Su resurslarından səmərəli istifadə ekoturizmin inkişafına da dəstəkdir…
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctmai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Bakı və rayonlarda Xəzər sahillərinin və digər su hövzələrinin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Bu yazı layihə çərçivəsində təqdim edilir.
Azərbaycanda ekoturizm getdikcə daha cəlbedici və perspektivli turizm istiqamətlərindən birinə çevrilməkdədir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin əlverişli təbiəti, zəngin fauna və florası, çay, göl və digər su resursları ölkəmizin ekoturistik baxımdan cəlbediciliyini daha da artırır. Yetər ki, bu resurslar qayğıkeşliklə qorunsun və optimal şəkildə ekoturizmin inkişafı məqsədilə cəmiyyətimizə, yerli və xarici turistlərə təqdim edilsin.
Son dövrlərdə turizmin əsas növlərindən biri olaraq ekoturizmin inkişafına dəstək göstərilməsi Dövlət Turizm Agentliyinin prioritet fəaliyyyət istiqamətlərindəndir. Agentlikdən saytımıza verilən məlumata görə, ölkəmizin zəngin təbiəti, biomüxtəliflik imkanları, iqlim şəraiti ekoturizmin inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensial yaradır. Bu potensialın reallaşdırılması üçün Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyindəki Azərbaycan Turizm Bürosu tərəfindən ilkin olaraq dağ piyada marşrutlarının yaradılması layihəsi icra edilib və dağ cığırları ilə 15 dağ piyada marşrutunun işərələnməsi həyata keçirilib.
Seçilmiş marşrutların çətinlik dərəcəsi asan və orta kimi qiymətləndirilib. Marşrutlar orta fiziki hazırlığa malik və heç bir ciddi fiziki problemi olmayan istənilən adamın istifadəsi üçün uyğundur. Dağ cığırlarının fiziki işarələnməsi ilə yanaşı, bütün marşrutların GPS (Global Positioning System) yazıları, xəritələr  və digər lazımi məlumatlar “azerbaijan.travel” vebsaytının müvafiq bölməsində yerləşdirilib.
İşarələnmiş marşrutlar nisbi olaraq Şimal, Şimal-Qərb və Qərb marşrutlarına ayrılır.
Həmçinin Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən 2023-cü ildə cənub turizm koridoru üzrə, o cümlədən Naxçıvan və Qarabağ regionlarında, eləcə də Basqal və Lahıc qoruqları arasında, Gədəbəy və Tovuz rayonlarını əhatə edən dağ piyada marşrutlarının qiymətləndirilməsi və layihələndirilməsi planlaşdırılır.
Bundan başqa, “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğu ərazisində, Şirvan, Qızılağac, Hirkan və Ağgöl Milli Parkları, Mahmudçala və Varvara gölləri ətrafına quş müşahidəçiliyi – ornitoloji turizm imkanları mövcuddur. Ekoturizmin cəlbedici növlərindən biri olan ornitoloji turizmin ölkəmizdə inkişaf etdirilməsi və təşviqi Azərbaycan Turizm Bürosunun prioritet istiqamətlerindən biri kimi müəyyənləşdirilib.

Эффективное использование водных ресурсов также способствует развитию экотуризма…
Общественное объединение «Глобализованная мировая интеграция» реализует проект «Мониторинг побережья Каспийского моря и других водных объектов в Баку и регионах» при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики. Данная статья представлена ​​в рамках проекта.
В Азербайджане экотуризм все больше становится одним из наиболее привлекательных и перспективных туристических направлений. Благоприятная природа, богатая фауна и флора, реки, озера и другие водные ресурсы освобожденных от оккупации наших территорий повышают привлекательность нашей страны с точки зрения экотуризма. Достаточно того, чтобы эти ресурсы бережно охранялись и были оптимально представлены нашему обществу, местным и иностранным туристам с целью развития экотуризма.В последнее время поддержка развития экотуризма как одного из основных видов туризма является одним из приоритетных направлений деятельности Государственного агентства по туризму. Согласно информации, предоставленной нашему сайту агентством, богатая природа нашей страны, возможности биоразнообразия и климатические условия создают широкий потенциал для развития экотуризма. Для реализации этого потенциала Азербайджанским бюро туризма при Государственном агентстве по туризму изначально был реализован проект создания горных туристических маршрутов, и 15 горных туристических маршрутов были отмечены горными тропами.
Степень сложности выбранных маршрутов оценивалась как легкая и средняя.
Маршруты подходят для людей с умеренной физической подготовкой и без серьезных физических проблем. Помимо физической разметки горных троп, в соответствующем разделе сайта «azerbaijan.travel» размещаются GPS (Global Positioning System) записи всех маршрутов, карты и другая необходимая информация.Маркированные маршруты условно разделены на Северный, Северо-Западный и Западный маршруты.Также Госагентство по туризму планирует в 2023 году оценить и спроектировать горные туристические маршруты вдоль южного туристического коридора, в том числе в Нахчыванском и Карабахском регионах, а также между Басгалским и Лахичским заповедниками, Кедабейским и Товузским районами.Кроме того, возможности для наблюдения за птицами и орнитологического туризма имеются в районе государственного историко-культурного и природного заповедника «Гора Бешбармаг», Ширванского, Кызылагачского, Гирканского и Аггольского национальных парков, озер Махмудчала и Варварина. Развитие и продвижение орнитологического туризма, который является одним из привлекательных видов экотуризма, определено одним из приоритетных направлений Азербайджанского бюро туризма.