarşısını alır.
-Suya buraxılan balıqlarla bağlı əhali arasında hansısa maarifləndirmə və məlumatlandırma işləri aparılmalıdırmı?
-Azərbaycanda bu sür tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün qeyri-dövlət təşkilatları ilə balıqartırma, təbiətə qayğı, flora və faunaya dəstək sahəsində görüşlər, brifinqlər, konfranslar keçirilməlidir. Bu tədbirlərdə mütləq olaraq, ilk sırada orta məktəblərdə, hətta uşaq baxçalarında təbiətə və onun canlılarına məhəbbəti aşılamaq lazımdır. Məsələn, uşaq baxçalarında akvariumlar təşkil edib, uşaqlarda su bioresurslarına sevgi, məhəbbət aşılamaq lazımdır.
-Azərbaycanda bu cür aksiyaların, təşəbbüslərin uğurla həyata keçirilməsi üçün hansı qaydalara və normalara əməl edilməlidir?
-Azərbaycanda ilk növbədə, balıqartırma sahəsini genişləndirmək üçün populyasiya dönəmi qadağan olunmuş vaxta əməl edilməli, mütləq şəkildə həmin yerlərin təyinatına yenidən baxılmalı, qadağa tarixlərinin yerinin və tarixinin dəyişdirilməsinin vacibliyi və qəti şəkildə Xəzərə birləşən çaylar və kollektorlara sənaye balıq ovu üçün verilən kvotalar dayandırılmalıdır, populyasiya üçün səmərəli olan kollektorlar və qoruqların ərazisində hər hansı bir balıq ovu üsulunun istifadəsinə icazə verilməməlidir. Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da Ekologiya Polisi yaradılmalı və ya tam olaraq bu sahənin qorunması üçün balıqçılığa aid dövlət qurumu olmalıdır. Əks halda, Azərbaycanın su bioresursları məhvə məhkumdır.

«Важно выпускать рыбу в водоемы, реки и коллекторы, связанные с Каспием»
Эксперт Афган Алиев: «В Азербайджане также должна быть создана экологическая полиция или должно быть государственное учреждение, связанное с рыболовством, для охраны этой территории»
В Азербайджане реализуется ряд мер в направлении увеличения и восстановления биоресурсов, и они имеют положительные результаты. То же самое можно сказать и об инициативах по увеличению биоресурсов в водных бассейнах. Например, сегодня в стране действуют рыбоводные заводы, которые искусственно выращивают мальков и выпускают их в водоемы, чтобы не допустить истощения промышленно выловленных видов рыб. Однако предотвращение истощения биоразнообразия в стране является весьма актуальным. Об этом наглядно свидетельствует значительное сокращение биоресурсов в стране, особенно в водных объектах, по разным причинам. Наш интервьюер по теме – эксперт Афган Алиев, председатель Союза Рыбаков Азербайджана, реализующий различные акции и инициативы в этой области.
-Господин Афган, в нашей стране реализуется ряд инициатив в направлении увеличения и восстановления биоресурсов. В частности, ряд мероприятий, связанных с этим, был проведен при организации Союза Рыбаков Азербайджана (АСР), руководителем которого Вы являетесь. Мы хотели бы узнать об этом больше.
-Союз рыбаков Азербайджана с момента своего создания в 2014 году осуществляет мониторинг всех процессов, связанных с рыболовством в водоемах страны, составляет программу мер по охране и развитию биоресурсов с целью дать рекомендации по ряду вопросов. необходимые меры и правила для повышения осведомленности. Мы провели несколько рыболовных и спортивных турниров в этом районе, участвовали в организации выпуска мальков рыб в водоемы, внесли свой вклад в развитие рыболовного спорта в обществе, сохраняя водоемы и их окрестности в чистоте, а также значительно повышая уровень ухода за ними. и внимание к своим созданиям. До конца этого года ABI планирует выпустить во внутренние водоемы 250-300 тысяч рыб, в настоящее время рыба доставлена ​​в места, отведенные для адаптации, под особый контроль.
– В каких районах нашей страны существует необходимость действий в этом отношении на водных объектах?
– Как руководитель АБИ я регулярно участвую в мониторинге водных объектов страны, поэтому могу сказать, что в настоящее время все водоемы страны нуждаются в облове, в основном крупные и питьевые водоемы, а реки и коллекторы подключены. до Каспийского моря. Я думаю, что важно объяснить это с нескольких точек зрения. Например, в водоемах откладывают яйца в основном насекомые, один из них – комары, вызывающие распространение многих болезней, которые откладывают свой стол (яйца) в прикорневой части камыша водоемов, питая в них рыбу. водоемы с этими столами, препятствующие размножению насекомых и предотвращающие распространение ряда заболеваний.
-Нужно ли проводить просветительскую и информационную работу среди населения относительно выпускаемой в воду рыбы?
– В целях реализации этих мер в Азербайджане должны быть проведены встречи, брифинги и конференции с неправительственными организациями в сфере рыбоводства, охраны природы, поддержки флоры и фауны. На этих мероприятиях совершенно необходимо прививать любовь к природе и ее созданиям в общеобразовательных школах и даже в детских садах. Например, необходимо организовать в детских садах аквариумы и привить детям любовь и привязанность к водным биоресурсам.
-Какие правила и нормы следует соблюдать для успешной реализации подобных действий и инициатив в Азербайджане?
– Прежде всего, в Азербайджане для расширения ареала разведения рыбы запрещено время популяционного периода, необходимо пересмотреть обозначение этих мест, важность изменения места и даты запрета. даты, а квоты, предоставляемые рекам и коллекторам, соединяющимся с Каспийским морем, для промышленного рыболовства должны быть прекращены., использование любого способа лова не должно быть разрешено в районе эффективных для населения коллекторов и заповедников. Как и во многих странах, в Азербайджане должна быть создана Экологическая полиция или должно быть государственное агентство, связанное с рыболовством, для защиты этой территории. В противном случае водные биоресурсы Азербайджана обречены.