Azad edilmiş ərazilərin ekoturistik məkanlarında işlək zibil konseptinin işə salınması, mina təhlükəsizliyi qaydalarına əməl olunması və brakonyerlik hallarına yol verilməməsi əsas məsələlərdəndir
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctmai Birliyinin Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyilə həyata keçirdiyi “Azad edilmiş ərazilərdə ekoturistik standartlar” layihəsi çərçjvəsində Füzuli, Şuşa, Laçın, Suqovuşan və Xocavənddə (Azıx kəndi və mağarası) olduq. Bu yazıda Füzuli, Şuşa, Suqovuşan və Azıxla bağlı ekoturistik yöndə müşahidələrimizi bölüşmək istərdik.
Şuşa
Azərbayca xalqı üçün mühüm tarixi-siyasi (Qarabağ xanlığının paytaxtı) və mədəni əhəmiyyəti olan Şuşa Kiçik Qafqaz dağlarının qoynundakı yüksəklikdə yerləşir. Qarabağın incisi olan Şuşa şəhərinin yetişdirdiyi rəhbərlər, şairlər, rəssamlar, memarlar, musiqiçilər ölkənin tarixi-mədəni və  siyasi irsinə mühüm töhfələr veriblər. Təsadüfi deyildir ki, Şuşa Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı hesab edilir. TÜRKSOY tərəfindən isə şəhər 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib.
Şuşa bizim üçün mədəniyyət paytaxtı olan şəhər kimi assosiasiya olunmasına baxmayaraq, buraların çox füsunkar təbiəti var. Bura başdan-başa təbiət  möcüzələri ilə doludur. Şəhərin cənub hissəsində yerləşən Cıdır düzü həmişə Şuşa adı ilə yanaşı çəkilib. Gözəl mənzərəsi olan, sıldırım ərazidə yerləşən Cıdır düzü tarixən at yarışları, digər oyunlar, camaatın bayram-şənlik yığıncaqları və s. üçün meydan olub. Cıdır düzündən 200 metr aşağıda Daşaltı çayı axır və dərə yerləşir. Buradan dağlara gözəl ekoturistik mənzərə açılır. Daşaltı dərəsinin yaxınlığında isə gözəl Çətir şəlaləsi axır. Şəlalənin ətrafı gözəl seyrangahdır. Şuşa şəhərindən təxminən iki kilometr aralıda, dəniz səviyyəsindən təqribən 1500 metr hündürlükdə yerləşən İsa bulağı isə həmişə buranın sakinləri üçün müqəddəs məkanlardan olub, folklor nümunələrində anılıb. Burada olarkən İsa bulağına baş çəkən, bunun üçün uzun növbələr yaradan kütləvi sayda turist müşahidə etdik ki, bu da məşhur İsa bulağına bəslənən dərin duyğulardan xəbər verir…
Bununla belə, Şuşanın ətraf ərazilərində mina təhlükəsinin qalmasına baxmayaraq, turistlər mina ilə bağlı plakatlara, lövhələrə, edilən xəbərdarlıqlara bir çox hallarda ciddi məhəl qoymurlar. Bu isə olduqca təhlükəlidir. Əsasən, yerli vətəndaşlarımızdan ibarət olan turistlərin çox vaxt nənə-baba və körpə uşaqlar da daxil olmaqla geniş tərkibli ailələrlə yol qıraqlarında, mina təhlükəli ərazilərin lap yaxınlığındaqayğısız “piknik”ləri diqqətə götürülməlidir. Bir çox hallarda, 10-20 nəfərdən ibarət şəxslərin samovar qalayaraq, yol qıraqlarında, yaxın meşəlik ərazidə oturduqlarını görmək olur ki, bu da təbiətdə yanğın törətmək baxımından təhlükə yarada bilər.  Doğrusu, postlarda polislərin bu cür yekə samovarlarla azad olunmuş ərazilərə keçməyə can atan yerli turistləri saxlayıb, samovar aparmağa icazə vermədiklərini müşahidə etdik. Bununla belə, həmin ərazilərdə samovarla “piknik” edənləri də gördük. Şuşa-Laçın yolu boyunca, Turşu və digər yerlərdə də mina təhlükəsi olduğu halda, insanların toplu halda bardaş qurduqlarının, bəzən isə yol qırağından meşə və ya dağa doğru yol aldıqlarının şahidi olduq…
Füzuli
Kiçik Qafqazın cənub-şərq qurtaracağının dağətəyi hissələrini əhatə edən Füzuli rayonu Beyləqan, Ağcəbədi, Cəbrayıl, Xocavənd rayonları və Araz çayı ilə həmsərhəddir. Füzuli rayonu işğaldan qabaq ölkəmizin iqtisadi baxımdan rentabelli rayonlarından olub. Füzuli pambıqçılıq, taxılçılıq klimi istiqamətlər üzrə fərqlənən rayonlardan biri kimi yadda qalıb. Bundan əlavə, rayonda kənd təsərrüfatının digər istiqamətləri də inkişaf edib. Rayon sənaye məhsullarının istehsalına görə də fərqlənib.
Özünəməxsus relyefi olan rayonun dağətəyi düzənlik sahələri çoxdur. Yol boyunca bir sıra plantasiyaların da şahidi olduq. Rayonda Araz çayı və onun böyük qolları Köndələnçay, Quruçay və bu çayların çoxsaylı kiçik qolları axır. İqlim şəraitinə görə rayon ərazisi isti-quru iqlim tipinə aid edilir. Belə ki, Füzuli isti-quraq yayı, mülayim-isti qışı ilə seçilir. Füzuli rayonunun ekoturistik və kənd turizmi imkanları olsa da, rayonun azad edilmiş böyük hissəsi hələ minalardan təmizlənməyib. Şuşayadək olan yol boyu mina təhlükəsindən xəbərdar edən lövhələr bunu göstərir. Bununla belə, burada da söhbət etdiyimiz yerli sakinlər insanların bir sıra hallarda mina təhlükəsinə ciddi diqqət yetirmədiklərini dedilər.
Buranın hazırkı mənzərələrindən biri də odur ki, Zəfər yolu boyunca azad edilmiş ərazilərdə dağıdılmış tikililərin qalıqları uzanır…
Azıx mağarası
Füzuli rayonunun qurtaracağında Şuşa yoluna dönməmiş, sağa burularaq avtomobilllə bir neçə kilometr getdikdən sonra Xocavənd rayonunun ərazisində yerləşən Azıx kəndində eyniadlı mağara yerləşir. Həmin əraziyə yollandıq və vaxtilə neandertal insanların (azıxantrop) yaşamış olduğu mağaranı tapdıq. Mağara 900 metr yüksəklikdə yerləşir. Mağaraya çatmaq üçün uzun, dar və narahat pilləkənlərlə xeyli yol dırmaşmalısan. Yayın istisində, bu, xüsusilə asan deyil. Bununla belə, mağaradan ətraf ərazilərin gözəl mənzərəsi var. Əlavə edək ki,  mağara istər tarixi, istərsə də ekoloji turizm baxımından daha da cəlbedici ola bilər. Amma bunun üçün bu gözəl arxeoloji və təbiət abidəsinin daha yaxşı təqdimatına ehtiyac var. İşğal vaxtı ermənilər informasiya savaşı müstəvisində mağaradan da istifadəyə cəhdlər göstəriblər. İndi isə mağara özümüzdədir. Abidə qorunmur və istənilən şəxs ora qalxa bilər. Bununla belə, ətrafda atılmış plastik olduğunu gördük və belə hallar arzuolunmazdır…
Suqovuşan
Növbəti marşrutumuz Murov dağının zirvəsindən aşağıda, meşəlik ərazidə yerləşın Suqovuşan qəsəbəsi oldu. Qəsəbə gözəl bir təibət qoynunda yerləşir və ərazisindəki Suqovuşan gölü xüsusilə ekoturistik baxımdan önəm kəsb edir. Göl 50 ildən çoxdur yaradılıb. Suvarma baxımından xüsusilə əhəmiyyətlidir. Azad olunandan sonra Suqovuşan gözəl ekoturistik turistik məkana çevrilir. Gölün və qəsəbənin unikal mənzərəsi, ətrafda yerləşən Sərsəng su anbarı, Talış yüksəklikləri, Kəlbəcər və Goranboya yaxın məsafədə yerlləşməsi qəsəbənin ekoturistik üstünlüklərindən xəbər verir. Bundan başqa, yaxınlıqda saf bulaqlar, zəngin bitki və heyvanlar aləmi, dağ relyefi mövcuddur. Bütün bu imkanlar dövlət tərəfindən də yaxşı dəyərləndirilir. Qarabağ azad ediləndən sonra dövlət başçısının iştirakı ilə Suqovuşanda turizm kompleksinin təməlinin qoyulması, həmçinin digər turistik infrastruktur quruculuğuna başlanılması da bundan xəbər verir.
Beləliklə, ümumilikdə Qarabağda ekoturizmin inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar mövcuddur. Bu imkanların gerçəkliyə çevrilməsi üçün dövlət tərəfindən bütün məqsədyönümlü və nəticəyönümlü tədbirlər həyata keçirilir. Azad edilmiş və minalardan təmizlənmiş bütün ərazilərdə geniş tikinti və infrastruktur quruculuğunun, o cümlədən tuirizm infrastrukturu quruculuğunun şahidi olursan. Yetər ki, bölgəyə ayaq basan insanlarmız və müvafiq qurumlar da bu məsələdə diqqət və töhfələrini artırsınlar.
Əsas məsələlər ekoturistik məkanlarda işlək zibil konseptinin işə salınması, mina təhlükəsizliyi qaydalarına əməl olunması və brakonyerlik hallarına yol verilməməsidir…
Yazı Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyinin həyata keçirdiyi “Azad edilmiş ərazilərdə ekoturistik standartlar” layihəsi çərçivəsində hazırlanıb. Müəllifin və ya müsahibin mövqeyi ilə Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin mövqeyi uyğun olmaya bilər.

The implementation of a functional waste concept in the ecotourism areas of the liberated areas, compliance with mine safety rules and prevention of poaching are among the main issues.
We visited Fuzuli, Shusha, Lachin, Sugovushan and Khojavand (Azikh village and cave) within the framework of the “Ecotourism standards in liberated areas” project implemented by the Public Union for Integration into the Globalized World with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations. In this article, we would like to share our ecotourism observations regarding Fuzuli, Shusha, Sugovushan and Azikh.
Shusha
Shusha, which is of historical, political (the capital of the Karabakh Khanate) and cultural significance for the people of Azerbaijan, is located in the heart of the Lesser Caucasus Mountains. Leaders, poets, artists, architects, musicians produced by the city of Shusha, the pearl of Karabakh, made important contributions to the historical, cultural and political heritage of the country. It is no coincidence that Shusha is considered the cultural capital of Azerbaijan. And by TURKSOY, the city has been declared the “cultural capital of the Turkish world” for 2023.
Despite the fact that Shusha is associated as a cultural capital for us, these places have a very charming nature. It is full of natural wonders. Cıdır plain, located in the southern part of the city, has always been drawn along with the name of Shusha. Cıdır plain, which has a beautiful view and is located on a steep terrain, has historically been the site of horse races, other games, public gatherings, etc. was a square for Dashalti river flows 200 meters below the Cidir plain and there is a valley. A beautiful ecotourism view of the mountains opens from here. The beautiful Chetir waterfall flows near Dashalti valley. The area around the waterfall is a beautiful promenade. Isa spring, located about two kilometers from the city of Shusha, at an altitude of about 1,500 meters above sea level, has always been a sacred place for the inhabitants of this place and is mentioned in folklore examples. While we were here, we observed a large number of tourists who visited the Isa spring and formed long queues for it, which shows the deep emotions that are attached to the famous Isa spring…
However, despite the threat of landmines in the surrounding areas of Shusha, tourists in many cases, they seriously ignore posters, boards, and warnings about mines. This is very dangerous. Attention should be paid to the careless “picnics” of tourists, who mainly consist of our local citizens, with extended families, including grandparents and babies, at roadsides, in the vicinity of mine-dangerous areas. In many cases, people of 10-20 people are seen sitting on roadsides, in nearby forested areas, leaving samovar, which can pose a danger in terms of starting a fire in nature. In fact, we noticed that the police stopped local tourists who wanted to cross into the liberated areas with such single samovars and did not allow them to take the samovars. However, we also saw people having a “picnic” with a samovar in those areas. While there was a danger of mines along the Shusha-Lachin road, in Turshu and other places, we witnessed how people gathered together, and sometimes they made their way to the forest or mountain from the roadside…
Fuzuli
Fuzuli district, covering the foothills of the southeastern part of the Lesser Caucasus, is bordered by Beylagan, Agjabadi, Jabrayil, Khojavand districts and the Araz river. Fuzuli region was one of the economically profitable regions of our country before the occupation. Fuzuli is remembered as one of the regions that differ in terms of cotton growing and grain growing climate. In addition, other directions of agriculture have also developed in the region. The region is distinguished by the production of industrial products. We also witnessed a number of plantations along the way. Araz river and its big tributaries Kondalanchay, Guruchay and numerous small tributaries of these rivers flow in the region. According to the climatic conditions, the territory of the district belongs to the hot-dry climate type. Thus, Fuzuli stands out for its hot-dry summer and mild-warm winter. Although Fuzuli region has opportunities for ecotourism and rural tourism, the liberated part of the region has not yet been cleared of mines. This is indicated by signs warning of the danger of mines along the road to Shusha. However, the local residents we talked to here also said that people do not pay serious attention to the danger of mines in a number of cases.
One of the current scenes here is that the remains of destroyed buildings lie in the liberated areas along Zafar road…
Azikh cave
Before turning to Shusha road at the end of Fuzuli district, after turning right and driving a few kilometers, there is a cave of the same name in Azikh village, located in the territory of Khojavend district. We went to that area and found a cave where Neanderthal people (Azychanthropus) once lived. The cave is located at an altitude of 900 meters. To get to the cave, you have to climb a long way through long, narrow and uncomfortable stairs. In the heat of summer, this is not particularly easy. However, the cave has a nice view of the surrounding area. Let us add that the cave can be even more attractive in terms of both historical and ecological tourism. But for this, a better presentation of this beautiful archaeological and natural monument is needed. During the occupation, Armenians tried to use the cave as an information war. Now we have the cave. The monument is not protected and anyone can climb it. However, we have seen plastic thrown around and such situations are undesirable…
Sugovushan
Our next route was the settlement of Sugovushan, located in a forested area below the top of Murov mountain. The town is located in the heart of a beautiful forest, and the Sugovushan lake in its territory is especially important from the point of view of ecotourism. The lake was created more than 50 years ago. It is especially important in terms of irrigation. After liberation, Sugovushan becomes a beautiful ecotourism tourist destination. The unique view of the lake and the settlement, the nearby Sarsang reservoir, Talysh heights, Kalbajar and Goranbo, indicate the ecotourism advantages of the settlement. In addition, there are pure springs, rich flora and fauna, and mountain terrain nearby. All these opportunities are well appreciated by the state. After the liberation of Karabakh, the laying of the foundation of the tourism complex in Sugovushan with the participation of the head of state, as well as the start of other touristic infrastructure construction, also indicate this.
Thus, in general, there are ample opportunities for the development of ecotourism in Karabakh. All goal-oriented and result-oriented measures are implemented by the state in order to turn these opportunities into reality. In all liberated and demined areas, you witness extensive construction and infrastructure construction, including tourism infrastructure construction. It is enough that our people who set foot in the region and relevant institutions should increase their attention and contributions in this matter.
The main issues are the implementation of the concept of working garbage in ecotourist places, compliance with mine safety rules and prevention of poaching…