Su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması aktuallaşır
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubunun daxili işlər üzrə sədr müavini Mehdi Mehdiyevdir.
-Mehdi müəllim, Azərbaycanın hansı bölgələrini balıqçılıq turizmi baxımdan daha əlverişli hesab edirsiniz?
-Bakı ərazisində Xəzər dənizi sahili, Türkan, Zirə, Şıx həvəskar və ya idman balıq ovu, eləcə də balıqçılıq turizmi baxımından əlverişli sayıla bilər. Qaradağ rayonunu da buraya əlavə edərdim. Rayonlardan Lənkəranın Xəzər sahili və Xanbulan gölü, habelə, Mingəçevir su anbarı, Şəmkir su anbarı kimi hövzələr bu baxımdan münasib sayıla bilər.
-Azərbaycanda su resurslarının və onlardakı bioresursların qorunması məsələsi getdikcə aktuallaşır. Bu sahədə vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz?
-Yaxın keçmişə baxdıqda, bəli, bu sahədə vəziyyət aktuallaşır. Ümumilikdə, ölkəmizdə su hövzələrinin və onlardakı bioresursların qorunması üçün hələ çox işlər görmək lazımdır. Bu sahədə daha müsbət nəticələr əldə etmək məqsədilə beynəlxalq təcrübəni öyrənmək olar.
-Su resurslarının və onlardakı bioresursların qorunmasında bir həvəskar balıqçı kimi daha hansı təklifləriniz ola bilər?
-Mən mədəni balıqçılığın inkişafının tərəfdarıyam. Bu işi həm də təbiəti sevərək etmək lazımdır.Çünki hamımız bu təbiətin bir parçasıyıq. Su hövzələrinin və sahil boyu ərazilərin təmizliyi, xırda balıqların yaşadılmasında qaydaların qorunması, balıqların populyasiyasına bütün qaydalara və qanunvericiliyə riayət etməklə şərait yaradılması, qadağan olunmuş torlardan istifadənin qəti şəkildə aradan qaldırılması lazımdır. Tok alətləri ilə balığın ovlanması hallarına qarşı barışmaz münasibət göstərməliyik. Cəmiyyətin hər bir nümayəndəsi bu cür hallara qarşı barışmaz olmalı, lazımi müqavimət göstərməli, müvafiq qurumlara bu barədə məlumat verməlidir. Bundan başqa, balıqların populyasiya vaxtının düzgün təyin olunması və onların ovlanma vaxtlarına və qaydalarına düzgün əməl olunmasına ciddi nəzarət etmək lazımdır.
-Azad edilmiş ərazilərmizdə su resursları və onlardakı biomüxtəliflik necə qorunmalıdır?
-O ərazilərdən bu barədə kifayət qədər məlumatım yoxdur. Hal-hazırda dövlətimiz oranın inkişafı üçün çalışır. O ərazilərdə də balıqçılıq turizminin yaranması üçün şərait var və gələcəkdə bundan səmərəli istifadə olunacağına əminəm.
-Brakonyerliyə qarşı mübarizədə hər bir həvəskar balıqçı necə davranmalıdır?
-Qeyd etdiyim kimi, belə yaramaz hallara qarşı dövlətin dəstəyilə sərt və ciddi şəkildə mübarizə aparmaq lazımdır. Bunun üçün balıqçılar və cəmiyyət də əlbir olmalı və lazımi işlər görülməlidir.

Keeping water bodies clean and protected is becoming more important
Clean maintenance and protection of water basins in Azerbaijan, prevention of depletion of biodiversity in waters is one of the constitutional duties of every member of society. Recently, this issue has become very relevant.
Public Union of Integration into the Globalizing World is implementing the project “Monitoring of a number of water basins of the country and their biodiversity” with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan. The purpose of the project is to help maintain and protect water basins in Azerbaijan, protect biodiversity in waters, restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and the cleanliness of the environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. Within the framework of the project, the opinions and proposals related to the topic are learned from experts in the field, public associations and social activists. Our interlocutor on the subject is Mehdi Mehdiyev, the deputy chairman for internal affairs of the Baku Fishermen and Underwater Hunters Club.
-Mr. Mehdi, which regions of Azerbaijan do you consider more favorable in terms of fishing tourism?
-The Caspian Sea in the territory of Baku. coast, Turkan, Zira, Shikh can be considered favorable from the point of view of amateur or sports fishing, as well as fishing tourism. I would also add the Garadagh region here. Among the regions, such basins as the Caspian coast of Lankaran and Khanbulan lake, as well as the Mingachevir reservoir and the Shamkir reservoir can be considered suitable from this point of view.
– The issue of protecting water resources and their bioresources is becoming more and more important in Azerbaijan. How do you assess the situation in this area?
-Looking at the recent past, yes, the situation in this area is becoming more relevant. In general, a lot of work needs to be done to protect water bodies and their bioresources in our country. International experience can be learned in order to achieve more positive results in this field.
-What other suggestions can you make as an amateur fisherman for the protection of water resources and their bioresources?
-I am a supporter of the development of cultured fisheries. This work should also be done with love for nature, because we are all a part of this nature. It is necessary to clean water basins and areas along the coast, protect the rules for keeping small fish, create conditions for the fish population by following all the rules and legislation, and strictly eliminate the use of prohibited nets. We must take an uncompromising attitude against cases of fishing with fishing gear. Every representative of the society should be uncompromising against such situations, should show the necessary resistance, and should inform the relevant institutions about it. In addition, it is necessary to strictly control the correct timing of the population of fish and the correct observance of their fishing times and rules.
-How should water resources and their biodiversity be protected in our liberated areas?
-I don’t know enough about those areas. Currently, our state is working for the development of the place. There are conditions for the creation of fishing tourism in those areas, and I am sure that it will be effectively used in the future.
-How should every amateur fisherman act in the fight against poaching? support must be fought hard and seriously. For this, fishermen and the society must cooperate and do the necessary work.
The article was prepared with the financial assistance of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.
The opinions and considerations reflected in the content of the article belong to the author and It may not reflect the official position of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.