Sülh sazişinin Azərbaycan variantı
3 il bundan öncə, noyabrın 10-da Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan arasında Üçtərəfli Bəyanat imzalandıqadan sonra Ermənistan regional manevrlər etmək istədi. Bu baxımdan Ermənistana açıq şəkildə əsasən Fransa dəstək verirdi. Əlbəttə ki, buna Azərbaycan dərhal sərt reaksiya vermişdir. Prezident İlham Əliyev bu müddətdə dəfələlərə öz çıxışlarında Fransının Qarabağ məsələsi ilə bağlı mövqeyini pisləmişdir. Məsələn, Prezident İlham Əliyev ötən ilin oktyabrın 14-də Astanada Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) Dövlət Başçıları Şurasının çıxışında Fransanın Azərbaycana qarşı hərəkətlərinə də toxunub: “Fransanın xarici işlər naziri Azərbaycanın əleyhinə yalan bəyanatlar verib, Fransa Senatı və aşağı palata İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə qondarma “Dağlıq Qarabağ”ı tanıyan qətnamələr qəbul ediblər. Baxmayaraq ki, hətta Ermənistan özü onu tanımayıb. Bizə məlumdur ki, noyabrın ortalarına Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə növbəti qətnamə hazırlanır. Beləliklə, təəssüf ki, Fransanın indiki rəhbərliyi əvvəlkilərdən fərqli olaraq, – mənim isə Prezident Şirakla da, Prezident Sarkozi ilə də, Prezident Ollandla da kifayət qədər sıx ünsiyyət qurmaq imkanım var idi və münasibətlər kifayət qədər ölçülüb-biçilmiş, kifayət qədər mehriban idi və Fransada müəyyən erməni diasporu amilinə baxmayaraq, biz həmişə Fransanın əvvəlki prezidentlərinin fəaliyyətini, balanslaşdırılmış qəbul edirdik, – mahiyyət etibarilə bütün bunların üstündən xətt çəkdi”. Rusiyanın isə Azərbaycan və Ermənistan ilə bağlı yürütdüyü siyasət loyal xarakter daşısa da, Azərbaycana tərəf olduğu açıq görünürdü. Ermənistanın isə etmək istədiyi regional manervrlər tamam gözləmədiyi şəkildə daxili siyasətində öz mənfisinə işlədi. Amma Fransa bu baxımdan Ermənistana heç bir siyasi dəstək vermədi. Ermənistan bir növ meydanda tək-tənha qaldı. Ona görə də Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hakimiyyətinin devrilməsi təhlükəsi qarşısında qaldı. Erməni baş nazir son zamanlar Kreml sahibindən kömək xarakteli çıxışlar edir. O, Rusiya prezidenti Vladimir Putinə dolayısı cavabları ilə müdafiə olunmağa çalışır. Bu gün erməni baş nazir Kremlin Ermənistanla bağlı siyasətindən və verilən ittihamlarından qorxuya düşüb. Yəni Rusiyanın orbitindən necə çıxışbsa, elə də geri dönmək qərarına gəlib. Amma necə deyərlər, Rusiya Paşinayının qləmini qırıb…
Ermənistanın sülh sazişi üzrə Azrbaycan variantını imzalamaqdan başqa çarəsi yoxdur. Bununla həm də Üçtərəfli Bəyanatın da müddəalarını da icra etmiş olar. Azərbaycan Qarabağ üzərində tam Qləbəyə nail oldu. Bundan sonrakı mərhələ sülh sazişinin imzalanmasıdır. Ermənistan isə hələ də buna hazır olduğunu bəyan etmir. Artıq vasitəçilərin bir vaxtlar Qarabağla bağlı vədlərinə heç bir ehtiyac yoxdur. Çünki Azərbaycan bütün bu vədlərin üstündən xətt çəıkib. Bu gün Qarabağ məsələsi ilə bağlı ancaq Azərbaycan vəd verir: regionda sülh və təhlükəsizlik təmin olunmalıdır. Hazırda Azərbaycanın maraqlarına cavab verən nəticə əldə olunub. 10 noyabr Bəyanatı rəsmi İrəvanın regionun inkişafına təhdid yaradan işğalçı siyasətinə son qoydu. 30 ildir danışıqlar prosesində Ermənistan nail olmaq istədiklərinin heç birini əldə edə bilmədi və “Böyük Ermənistan” planı fiaskoya uğradı. Erməni baş nazir necə Üçtərfli Bəyanatı “dediklərinizi yazın, gətirin, mən də imzalayım” deyə qəbul etdisə, sülh sazişini də imzalamq üçün elə bir situasiaya düşəcək. Lakin hər zamanki kimi Ermənistana özlərini vasitəçi kimi göstərən Fransa kimi Qərb ölkələri sülh üçün addım atmağa imkan vermirlər. Bu da Ermənistanın ən zəif yeridir. Artıq rəsmi İrəvanın uzun illər ərzində ordu haqqında bəslədiyi mif puç oldu. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan Ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Amma Ermənistan üçün Qarabağ əldən gedib. Sülh sazişində Qərb hər hansı müdaxilə edə bilməyəcək. Azərbaycanın siyasi-iqtisadi və hərbi gücü Qərb dairələrinin regionda təsirini heçə endirib. Rusiyanın isə sülhməramlı qüvvələrinin mandatının uzadması real görünmür. Əksinə Rusiya son zamanlar sülhməramlı qüvvələrini Qarabağdan geri çəkməyə başlayıb. Bu da gözləniləndir. Artıq Qarabağda separatçılar tərksilah edilib. Regionda bu baxımdan təhlükəsizliyə nəzarəti Azərbaycan Ordusu öz üzərinə götürüb.

Azerbaijani version of the peace agreement
3 years ago, on November 10, after the Tripartite Declaration was signed between Azerbaijan, Russia and Armenia, Armenia wanted to make regional maneuvers. From this point of view, Armenia was openly supported mainly by France. Of course, Azerbaijan immediately reacted harshly to this. During this period, President Ilham Aliyev repeatedly condemned France’s position on the Karabakh issue in his speeches. For example, President Ilham Aliyev also touched on France’s actions against Azerbaijan in the speech of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States (CIS) in Astana on October 14 of last year: “The French Foreign Minister made false statements against Azerbaijan, the French Senate and the lower house during the so-called Second Karabakh War They adopted resolutions recognizing “Nagorno-Karabakh”. Although even Armenia itself did not recognize him. We know that another resolution against Azerbaijan is being prepared in the French Senate in mid-November. So, unfortunately, the current leadership of France is different from the previous ones – and I had the opportunity to communicate quite closely with President Chirac, with President Sarkozy, with President Hollande, and the relationship was quite measured, quite friendly, and in France there was a certain Despite the factor of the Armenian diaspora, we always accepted the activity of the previous presidents of France in a balanced manner, – in essence, he crossed out all of this.” Although Russia’s policy towards Azerbaijan and Armenia was loyal, it was clear that it was on the side of Azerbaijan. And the regional maneuvers that Armenia wanted to do worked to its disadvantage in its internal politics in a completely unexpected way. But France did not give any political support to Armenia in this regard. Armenia was somehow left alone in the square. Therefore, the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, faced the threat of overthrowing his authority. Recently, the Armenian Prime Minister has been making supportive speeches from the owner of the Kremlin. He tries to defend himself with indirect answers to Russian President Vladimir Putin. Today, the Armenian Prime Minister is afraid of the Kremlin’s policy regarding Armenia and its accusations. In other words, he decided to return the way he left Russia’s orbit. But as they say, Russia broke Pashinai’s glam…
Armenia has no choice but to sign Azerbaijan’s version of the peace agreement. With this, the provisions of the Tripartite Declaration will also be implemented. Azerbaijan achieved complete victory over Karabakh. The next stage is the signing of the peace agreement. Armenia still does not declare that it is ready for this. There is no need for mediators’ promises regarding Karabakh. Because Azerbaijan has broken all these promises. Today, only Azerbaijan promises about the Karabakh issue: peace and security must be ensured in the region. Currently, a result that meets the interests of Azerbaijan has been achieved. The statement of November 10 put an end to the occupying policy of Yerevan, which threatened the development of the region. During the 30-year negotiation process, Armenia failed to achieve any of what it wanted to achieve, and the “Greater Armenia” plan failed. If the Armenian Prime Minister accepted the Tripartite Declaration as “write down what you say, bring it, and I will sign it”, he will be in such a situation to sign the peace agreement as well. However, as usual, Western countries such as France, which pretend to be mediators for Armenia, do not allow them to take steps for peace. This is the weakest place in Armenia. The myth that the official Iravan has nurtured for many years about the army has been destroyed. Under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Muzaffar, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army destroyed the myth of the invincibility of the Armenian Army, which had been formed for years, in 44 days at the cost of their lives, forced all forces to reckon with the will of the Azerbaijani people, and restored the territorial integrity of Azerbaijan. But Karabakh was lost for Armenia. The West will not be able to interfere in the peace agreement. Azerbaijan’s political, economic and military power has reduced the influence of Western circles in the region. Extending the mandate of Russia’s peacekeeping forces does not seem realistic. On the contrary, Russia has recently begun to withdraw its peacekeeping forces from Karabakh. This is expected. The separatists in Karabakh have already been disarmed. In this regard, the Azerbaijan Army has taken over security control in the region.