Su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması aktuallaşır
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubunun daxili işlər üzrə sədr müavini Mehdi Mehdiyevdir.
-Mehdi müəllim, Azərbaycanın hansı bölgələrini balıqçılıq turizmi baxımdan daha əlverişli hesab edirsiniz?
-Bakı ərazisində Xəzər dənizi sahili, Türkan, Zirə, Şıx həvəskar və ya idman balıq ovu, eləcə də balıqçılıq turizmi baxımından əlverişli sayıla bilər. Qaradağ rayonunu da buraya əlavə edərdim. Rayonlardan Lənkəranın Xəzər sahili və Xanbulan gölü, habelə, Mingəçevir su anbarı, Şəmkir su anbarı kimi hövzələr bu baxımdan münasib sayıla bilər.
-Azərbaycanda su resurslarının və onlardakı bioresursların qorunması məsələsi getdikcə aktuallaşır. Bu sahədə vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz?
-Yaxın keçmişə baxdıqda, bəli, bu sahədə vəziyyət aktuallaşır. Ümumilikdə, ölkəmizdə su hövzələrinin və onlardakı bioresursların qorunması üçün hələ çox işlər görmək lazımdır. Bu sahədə daha müsbət nəticələr əldə etmək məqsədilə beynəlxalq təcrübəni öyrənmək olar.
-Su resurslarının və onlardakı bioresursların qorunmasında bir həvəskar balıqçı kimi daha hansı təklifləriniz ola bilər?
-Mən mədəni balıqçılığın inkişafının tərəfdarıyam. Bu işi həm də təbiəti sevərək etmək lazımdır.Çünki hamımız bu təbiətin bir parçasıyıq. Su hövzələrinin və sahil boyu ərazilərin təmizliyi, xırda balıqların yaşadılmasında qaydaların qorunması, balıqların populyasiyasına bütün qaydalara və qanunvericiliyə riayət etməklə şərait yaradılması, qadağan olunmuş torlardan istifadənin qəti şəkildə aradan qaldırılması lazımdır. Tok alətləri ilə balığın ovlanması hallarına qarşı barışmaz münasibət göstərməliyik. Cəmiyyətin hər bir nümayəndəsi bu cür hallara qarşı barışmaz olmalı, lazımi müqavimət göstərməli, müvafiq qurumlara bu barədə məlumat verməlidir. Bundan başqa, balıqların populyasiya vaxtının düzgün təyin olunması və onların ovlanma vaxtlarına və qaydalarına düzgün əməl olunmasına ciddi nəzarət etmək lazımdır.
-Azad edilmiş ərazilərmizdə su resursları və onlardakı biomüxtəliflik necə qorunmalıdır?
-O ərazilərdən bu barədə kifayət qədər məlumatım yoxdur. Hal-hazırda dövlətimiz oranın inkişafı üçün çalışır. O ərazilərdə də balıqçılıq turizminin yaranması üçün şərait var və gələcəkdə bundan səmərəli istifadə olunacağına əminəm.
-Brakonyerliyə qarşı mübarizədə hər bir həvəskar balıqçı necə davranmalıdır?
-Qeyd etdiyim kimi, belə yaramaz hallara qarşı dövlətin dəstəyilə sərt və ciddi şəkildə mübarizə aparmaq lazımdır. Bunun üçün balıqçılar və cəmiyyət də əlbir olmalı və lazımi işlər görülməlidir.

Поддержание чистоты и защиты водоемов становится все более важным
Общественное объединение «Глобализованная мировая интеграция» при поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики реализует проект «Мониторинг ряда водных бассейнов страны и их биоразнообразия». Цель проекта – помочь сохранить и защитить водные бассейны в Азербайджане, защитить биоразнообразие в водах, восстановить контроль над водными ресурсами в Карабахе, сохранить красоту природы и чистоту окружающей среды, а также повысить привлекательность страны с точки зрения туризма, особенно экотуризма. В рамках проекта изучаются мнения и предложения по теме от экспертов отрасли, общественных объединений и общественных деятелей. Нашим собеседником по теме является заместитель председателя Бакинского клуба рыбаков и подводных охотников по внутренним делам Мехти Мехтиев.
-Господин Мехди, какие регионы Азербайджана вы считаете более благоприятными для рыболовного туризма?
– Побережье Каспийского моря, Тюркан, Зира, Шых на территории Баку можно считать благоприятным с точки зрения любительского или спортивного рыболовства, а также рыболовного туризма. Я бы сюда еще добавил Гарадагский район. Среди регионов подходящими с этой точки зрения можно считать такие бассейны, как Каспийское побережье Лянкярана и озеро Ханбулан, а также Мингячевирское и Шамкирское водохранилища.
-Вопрос охраны водных ресурсов и их биоресурсов становится все более актуальным в Азербайджане. Как вы оцениваете ситуацию в этой сфере?
– Если посмотреть на недавнее прошлое, да, ситуация в этой сфере становится все более актуальной. В целом предстоит провести большую работу по охране водных объектов и их биоресурсов в нашей стране. Чтобы добиться более положительных результатов в этой области, можно изучить международный опыт.
-Какие еще у Вас есть предложения как рыболова-любителя по охране водных ресурсов и их биоресурсов?
– Я поддерживаю развитие культурного рыболовства. Эту работу также следует выполнять с любовью к природе, ведь все мы — часть этой природы. Необходимо очистить водоемы и прибрежные территории, защитить правила содержания мелкой рыбы, создать условия для популяции рыб с соблюдением всех правил и законодательства, строго исключить использование запрещенных сетей. Мы должны занять бескомпромиссную позицию в отношении случаев ловли рыбными снастями. Каждый представитель общества должен быть бескомпромиссным в отношении подобных ситуаций, оказывать необходимое сопротивление и информировать об этом соответствующие институты. Кроме того, необходимо строго контролировать правильные сроки заселения рыб и правильное соблюдение времени и правил их ловли.
-Как следует защищать водные ресурсы и биоразнообразие на наших освобожденных территориях?
– У меня недостаточно информации об этом из тех мест. В настоящее время наше государство работает над развитием этого места. В этих районах есть условия для создания рыболовного туризма, и я уверен, что он будет эффективно использоваться в будущем.
-Как должен действовать каждый рыболов-любитель в борьбе с браконьерством?
– Как я уже говорил, с такими неприятными ситуациями необходимо бороться упорно и серьезно при поддержке государства. Для этого рыбаки и общество должны сотрудничать и провести необходимую работу.