Su hövzələrinin çirklənməsi və brakonyerliyin qarşısının alınması getdikcə aktuallaşır
“Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayev: “Su hövzələrinin çirklənməsi və brakonyerliyin qarşısının alınması üçün öncə hamımız maariflənməli və maarifləndirməliyik, lazım gələrsə, cəza tədbirlərini də sərtləşdirməliyik”.
Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması, sulardakı biomüxtəlifliyin tükənməsinin qarşısının alınması hər bir cəmiyyət üzvünün konstitusion vəzifələrindəndir. Son zamanlar bu məsələ xeyli dərəcədə aktuallaşıb. Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz “Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayevdir.
• Vüqar bəy, öncə təmsil etdiyiniz qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verərdiniz.
• Klubumuz olan “Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyi 2011-ci ildə Ədliyyə Nazirliyindən qeydiyyatdan keçib. Aktiv fəaliyyətə isə keçən ilin dekabr ayından Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunan “Balıqçılar Qurultayı” ilə başlamışdır. Bu qurultayda qardaş ölkə Türkiyənin idman balıqçıları klubu ilə saziş imzalamışıq. Klubumuz bu ilin yanvar ayının sərt qış şəraitində keçməsi ilə vəhşi təbiətdə yaşayan quşları yemləmə aksiyası təşkil etmişdir. Bundan əlavə, dünyada təşkil olunan balıq ovunun “surf casting” növü üzrə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik xatirəsinə həsr olunmuş “Odlar Yurdu” adı altında beynəlxalq turnir təşkil etmişik. Bu turnir öncəsi sahiltəmizləmə aksiyamız da olub. Klubumuz bu turniri təşkil etməklə beynəlxalq “İnternational Surf Casting Friendship Cup” qurumunda təşkilatçı ölkə hüququ qazanıb. Sentyabr ayında Polşada təşkil olunacaq turnirə 4, oktyabr ayında Türkiyədə təşkil olunacaq turnirə 10, noyabr ayında Tunisə 2, dekabr ayında Kiprə isə 2 idmançı göndərəcəyik. Klubumuz daha çox vətənimizdə mədəni balıqçılığın inkişafı üçün çalışır. Mədəni balıqçılığı inkişaf etdirmək üçün isə sentyabr ayında ölkə daxili “carp fishing” növü üzrə Mingəçevir su anbarında “Azərbaycan Karpfişinq Kuboku” təşkil edir. Hədəflərimiz siyahısında bu ilin sonuna 2-ci “Balıqçılar Qurultayı” və 2024-cü ildə isə 2 ci “Odlar Yurdu” beynəlxalq turniri təşkil etmək var.
• Azərbaycanda su hövzələrinin və ətrafındakı ərazilərin hazırkı vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
• Kafi qiymətləndirsək də, son zamanlar apardığımız müşahidələr müsbətə doğrudur, həm su akvatoriyalarımızda, həm də sahilyanı ərazilərimizdə bu baxımdan müsbət dəyişikliklər müşahidə olunur. Son zamanlar su hövzələrində balıq sayının artımını da müşahidə edirik.
• Xəzər dənizi ilə bağlı çirklənmə və brakonyerliyin qarşısının alınması üçün hansı təklifləriniz ola bilər?
• Biz hamımız öncə maariflənməli və maarifləndirməliyik. Bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Daxili İşlər Nazirliyinin Su Nəqliyyatında Polis İdarəsi ilə birgə təşkil etməliyik. Lazım gələrsə, cəza tədbirlərini də sərtləşdirməliyik.
• İndiyədək su hövzələrinin çirklənməsi hallarının aradan qaldırılması və oradakı biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində hansı təşəbbüsləriniz, nəticələriniz olub?
• Yenidən aktiv fəaliyyətə keçməyimizə baxmayaraq, yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, vəhşi heyvanları yemləmə, sahili təmizləmə və kiçik balıqları suya buraxma aksiyalarımız olub.
• Hansı effektiv üsullar tətbiq olunmalıdır ki, su hövzələri ilə bağlı brakonyerlik halları aradan qaldırılsın?
• Yalnız maariflənmə. Çünki brokonyerliklə məşqul olan vətəndaşlarımız lazımi dərəcədə maariflənməyib. Biz insanları maarifləndirmək məqsədilə turnirlər təşkil edir, kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibələr verir, qurultay və mütəmadi iclaslar keçirir və əyalətlərdə nümayəndəliklər yaradırıq.

Prevention of pollution of water bodies and poaching is becoming more and more important
Vugar Abdullayev, chairman of the “Baku Fishermen and Underwater Hunters Club” Public Union: “In order to prevent the pollution of water bodies and poaching, we must first educate and educate, and if necessary, we must also tighten the punishment measures.”
Clean maintenance and protection of water bodies in Azerbaijan, prevention of depletion of biodiversity in waters is one of the constitutional duties of every member of society. Recently, this issue has become more relevant. The Globalized World Integration Public Union with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan implements the project “Monitoring of a number of water basins of the country and their biodiversity”. The purpose of the project is to help maintain and protect water basins in Azerbaijan, protect biodiversity in waters, restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and the cleanliness of the environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. Within the framework of the project, the opinions and proposals related to the topic are learned from experts in the field, public associations and social activists. Our interviewer on the topic is Vugar Abdullayev, the chairman of the “Baku Fishermen and Underwater Hunters Club” Public Union.
Mr. Vugar, could you first inform about the activities of the institution you represent.
Our club “Baku Fishermen and Underwater Hunters Club” Public Union was registered by the Ministry of Justice in 2011. Active activity started in December last year with the “Fishermen’s Congress” organized for the first time in Azerbaijan. At this congress, we signed an agreement with the sports fishermen’s club of our brother country, Turkey. Our club has organized a feeding campaign for birds living in the wild as January of this year passed in harsh winter conditions. In addition, we have organized an international tournament under the name “Yurd of Fires” dedicated to the 100-year memory of the Great Leader Heydar Aliyev in the “surf casting” type of fishing organized in the world. We also had a beach cleaning campaign before this tournament. By organizing this tournament, our club won the right of organizing country in the International Surf Casting Friendship Cup. We will send 4 athletes to the tournament in Poland in September, 10 to the tournament in Turkey in October, 2 to Tunisia in November, and 2 to Cyprus in December. Our club works more for the development of cultured fishing in our country. In September, the country organizes the “Azerbaijan Carp Fishing Cup” in the Mingachevir Reservoir for domestic carp fishing in order to develop cultured fishing. Our goals include organizing the 2nd “Fishermen’s Congress” by the end of this year and the 2nd “Odlar Yurdu” international tournament in 2024.
How do you assess the current situation of water basins and surrounding areas in Azerbaijan?
Even if we estimate enough, our recent observations are positive, both in our water bodies and in our coastal areas, positive changes are observed in this regard. Recently, we have also observed an increase in the number of fish in water bodies.
What suggestions do you have for preventing pollution and poaching related to the Caspian Sea?
We all need to be enlightened and enlightened first. We should organize this together with the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Water Transport Police Department of the Ministry of Internal Affairs. If necessary, we should also tighten the punishment measures.
So far, what initiatives and results have you had in the field of eliminating the pollution of water bodies and protecting the biodiversity there?
Although we have resumed active activities, as mentioned above, we have had actions of feeding wild animals, cleaning the beach and releasing small fish into the water.
What effective methods should be applied to eliminate poaching cases related to water bodies?
Only enlightenment. Because our citizens who are engaged in broking are not sufficiently educated. We organize tournaments, give mass media interviews, hold congresses and regular meetings and establish representations in the provinces to educate people.