Su hövzələrinin çirklənməsi və brakonyerliyin qarşısının alınması getdikcə aktuallaşır
“Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayev: “Su hövzələrinin çirklənməsi və brakonyerliyin qarşısının alınması üçün öncə hamımız maariflənməli və maarifləndirməliyik, lazım gələrsə, cəza tədbirlərini də sərtləşdirməliyik”.
Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması, sulardakı biomüxtəlifliyin tükənməsinin qarşısının alınması hər bir cəmiyyət üzvünün konstitusion vəzifələrindəndir. Son zamanlar bu məsələ xeyli dərəcədə aktuallaşıb. Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz “Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayevdir.
• Vüqar bəy, öncə təmsil etdiyiniz qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verərdiniz.
• Klubumuz olan “Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyi 2011-ci ildə Ədliyyə Nazirliyindən qeydiyyatdan keçib. Aktiv fəaliyyətə isə keçən ilin dekabr ayından Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunan “Balıqçılar Qurultayı” ilə başlamışdır. Bu qurultayda qardaş ölkə Türkiyənin idman balıqçıları klubu ilə saziş imzalamışıq. Klubumuz bu ilin yanvar ayının sərt qış şəraitində keçməsi ilə vəhşi təbiətdə yaşayan quşları yemləmə aksiyası təşkil etmişdir. Bundan əlavə, dünyada təşkil olunan balıq ovunun “surf casting” növü üzrə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik xatirəsinə həsr olunmuş “Odlar Yurdu” adı altında beynəlxalq turnir təşkil etmişik. Bu turnir öncəsi sahiltəmizləmə aksiyamız da olub. Klubumuz bu turniri təşkil etməklə beynəlxalq “İnternational Surf Casting Friendship Cup” qurumunda təşkilatçı ölkə hüququ qazanıb. Sentyabr ayında Polşada təşkil olunacaq turnirə 4, oktyabr ayında Türkiyədə təşkil olunacaq turnirə 10, noyabr ayında Tunisə 2, dekabr ayında Kiprə isə 2 idmançı göndərəcəyik. Klubumuz daha çox vətənimizdə mədəni balıqçılığın inkişafı üçün çalışır. Mədəni balıqçılığı inkişaf etdirmək üçün isə sentyabr ayında ölkə daxili “carp fishing” növü üzrə Mingəçevir su anbarında “Azərbaycan Karpfişinq Kuboku” təşkil edir. Hədəflərimiz siyahısında bu ilin sonuna 2-ci “Balıqçılar Qurultayı” və 2024-cü ildə isə 2 ci “Odlar Yurdu” beynəlxalq turniri təşkil etmək var.
• Azərbaycanda su hövzələrinin və ətrafındakı ərazilərin hazırkı vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
• Kafi qiymətləndirsək də, son zamanlar apardığımız müşahidələr müsbətə doğrudur, həm su akvatoriyalarımızda, həm də sahilyanı ərazilərimizdə bu baxımdan müsbət dəyişikliklər müşahidə olunur. Son zamanlar su hövzələrində balıq sayının artımını da müşahidə edirik.
• Xəzər dənizi ilə bağlı çirklənmə və brakonyerliyin qarşısının alınması üçün hansı təklifləriniz ola bilər?
• Biz hamımız öncə maariflənməli və maarifləndirməliyik. Bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Daxili İşlər Nazirliyinin Su Nəqliyyatında Polis İdarəsi ilə birgə təşkil etməliyik. Lazım gələrsə, cəza tədbirlərini də sərtləşdirməliyik.
• İndiyədək su hövzələrinin çirklənməsi hallarının aradan qaldırılması və oradakı biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində hansı təşəbbüsləriniz, nəticələriniz olub?
• Yenidən aktiv fəaliyyətə keçməyimizə baxmayaraq, yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, vəhşi heyvanları yemləmə, sahili təmizləmə və kiçik balıqları suya buraxma aksiyalarımız olub.
• Hansı effektiv üsullar tətbiq olunmalıdır ki, su hövzələri ilə bağlı brakonyerlik halları aradan qaldırılsın?
• Yalnız maariflənmə. Çünki brokonyerliklə məşqul olan vətəndaşlarımız lazımi dərəcədə maariflənməyib. Biz insanları maarifləndirmək məqsədilə turnirlər təşkil edir, kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibələr verir, qurultay və mütəmadi iclaslar keçirir və əyalətlərdə nümayəndəliklər yaradırıq.

Предотвращение загрязнения водоемов и браконьерства становится все более важным.
Вугар Абдуллаев, председатель Общественного объединения «Бакинский клуб рыбаков и подводных охотников»: «Чтобы не допустить загрязнения водоемов и браконьерства, мы должны в первую очередь просвещать и просвещать, а при необходимости – ужесточать и меры наказания».
Поддержание чистоты и охрана водных объектов в Азербайджане, предотвращение истощения биоразнообразия вод является одной из конституционных обязанностей каждого члена общества. В последнее время этот вопрос стал более актуальным. Общественное объединение «Глобализованная мировая интеграция» при поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики реализует проект «Мониторинг ряда водных бассейнов страны и их биоразнообразия». Цель проекта – помочь сохранить и защитить водные бассейны в Азербайджане, защитить биоразнообразие в водах, восстановить контроль над водными ресурсами в Карабахе, сохранить красоту природы и чистоту окружающей среды, а также повысить привлекательность страны с точки зрения туризма, особенно экотуризма. В рамках проекта изучаются мнения и предложения по теме от экспертов отрасли, общественных объединений и общественных деятелей. Наш интервьюер на эту тему – Вугар Абдуллаев, председатель Общественного объединения «Бакинский клуб рыбаков и подводных охотников».
Господин Вугар, не могли бы Вы сначала проинформировать о деятельности учреждения, которое Вы представляете?
Наш клуб Общественное объединение «Клуб рыбаков и подводных охотников Баку» зарегистрирован Министерством юстиции в 2011 году. Активная деятельность началась в декабре прошлого года с впервые организованного в Азербайджане «Конгресса рыбаков». На этом съезде мы подписали соглашение с клубом спортивных рыболовов нашей братской страны – Турции. Наш клуб организовал акцию по кормлению птиц, живущих в дикой природе, поскольку январь этого года прошел в суровых зимних условиях. Кроме того, мы организовали международный турнир под названием «Юрд огней», посвященный 100-летию памяти Великого лидера Гейдара Алиева по виду ловли «серф-кастинг», организованный во всем мире. Перед этим турниром у нас также была акция по уборке пляжа. Организовав этот турнир, наш клуб завоевал право страны-организатора Международного Кубка Дружбы по серф-кастингу. Мы отправим 4 спортсменов на турнир в Польшу в сентябре, 10 на турнир в Турцию в октябре, 2 в Тунис в ноябре и 2 на Кипр в декабре. Наш клуб больше работает для развития культурного рыболовства в нашей стране. В сентябре в целях развития культурного рыболовства на Мингячевирском водохранилище организуется «Кубок Азербайджана по ловле карпа» по отечественной ловле карпа. В наши цели входит организация 2-го «Съезда рыбаков» до конца этого года и 2-го международного турнира «Одлар Юрду» в 2024 году.
Как вы оцениваете нынешнюю ситуацию с водными бассейнами и прилегающими территориями в Азербайджане?
Хоть мы и прикидываем достаточно, но наши последние наблюдения положительны, и в наших водоемах, и в наших прибрежных районах, в этом плане наблюдаются положительные изменения. В последнее время мы также наблюдаем увеличение количества рыб.
Какие у вас есть предложения по предотвращению загрязнения и браконьерства в Каспийском море?
Нам всем нужно сначала быть просветленными и просветленными. Мы должны организовать это совместно с Министерством экологии и природных ресурсов и Департаментом водной транспортной полиции МВД. В случае необходимости нам следует также ужесточить меры наказания.
Какие инициативы и результаты вы уже добились в области устранения загрязнения водных объектов и защиты их биоразнообразия?
Хотя мы возобновили активную деятельность, как уже говорилось выше, у нас были акции по кормлению диких животных, уборке пляжа и выпуску в воду мелкой рыбы.
Какие эффективные методы следует применять для устранения случаев браконьерства, связанных с водными объектами?
Только просветление. Потому что наши граждане, которые занимаются брокерской деятельностью, недостаточно образованы. Мы организуем турниры, даем интервью средствам массовой информации, проводим съезды и регулярные встречи, открываем представительства в регионах для просвещения людей.
С какими учреждениями вы сотрудничали в этой области?
На международном уровне со спортивными клубами, Министерством окружающей среды, природных ресурсов и спорта.