Sülh prosesinə ədalətli yanaşma
Artıq ADA Universitetində beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə forumların keçilməsi ənənə halını alıb. Bu cür forumlarda bir sıra vacib yerli və beynəlxalq məsələlər müzakirə edilir, regionumuzda cərəyan edən son proseslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılır. Belə forumların özləlliyi odur ki, əcnəbi ekspert və təhlilçilərin suallarını məhz Prezident İlham Əliyev cavablandırır. ADA Universitetində növbəti belə forum 6 dekabr tarixində “Qarabağ: 30 ildən sonra evə dönüş. Nailiyyətlər və çətinliklər”adı ilə təşkil edilib. ADA Universitetinin və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığıilə keçirilən toplantında 30 ölkədən 60-dan artıq xarici qonaq iştirak edib. Prezident İlham Əliyev bu dəfəki forumda da iştirak edərək beynəlxaq ekspertlərin suallarına ətraflı şəkildə cavab verib. Cənab Prezident deyib ki, Azərbaycan hər zaman konstruktiv mövqelərdən çıxış edib: “Azərbaycan tərəfi bildirdik ki, sülh sazişi imzalamalıyıq və delimitasiya ilə bağlı komissiyalarımız olmalıdır. Ermənistan deyil, Brüssel deyil, Vaşinqton, Paris və ya Moskva deyil, bunu deyən edən Azərbaycan olub”.
Verilən suallarda Azərbaycanın özünün ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsini, Prezident İlham Əliyevin adının Qarabağ müharibəsində qalib gəlmiş Lider kimi vurğulanması qürurvericidir. Həmçinin dövlətimizin başçısının ölkəmizə və Cənubi Qafqaz regionuna sülh gətirən Lider kimi atdığı addımların qeyd olunması da diqqət çəkir. Prezident böyük fəxrlə qeyd edib ki,  Azərbaycan regiona sülhü müharibə ilə gətirib: “Düşünürəm ki, bu, Qafqazda lokal vəziyyətdən daha geniş şəkildə qiymətləndirilməli olan bir məsələdir. Hərbi yolla sülhə necə nail olmaq olar? Uzun illər danışıqlar və işğal zamanı mən Minsk qrupunun həmsədrlərindən eşidirdim, onlardan üçü bir ağızdan qeyd edirdilər ki, münaqişənin hərbi yolla həlli yoxdur. Belə məlum oldu ki, onların hər üçü səhv edirdi. Dövlətçilik tarixinə, geniş beynəlxalq təcrübəyə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olmasına baxmayaraq, onlar yanılırdılar. Düşünürəm ki, ya sadəcə, yanlış qiymətləndirdiklərinə görə yanılırdılar, ya da bu, Azərbaycana bir növ mesaj idi ki, siz sülh ssenarisindən başqa ssenariyə əl atsanız, uğur qazana bilməyəcəksiniz. Biz sübut etdik ki, münaqişənin hərbi yolla həlli var. Beləliklə, münaqişə həll olundu”.
Cənab Prezident, həqiqətən, dəfələrlə Ermənistanı sülh müqaviləsinin bağlanmasına dəvət edib. Lakin Ermənistan bu məsələdə də geri addım atmağa çalışır. Sülh müqaviləsinin imzalanmasının ləngiməsi müsbət hal deyil. Əlbəttə ki, buna maneə yaratmaq istəyənlər də var. Onlar fürsətdən istifadə edərək Ermənistan və Azərbaycanın faktiki razılığa gəlməsinin qarşısını almağa cəhd edirlər. Prezident İlham Əliyev forumda sülh prosesini gecikdirən tərəfin Azərbaycan deyil, Ermənistanın olduğunu deyib: “Niyə gecikdirdilər? Bunu bilmirəm. Bu, onların öz qərarı idi, yoxsa bəzi Avropa paytaxtlarında yeni dostları tərəfindən məsləhət görülüb? Bunu bilmirəm, yalnız ehtimal edə bilərəm. Amma fakt budur ki, sentyabrın 11-də göndərdiyimiz şərhlərə cavabı noyabrın 21-də aldıq. İndi Xarici İşlər Nazirliyimiz həmin şərhləri nəzərdən keçirir və biz onu geri göndərəcəyik. Düşünürəm ki, bundan sonra xarici işlər nazirlərinin görüşü məqsədəuyğun olacaq. Çünki indi görürük ki, biz hələ də konsensusa yaxın deyilik, amma Ermənistanın əvvəldən təkid etdiyi bir çox mühüm məsələlər artıq mövcud deyil. Onlar, ümumiyyətlə, mövcud deyil və şərhlərində də yoxdur. Təfərrüatlara çox varmaq istəmirəm, çünki bunun məxfi sənəd olduğunu başa düşürsünüz”.
Azərbaycana qarşı ədalətsizliklər çox olmuşdur. Xüsusən Qarabağ məsələsinin həlli süni şəkildə 30 ilə yaxın müddətdə gecikdirilmişdir. Azərbaycan isə bu müddətdə səbr nümayiş etdirib məsələnin sülh yolu ilə həllinə çalışırdı. Ümumiyyətlə, Azərbaycan regionda hər zaman bu və digər məsələlərlə bağlı  öz təşəbbüskarlığına görə seçilib. Cənab Prezidentin dediyi kimi, regionda vəziyyət dəyişir və böyük dərəcədə dəyişikliklərin təşəbbüskarı Azərbaycandır: “Bu təbiidir, çünki biz Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin üzərində suverenliyini tam bərpa etməli idik. Biz bunu sülh yolu ilə etmək istəyirdik, eyni şəkildə biz təqribən 30 il ərzində Ermənistan ilə münaqişəni dinc yolla həll etmək istəyirdik. Lakin, təəssüflər olsun ki, bu mümkün olmadı. Bunun bir çox səbəbi var idi və biz onları ötən görüşlərimizdə ətraflı şəkildə müzakirə etmişik”.
Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münaqişənin uzanması bir sıra Qərb təşkilatlarının ikili satandart mövqe sərgiləməsi olmuşdur. Maraqlıdır ki, bu ədalətsizliyi forumda iştirak edən əcnəbi ekspertlər də qeyd ediblər. Cənab Prezident indi Azərbaycanın bir neçə beynəlxalq çağırışla üz-üzə olduğunu bildirib: “Təəssüflər olsun ki, tərəfdaş hesab etdiyimiz bəzi ölkələr tərəfindən anlaşılmazlıq görürük. Beynəlxalq hüququn normaları hər kəs üçün mütləqdir və selektiv yanaşmaya yol vermək olmaz”. Bu gün Azərbaycan dayanıqlı sülh sazişinin bağlanmasının tərəfdardır. Bunun üçünsə bütün iştirakçıların istəyi yerinə yetirilməlidir. Yəni birtərəfli sülhü Azərbaycan qəbul etmir. Buna görə də ədalətli yanaşma Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətlidir.

A fair approach to the peace process
Forums with the participation of international experts have already become a tradition at ADA University. In such forums, a number of important local and international issues are discussed, opinions are exchanged regarding the latest processes taking place in our region. The peculiarity of such forums is that it is President Ilham Aliyev who answers the questions of foreign experts and analysts. The next such forum at ADA University will be held on December 6, “Karabakh: Returning home after 30 years. It was organized under the name “Achievements and difficulties”. More than 60 foreign guests from 30 countries participated in the meeting jointly organized by ADA University and the International Relations Analysis Center. President Ilham Aliyev participated in this forum and answered the questions of international experts in detail. Mr. President said that Azerbaijan has always taken constructive positions: “Azerbaijani side said that we should sign a peace agreement and have delimitation commissions. It was Azerbaijan who said this, not Armenia, not Brussels, Washington, Paris or Moscow.”
In the questions asked, it is a matter of pride that Azerbaijan has restored its territorial integrity and sovereignty, and President Ilham Aliyev’s name has been highlighted as the leader who won the Karabakh war. It is also noteworthy to mention the steps taken by the head of state as a leader who brought peace to our country and the South Caucasus region. The president noted with great pride that Azerbaijan brought peace to the region through war: “I think that this is an issue that should be evaluated more broadly than the local situation in the Caucasus. How to achieve peace through military means? During many years of negotiations and occupation, I heard from the co-chairmen of the Minsk Group, three of them unanimously stated that there is no military solution to the conflict. It turns out that all three of them were wrong. Despite the history of statehood, extensive international experience, and being a permanent member of the UN Security Council, they were wrong. I think that either they were wrong because of their wrong assessment, or it was a kind of message to Azerbaijan that if you go for a scenario other than the peace scenario, you will not succeed. We proved that there is a military solution to the conflict. Thus, the conflict was resolved”.
Mr. President, indeed, has repeatedly invited Armenia to conclude a peace treaty. However, Armenia is trying to take a step back in this matter as well. The delay in signing the peace agreement is not a positive thing. Of course, there are those who want to prevent it. They use the opportunity to try to prevent Armenia and Azerbaijan from reaching an actual agreement. President Ilham Aliyev said at the forum that the party delaying the peace process is not Azerbaijan, but Armenia: “Why did they delay it? I don’t know that. Was it their own decision or was it advised by their new friends in some European capitals? I don’t know that, I can only speculate. But the fact is that we received the answer to the comments we sent on September 11 on November 21. Now our Ministry of Foreign Affairs is reviewing those comments and we will send it back. I think that a meeting of foreign ministers will be appropriate after that. Because now we see that we are still not close to a consensus, but many important issues that Armenia insisted on from the beginning no longer exist. They are generally not available and not in their comments. I don’t want to go into too much detail because you understand that this is a confidential document.”
There have been many injustices against Azerbaijan. In particular, the settlement of the Karabakh issue has been artificially delayed for almost 30 years. During this period, Azerbaijan showed patience and tried to resolve the issue peacefully. In general, Azerbaijan has always been chosen for its initiative in this and other issues in the region. As Mr. President said, the situation in the region is changing and Azerbaijan is the initiator of the changes to a large extent: “This is natural, because we had to fully restore Azerbaijan’s sovereignty over the territory recognized at the international level. We wanted to do it peacefully, in the same way we wanted to resolve the conflict with Armenia peacefully for almost 30 years. Unfortunately, this was not possible. There were many reasons for this and we have discussed them in detail in our previous meetings”.
Prolongation of the conflict between Armenia and Azerbaijan has resulted in a number of Western organizations exhibiting a double standard position. It is interesting that this injustice was also noted by foreign experts participating in the forum. Mr. President said that now Azerbaijan is facing several international challenges: “Unfortunately, we see misunderstanding from some countries that we consider partners. Norms of international law are mandatory for everyone and a selective approach cannot be allowed. Today, Azerbaijan supports the conclusion of a lasting peace agreement. For this, the wishes of all participants must be fulfilled. In other words, Azerbaijan does not accept unilateral peace. Therefore, a fair approach is very important for Azerbaijan.