Tarixi abidələrimizin aqibəti “Yaşıl artım” prinsiplərinə nə dərəcədə uyğunlaşır?
Ekspert Aybəniz Əhədova: Azad olunmuş ərazilərimizdə “yaşıl artım” prinsiplərinə tam əməl edilərsə, bu bölgələr turistik baxımdan daha cəzbedici olar
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ətraf mühitin qorunması, dini-mədəni abidələrin bərpası və qorunması, ekoturistik standartlara əməl edilməsi və bu baxımdan bölgənin potensialından düzgün istifadə iqtisadi reinteqrasiyada vacib amillərdəndir. Mövzu ilə bağlı mütəxəssisin fikir və təkliflərini öyrəndik.
Müsahibimiz AR ETN Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işçisi, Radiokarbon və Spektroskopik Yaştəyini üzrə mütəxəssis Aybəniz Əhədovadır.
-Saysız maddi-mədəniyyət nümunələrimiz var. Əzəli və tarixi ərazilərimiz işğaldan azad olunandan sonra isə bu istiqamətdə araşdırma və digər tədbirlərə daha çox ehtiyac yaranıb. Hazırda bu maddi-mədəni nümunələrimizin hər birini yerli laboratoriyalarda yerli ixtisaslı kadrlarımız tərəfindən tədqiqi mümkündürmü? Ümumiyyətlə sizin təmsil etdiyiniz qurumun bu proseslərə hansı qatqıları var?
– İşğaldan azad edilmiş ərazilərə “Böyük Qayıdış”a dair Dövlət Proqramına və eyni zamanda “Yaşıl artım” prinsiplərinə dəstək çərçivəsində Şərqi Zəngəzur və ətraf ərazilərdə olan su hövzələrinin, təbii bioresursların qorunması, ekoloji təmiz saxlanılması və həmçinin də işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki dağıdılmış və illərdir qəsdən saxtalaşdırılmış maddi-mədəniyyət abidələrimizin qorunması, onların tarixinin obyektiv bir şəkildə dünya ictimaiyyətinə çatdırılması hər kəsin fəaliyyət göstərdiyi öz sahəsi çərçivəsində başlıca məqsədidir. Mənim də bir mütəxəssis kimi bu prosesdə iştirakım abidələrimizin dəqiq radiokimyəvi metodlarla düzgün tarixləndirilməsi və tariximizin zənginliyini beynəlxalq indeksli jurnallarda məqalələr şəklində dərc etməklə dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır. Sirr deyil ki, xüsusi əhəmiyyət kəsb edən nümunələr illərdir xarici laboratoriyalara göndərilir və mütləq yaşları orada təyin olunur. Bu analizlərin milliyyəti məlum olmayan xarici mütəxəssislər tərəfindən həyata keçirilməsi nümunələrdən əldə edilən nəticələrin obyektivliyini sual altında qoyur. Çünki, ölkə olaraq şahidi olmuşuq ki, hətta dünyaca məşhur olan abidələrimizin tarixi illərdir erməni vandalizmi tərəfindən xarici laborator analizlərin nəticələri əsasında qəsdən saxtalaşdırılmışdır və özününküləşdirilmişdir. Bu məqamda sual yaranır. İnkişaf etməkdə olan ölkə olaraq nə üçün biz tariximizi özümüz müəyyən etməyək? Nə üçün tarixi artefaktlarımızı bəzi qurumlar xarici laboratoriyalara göndərirlər? Başqa bir sual isə, görəsən bu qədər zəngin tarixi olan bir dövlətin saysız maddi-mədəniyyət nümunələrinin hamısına imkan çatırmı xaricə göndərməyə? Cavab sadədir. Əlbəttə ki yox. Aylarla onlayn şəkildə növbə, bilinməyən texniki şərtlərlə əldən ələ keçən və saatlarla yol gedən nümunə, üstəgəl külli miqdarda pul…Bütün bunlar, dövlət olaraq həm külli miqdarda pul vəsaiti itirməkdir, həm də ölkəmizin səmərəli reinteqrasiyasına töhfə verən “Yaşıl artım” prinsiplərinə zidd olan bir nüansdır. Bu baxımdan, Radiasiya Problemləri İnstitutunda 7 ildir ki, fəaliyyət göstərən “Tarixi abidələrin Radiokarbon və Spektroskopik Yaştəyini” laboratoriyasının gənc tədqiqatçısı olaraq bu problem məni narahat edir. Və düşünürəm ki, saysız maddi-mədəniyyət nümunələrimizin hər birini yerli laboratoriyamızda yerli ixtisaslı kadrlarımız tərəfindən tədqiqi mümkün olduğu halda öz tariximizi özümüz müəyyən etməliyik və gələcəkdə bu sahəni daha da inkişaf etdirməyə səy göstərməliyik ki ölkədaxili potensialımız dünya ictimaiyyətinə hər tərəfli aşılansın və tarixi abidələrimizin zənginliyi turistlərdə maraq yaradaraq ölkəyə turizm axınının güclənməsinə gətirib çıxartsın.
-“Yaşıl artım” prinsiplərinə əməl etməklə ekoturizm potensialından yararlanmaq və bununla həmin ərazilərin səmərəli reinteqrasiyasına töhfə vermək iqtisadi baxımdan da rentabellidir. Həmin bölgənin turistik potensialının yüksək olması da bildirilir. Bu baxımdan, bu ərazilərdə ekoturizmi inkişaf etdirmək üçün hansı addımlar atılmalıdır?
– Ümumiyyətlə turizm sektorunun inkişafı üçün yalnız möhtəşəm tikililər, ərazilərin abadlaşdırılması bəzən kifayət etmir. Burada insan faktorunun mədəni təfəkkürünün rolu əvəzsizdir. Bu bir faktdır ki, bəzi heç bir yeni tikilisi və ya möhtəşəm binaları olmayan ölkədə, yaxud şəhərdə turizm səviyyəsi pik həddə çatır. Düşünürəm ki, nəyisə dəyişmək əvəzinə var olanı qorumaq və ekoloji təmiz saxlamaq başlıca məqsəd olmalıdır. Bu, əsasən də işğaldan azad olunmuş dağlıq ərazilərimizə aiddir. Yaşıllığı və füsunkarlığı ilə göz oxşayan bu ərazilərdə 1 ağac belə kəsilməməlidir və “Yaşıl artım” prinsipləri həm hərfi mənada, həm də geniş mənada başa düşülüb əməl edilərsə, bu bölgələr turistik baxımdan daha cəzbedici görünər.
– Böyük qayıdış çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə insanlar daha sıx məskunlaşacaqlar. Bu isə su hövzələrinin də nisbətən daha çox çirklənməsi ehtimalını artırır. Bu mənadan bölgələrə köçürülən əhali, ekoturizm həvəskarları, həvəskar balıq ovçuları və digər qrupların ətraf mühit və ekoturizm baxımından maarifləndirilməsi günün tələbidir. Bu yöndə hansı aksiyalara ehtiyac var? Sizin qurum su hövzələrindən hansısa nümunələr götürüb araşdırmalar aparırmı?
– İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə olan su hövzələrinin, bioresursların məhv olmaması üçün həm vaxtaşırı bu sulardan götürülən nümunələrin çirklilik və s. analizi aparılmalıdır, həm də hövzələrin ekotəmizliyinin qorunub saxlanılması üçün həvəsləndirici tədbirlər həyata keçirilməlidir. Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı olaraq qeyd edim ki, biz də öz növbəmizdə bu prinsiplər üzrə həm Araz çayından, həm də işğaldan azad olmuş ərazilərimizdəki su hövzələrindən su nümunəsi götürərək sudakı Tritiumun miqdarını, çirkliliyini və s. vaxtaşırı təyin edirik. Həm Ermənistandakı Metsamor Atom Elektrik Stansiyası(AES) səbəbilə Araz çayına axıdılan radioaktiv tullantılar, həm də işğal dövründə əsarətdə olan torpaqlarımızda radioaktiv çirkləndiricilərin sulara çökməsi təhlükəsini nəzərə alaraq bu analizlərin aparılması tərəfimizdən həyata keçirilir. Bu baxımdan həmin su hövzələrindən icazəsiz istifadə, qeyri-qanuni bio-ovların həyata keçirilməsi birbaşa insan orqanizmi üçün təhlükədir. Düşünürəm ki, bu səbəbi əsas gətirərək hər kəs sivil qaydada maariflənsə həm qanunsuzluq baş verməz, həm də sağlam qalarıq.
– AES-dən söz açdınız. “Metsamor”un Qarabağ bölgəsinə, ümumilikdə regionun ekeloji durumuna hansı təhlükə və təhdidləri var?
– Atom Elektrik Stansiyasından istifadə hər bir dövlət üçün kifayət qədər vəsait tələb edən prosesdir. Ona görə də, Ermənistan üçün bu stansiyanın nə dərəcədə təhlükəsiz işlədilməsi və idarə olunması sual altındadır. Vaxtilə ən güclü dövlətlərdən sayılan Yaponiyada sunami nəticəsində “Fukusimo” Atom Elektrik Stansiyasının bir neçə blokunun dağılması kimi faciə ilə üzləşdik. Təbii ki, Ermənistanın Yaponiya kimi güclü dövlət olmadığını hər kəs bilir. Ona görə də Ermənistanda istənilən təbiət hadisəsinin “Metsamor”a necə təsir edəcəyini söyləmək çətindir. Ermənistanla qonşu olan dövlətlərin MAQATE-dən “Metsamor”un vəziyyəti barədə hesabat tələb etmək haqqı var. Çünki əgər burada hər hansı bir arzuolunmaz hadisə baş versə, onun nəticəsi bütün bölgəni əhatə edəcək. Ümumiyyətlə qitəmiz üçün ciddi faciələr yarana bilər.
Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının maye tullantıları nəticədə transsərhəd çay olan Araza axıdılır. Bu stansiya su qıtlığından əziyyət çəkən bir ərazidə yerləşir, köhnələn reaktoru soyutmaq üçün isə lazım olan suyu dərinlikdəki quyulardan götürürlər. Zəlzələlər zamanı yeraltı suların səviyyəsinin və axınların istiqamətinin dəyişməsi mümkündür, bu isə soyutma sisteminin etibarsızlığını aydın nümayiş etdirir.
Öz xalqının və region dövlətlərində yaşayan xalqların nüvə təhlükəsizliliyini nəzərə almayan Ermənistan hakimiyyəti yalnız birgə qlobal səylərlə “Metsamor” Atom Elektrik Stansiyasının fəaliyyətini dayandırmağa məcbur edilə bilər. “Yaşıl artım” prinsiplərindən irəli gələn məqsədlərə çatmağı əsas istiqaməti kimi müəyyən edən Nüvə Enerjisi Sammiti bu baxımdan hər zaman əlverişli platforma kimi çıxış edir. COP29-a ev sahibi edəcək Azərbaycan ictimaiyyətinin də gözləntisi budur.

To what extent does the fate of our historical monuments conform to the principles of “Green Growth”?
Expert Aybeniz Ahadova: If the principles of “green growth” are fully followed in our liberated areas, these regions will become more attractive from a tourist point of view.
Environmental protection, restoration and protection of religious and cultural monuments, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration in our territories freed from occupation. We learned the expert’s opinions and suggestions on the subject.
Our interviewer is Aybeniz Ahadova, a scientific worker of the AR ETN Institute of Radiation Problems, specialist in Radiocarbon and Spectroscopic Analysis.
– We have countless examples of material culture. After our ancient and historical territories were freed from occupation, there was a greater need for research and other measures in this direction. At present, is it possible to study each of these material and cultural samples in local laboratories by our local qualified personnel? In general, what are the contributions of the institution you represent to these processes?
– Within the framework of support for the State Program on the “Great Return” to the territories freed from occupation and at the same time the principles of “Green Growth”, water basins in East Zangezur and surrounding areas , protection of natural bioresources, ecologically clean preservation, as well as protection of our destroyed and deliberately falsified material and cultural monuments in our territories freed from occupation, objectively conveying their history to the world community is the main goal of everyone within the scope of their activities. As a specialist, my participation in this process is the correct dating of our monuments with accurate radiochemical methods and the richness of our history by publishing articles in international indexed journals to the world community. It is no secret that samples of special importance have been sent to foreign laboratories for years and their absolute ages are determined there. Carrying out these analyzes by foreign specialists of unknown nationality calls into question the objectivity of the results obtained from the samples. Because, as a country, we have witnessed that even the history of our world-famous monuments has been deliberately falsified and appropriated by Armenian vandalism based on the results of foreign laboratory analyses. At this point a question arises. As a developing country, why don’t we define our own history? Why do some institutions send our historical artifacts to foreign laboratories? Another question is whether it is possible to send all the numerous material and cultural samples of a country with such a rich history abroad? The answer is simple. Of course not. Queuing online for months, the sample passing from hand to hand with unknown technical conditions and traveling for hours, plus a huge amount of money… All this is both a huge waste of money as a state and is against the principles of “Green Growth” that contributes to the effective reintegration of our country. is a nuance. In this regard, as a young researcher of the “Radiocarbon and Spectroscopic Analysis of Historical Monuments” laboratory, which has been operating at the Institute of Radiation Problems for 7 years, this problem worries me. and i thinkWhile it is possible to study each of our countless material and culture samples in our local laboratory by our local qualified personnel, we must define our own history and in the future we must make efforts to further develop this field so that our domestic potential is instilled in the world community from all sides and the richness of our historical monuments creates interest in tourists and increases the flow of tourism to the country. lead to strengthening.
-Using the potential of ecotourism by following the principles of “green growth” and thereby contributing to the effective reintegration of those areas is also profitable from an economic point of view. It is also reported that the touristic potential of that region is high. From this point of view, what steps should be taken to develop ecotourism in these areas?
– In general, for the development of the tourism sector, only magnificent buildings and landscaping are sometimes not enough. Here, the role of the cultural thinking of the human factor is irreplaceable. It is a fact that in some country or city with no new constructions or grand buildings, the level of tourism reaches its peak. I think that instead of changing something, the main goal should be to preserve what is there and keep it ecologically clean. This mainly applies to our mountainous areas freed from occupation. Not even a single tree should be cut in these green and charming areas and if the principles of “Green Growth” are understood and followed both literally and broadly, these regions will look more attractive from a tourist point of view.
– Within the framework of the great return, people will settle more densely in the territories freed from occupation. This increases the possibility of relatively more pollution of water bodies. In this sense, the education of the population relocated to the regions, ecotourism enthusiasts, amateur fishermen and other groups in terms of environment and ecotourism is the need of the day. What actions are needed in this direction? Does your institution take any samples from water bodies and conduct research?
– In order not to destroy the water bodies and bioresources in our liberated territories, the samples taken from these waters from time to time are checked for pollution, etc. analysis should be carried out, and encouraging measures should be implemented to preserve the eco-cleanliness of the basins. As an employee of the Institute of Radiation Problems, I should note that we, in our turn, took water samples from the Araz River and water bodies in our freed territories, and determined the amount of Tritium in the water, pollution, etc., based on these principles. we set from time to time. We carry out these analyzes taking into account both the radioactive waste discharged into the Araz River due to the Metsamor Nuclear Power Plant (NPP) in Armenia, as well as the danger of radioactive pollutants settling into the waters in our occupied lands during the occupation. From this point of view, unauthorized use of those water bodies, implementation of illegal bio-hunting is a direct threat to the human body. I think that if everyone is enlightened in a civil manner based on this reason, lawlessness will not happen and we will stay healthy.
– You mentioned AES. What are the dangers and threats of “Metsamor” to the Karabakh region and to the ecological situation of the region in general?
– The use of the Nuclear Power Station is a process that requires sufficient funds for each state. Therefore, it is questionable how safe this station is operated and managed for Armenia. In Japan, which was once considered one of the strongest countries, we faced a tragedy such as the collapse of several blocks of the Fukushima Nuclear Power Plant as a result of the tsunami. Of course, everyone knows that Armenia is not a strong country like Japan. Therefore, it is difficult to say how any natural phenomenon in Armenia will affect “Metsamor”. States neighboring Armenia have the right to request a report from the IAEA on the situation of “Metsamor”. Because if any unwanted event happens here, its consequences will cover the whole region. In general, serious tragedies can occur for our continent.
The liquid waste of the Metsamor Nuclear Power Plant is ultimately discharged into the Araza, a transboundary river. The plant is located in an area suffering from water scarcity, and the water needed to cool the aging reactor is drawn from deep wells. During earthquakes, it is possible to change the level of underground water and the direction of flows, which clearly demonstrates the unreliability of the cooling system.
The Armenian authorities, which do not take into account the nuclear safety of their own people and the peoples living in the regional states, only with joint global efforts “Metsamor” Atomic Electric He may be forced to stop the operation of his station. The Nuclear Energy Summit, which defines as its main direction the achievement of the goals arising from the principles of “green growth”, always acts as a convenient platform in this regard. This is the expectation of the Azerbaijani community, which will host COP29.
The article was prepared within the framework of the “Ecotourism standards in liberated areas” project implemented by the Globalized World Integration Public Union with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan. The position of the author or the interviewee and the position of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations may not be compatible.