Azərbaycan Balıqçılar İttifaqının sədri Əfqan Əliyev: “Daxili İşlər Nazirliyinin nəzdində Ekologiya Polisi və balıqçılığa aid ayrıca dövlət qurumu yaradılmalıdır, bu çox vacibdir, çünki Azərbaycanda sırf balıqçılıqla məşqul olan və bu işə məsul qurum yoxdur”.
Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması, sulardakı biomüxtəlifliyin tükənməsinin qarşısının alınması hər bir cəmiyyət üzvünün konstitusion vəzifələrindəndir. Son zamanlar bu məsələ xeyli dərəcədə aktuallaşıb. Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz Azərbaycan Balıqçılar İttifaqının sədri Əfqan Əliyevdir.
– Əfqan bəy, öncə təmsil etdiyiniz qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verərdiniz.
– Azərbaycan Balıqçılar İttifaqı (ABİ) 18 dekabr 2014-cü ildə yaranıb. ABİ-nin yaranmasında məqsədimiz ölkədə balıqçılıq idmanını inkişaf etdirmək, cəmiyyətə su hövzələrinə və onun bioresurslarını bütün dünyada oldugu kimi qorumaq, bu işə sevgi ilə yanaşmaq, balıq ehtiyatlarının artırılmasında iştirak etməyi təşviq və təblig etmək olub.
– Azərbaycanda su hövzələrinin və ətrafındakı ərazilərin hazırkı vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
– Son zamanları nəzərə alsaq, ölkənin su hövzələrində ABİ-nin illərlə gördüyü işlər, keçirdiyi balıqçılıq turnirləri, təbiətə qaygı təbligatları nəticəsində, yerli əhalinin su hövzələrinin müdafiəsi və onun bioresurslarının qorunması və inkişafında iştirakı sevindiricidir. Bu sahədə töhfə vermək üçün ABİ olaraq ölkənin daxili su hövzələrinə xeyli balıq körpələri buraxmışıq ki, bu da yerli insanlarda, təbiətə qayğının daha da artmasına səbəb olub.
- Xəzər dənizi ilə bağlı çirkənmə və brakonyerliyin qarşısının alınması üçün hansı təklifləriniz ola bilər?
- Xəzər dənizində əsas problem sintetik tor və qadagan olmuş zaman qanunsuz balıq ovu olub. Sevindirici bir xəbəri sizinlə bölüşmək istərdim ki, bu hallara qarşı builki qədər mübarizə demək olar ki görünməmişdi. ABİ rəhbəri olaraq onu da nəzərinizə çatdırmaq istərdim ki, bu ilin aprel ayında Daxili İşlər Nazirliyinin Su Nəqliyyatında Polis İdarəsinin generalı Rövşən Eyyubovun təşəbüsü ilə Su Polisi İdarəsinin brakonyerliklə mübarizə və balıq ehtiyatları mühafizə bölməsinin rəisi polkovnik-leytnant Aydın Şəkərəliyevlə görüşümüz olub və brakonyerliklə mübarizədə sıx əməkdaşlıqa start verilib. Onu da deyim ki, Xəzər dənizində 1 may-1 sentyabr kürü verməyə görə qadaga müddətində aparılan mübarizədə son illərə nisbətən bu il çox ciddi yanaşma olub, buna görə şəxsən öz adımdan və 47 minlik ABİ üzvləri adından, DİN-in Su Nəqliyyatında Polis İdarəsinin rəisi cənab general Rövşən Eyyubova xüsusi təşəkkür edirəm. Bu mübarizənin və bu yöndə həyata keçirilən tədbirlərin Xəzərdə və ölkənin daxili su hövzələrində balıq ehtiyatlarının artmasında böyük rolu olacagını düşünürəm.
- İndiyədək su hövzələrinin çirklənməsi hallarının aradan qaldırılması və oradakı biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində hansı təşəbbüsləriniz, nəticələriniz olub? Bunlarla bağlı hansı nəticələr əldə etmisiniz?
- ABİ olaraq biz ölkənin bir çox daxili su hövzələrinə mütəmadi olaraq çəki körpələri buraxırıq, su hövzələrində təmizlik işləri üçün tədbirlər təşkil edirik, biomüxtəlifliyin qorunmasıda və balıqların populyasiyası üçün Xəzərə birləşən çaylarda və kollektorlarda brakonyerlər tərəfindən qurulmuş süni maneələrin aradan qaldırılmasında iştirak edirik.
- Hansı effektiv üsullar tətbiq olunmalıdır ki, su hövzələri ilə bağlı brakonyerlik halları aradan qaldırılsın?
- Brakonyerliyin və qanunsuz balıq ovunun qarşısının alınması üçün ilk növbədə, hələ də istifadə efilən sintetik torların istifadəsi aradan qaldırılımalı, bölgələrdə tok aparatlarına qarşı mübarizəni gücləndirmək, yüksək cərimələr tətbiq etmək və bütün ölkələrdə oldugu kimi, brakonyerlərin cinayətkar qismində azadlıqdan məhrum edilməsinə qədər cəzalar tətbiq edilməlidir.
- Bu sahədə hansı qurumlarla əməkdaşlıq etmisiniz?
- ABİ bu sahədə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, DİN Su Nəqliyyatında Polis İdarəsi, Dövlət Sərhəd Xidməti və yerli polis idarələri ilə əməkdaşlıq edir. Mənim şəxsi təklifim budur ki, gələcəkdə Azərbaycanda DİN-in Ekologiya Polisi yaransın. Bir də balıqçılığa aid bir dövlət qurumu yaradılsın ki, bu sahə inkişaf etsin, bioresurslar daha yaxşı qorunsun, bu çox vacibdir, çünki Azərbaycanda sırf balıqçılıqla məşqul olan və bu işə məsul qurum yoxdur.

How to protect water basins and their bioresources?
Afgan Aliyev, chairman of the Azerbaijan Fishermen’s Union: “Ecological Police and a separate state agency related to fishing should be created under the Ministry of Internal Affairs, this is very important, because there is no agency in Azerbaijan that is solely engaged in fishing and is responsible for this work.”
Clean maintenance and protection of water bodies in Azerbaijan, prevention of depletion of biodiversity in waters is one of the constitutional duties of every member of society. Recently, this issue has become more relevant. The Globalized World Integration Public Union with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan implements the project “Monitoring of a number of water basins of the country and their biodiversity”. The purpose of the project is to help maintain and protect water basins in Azerbaijan, protect biodiversity in waters, restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and the cleanliness of the environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. Within the framework of the project, the opinions and proposals related to the topic are learned from experts in the field, public associations and social activists. Our interviewer on the topic is Afgan Aliyev, chairman of the Azerbaijan Fishermen’s Union.
– Mr. Afgan, would you first inform about the activities of the institution you represent.
– Azerbaijan Fishermen’s Union (ABI) was established on December 18, 2014. Our goal in establishing ABI was to develop the fishing sport in the country, to protect the water bodies and its bioresources as they are in the whole world, to approach this work with love, to encourage and promote participation in the increase of fish resources.
– How do you assess the current state of water basins and surrounding areas in Azerbaijan?
– Taking into account the recent times, as a result of the work done by ABI in the water basins of the country for years, the fishing tournaments held, the propaganda of concern for nature, the participation of the local population in the protection of water basins and the protection and development of its bioresources is gratifying. In order to contribute in this field, as ABI, we have released a lot of baby fish into the country’s internal water bodies, which has caused the local people to care for nature even more.
What suggestions do you have for preventing pollution and poaching related to the Caspian Sea?
The main problem in the Caspian Sea was synthetic nets and illegal fishing when it was banned. I would like to share with you a happy news that the fight against these conditions has hardly been seen as much as this year. As the head of ABI, I would also like to bring to your attention that in April of this year, on the initiative of General Rovshan Eyyubov of the Water Transport Police Department of the Ministry of Internal Affairs, we had a meeting with the head of the Water Police Department’s anti-poaching and protection of fish resources department, Lieutenant Colonel Aydin Shekaraliyev, and started close cooperation in the fight against poaching. given. I would also like to say that the fight against spawning ban in the Caspian Sea from May 1st to September 1st has been very serious this year compared to recent years, so on my own behalf and on behalf of the 47,000 ABI members, the head of the Water Transport Police Department of the Ministry of Internal Affairs, Mr. Special thanks to General Rovshan Eyyubov. I think that this struggle and the measures implemented in this direction will have a great role in the increase of fish resources in the Caspian Sea and in the country’s internal water basins.
So far, what initiatives and results have you had in the field of eliminating the pollution of water bodies and protecting the biodiversity there? What results have you had with these?
As ABI, we regularly release weanlings into many inland water bodies of the country, organize measures for cleaning work in water bodies, participate in the protection of biodiversity and the removal of artificial barriers built by poachers in the rivers and collectors connecting to the Caspian for the fish population.
What effective methods should be applied to eliminate poaching cases related to water bodies?
In order to prevent poaching and illegal fishing, first of all, the use of synthetic nets that are still in use should be eliminated, the fight against electric nets should be strengthened in the regions, high fines should be imposed, and punishments up to the imprisonment of poachers as criminals should be applied, as is the case in all countries.