Volqoqradda Həzi Aslanovun yenilənmiş xatirə lövhəsinin açılış mərasimi olub
2023-cü il oktyabrın 18-də qəhrəman şəhər Volqoqradda iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, tank qoşunlarının general-mayoru, Stalinqradın müdafiəçisi, Stalinqrad döyüşünün iştirakçısı Həzi Aslanovun yenilənmiş xatirə lövhəsinin açılış mərasimi keçirilib. Bu əlamətdar hadisə Stalinqradda faşist qoşunlarının Qırmızı Ordu tərəfindən məğlub edilməsinin səksəninci ilində baş verib.
Həzi Aslanovun xatirə lövhəsi ilkin olaraq 1966-cı il fevralın 2-də Stalinqrad döyüşündə qələbənin 23-cü ildönümü günündə 91 saylı orta məktəb binasının divarında quraşdırılıb və açılıb.
Zaman keçdikcə xarici mühitin təsiri altında lövhənin görkəmi dəyişmişdir, hərflərin oxunması çətinləşmişdir və buna görə də Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının sədri Əli Kazımov yeniləmək üçün təşəbbüs göstərmişdir. Onun təşəbbüsünü Volqoqrad şəhəri 91 saylı məktəbin direktoru Qorşkoa Tatyana Viktorovna və Volqoqrad Azərbaycan icmasının fəalı Rafik İsmayılov dəstəkləyib. Əvvəlcə köhnə lövhədə olan mətn qorunub saxlanılıb və onlar lövhədə mətnin üstündə Həzi Aslanovu portretini də əlavə ediblər.
Açılış mərasimində şəhər və vilayət administrasiyasının nümayəndələri, Moskva, Moskva vilayəti və Volqoqradın deputatları, Rusiya Əmək Qəhrəmanı ROO-nun mərkəzi və regional bölmələrinin nümayəndələri, Azərbaycan ismasının fəalları iştirak ediblər.
Yenilənmiş lövhənin açılışı Böyük Vətən Müharibəsi veteranı, Stalinqrad və Kursk döyüşlərinin iştirakçısı, Lenin ordeni, Suvorov Qırmızı Bayraq ordenli və Boqdan Xmelnitski diviziyasının 95-ci Qvardiya Atıcı Poltava Veteranlar Şurasının sədri, Volqoqrad vilayətinin Oktyabrski rayonunun, Novodanilovka kəndinin, Orekhov, Praqa, Rokikany, Dobruv və Qərbi Çexiyanın əfsanəvi şəhərlərinin fəxri vətəndaşı Mariya Mixaylovna Roxlina və Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının sədri, Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçılarının nəvəsi, xatirə lövhəsinin yenilənməsinin təşəbbüskarı və dəstəkçisi Əli Kazımova həvalə edilib.
Xatirə lövhəsini əhatə edən kətanın açılışından sonra Mariya Mixaylovna onu Moskvaya aparıb Poklonnaya təpəsindəki Qələbə Muzeyinə verməyi təklif edib.
Açılış mərasimindən sonra qonaqlar məktəbin akt zalına toplaşıblar. Mariya Mixaylovna qonaqları salamlayaraq uşaqlara öz tövsiyələrini verdi,.
Əmək veteranı, Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin İnformasiya Komissiyasının üzvü, Moskva şəhər Qərb İnzibati Dairəsi Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyəti təşkilatının sədr müavini, Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçısının nəvəsi Silina İrina Cəfərovna Müharibə Veteranları Komitəsinin və şəhərin milli-mədəni muxtariyyətinin hədiyyələrini 91 saylı məktəbin direktoruna təqdim edib.
Sonra məktəb şagirdləri Həzi Aslanovun döyüş yolundan, qəhrəmanların adını daşıyan Volqoqrad küçələrindən bəhs edən musiqili-ədəbi kompozisiya nümayiş etdiriblər. Görüşün sonunda Volqoqradın 91 saylı məktəbi ilə Moskvanın 1566 saylı məktəbi arasında “Stalinqrad döyüşü qəhrəmanlarının xatirəsinə” əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.

18 октября 2023 года в городе-герое Волгограде состоялась церемония открытия обновлённой доски памяти дважды Героя Советского Союза генерал-майора танковых войск, защитника Сталинграда, участника Сталинградской битвы Ази Ахадовича Аслвнова.
Знаменательно, что это знаковое событие произошло в восьмидесятый год разгрома войсками Красной Армии немецко-фашистских войск под Сталинградом.
Памятная доска Ази Асланову изначально была установлена и открыта более 57-ми лет назад, 2-го февраля 1966 года на стене здания средней общеобразовательной школы N91 в день 23-ей годовщины победы в Сталинградской битве.
Со временем под влиянием внешней среды облик доски изменился, буквы стали плохо читаться, в связи с чем председатель национально-культурной автономии азербайджанцев ЗАО г.Москвы Али Алиевич Казымов проявил инициативу обновить доску. Его нициативу поддержали директор школы N91 Волгограда Горшкоаа Татьяна Викторовна и активист азербайджанской общины Волгограда Рафик Исмаилов, Текст, который был изначально на старой доске, сохранили, а над текстом решили поместить портрет Ази Асланова, расположив на верхней части доски.
На церемонии открытия доски присутствовали представители администрации города и области, депутаты Москвы, Московской области и Волгограда разных уровней и их представители, представители центрального иирегиоеального отделений РОО “Трудовая доблесть России”, активисты азербайджанской общины Волгограда и Москвы.
Открыть обновлённую доску было доверено ветерану Великой Отечественной войны, участнице Сталинградской и Курской битв, Председателю Совета Ветеранов 95 гвардейской стрелковой Полтавской Ордена Ленина Краснознамённой орденов Суворова и Богдана Хмельницкого дивизии,
Почётному гражданину Прохоровского района Белгородской области, Тракторозаводского района Волгограда, Октябрьского района Волгоградской области, села Новоданиловка, городов Орехов, Прага, Рокицаны, Добрув и Западная Чехия легендарной
Мария Михайловне Рохлиной и общественному деятелю, председателю Московской общественной организации “Азербайджанская национально-культурная автономия”, внуку участников Великой Отечественной войны, инициатору и меценату обновления мемориальной доски А.Асланову Али Алиевичу Казымову.
После открытия полотно, которым была закрыта мемориальная доска, Мария Михайловна предложила отвезти в Москву и передать в Музей Победы на Поклонной горе.
После церемонии открытия гости поднялись в актовый зал школы. Мария Михайловна сказала несколько напутственных слов ребятам, гости ещё раз поприветствовали присутствующих.
Ветеран труда, член Информационной комиссии Московского комитета ветеранов войны, заместитель председателя Московской общественной организации “Азербайджанская национально-культурная автономия”, внучка участника Великой Отечественной войны Силина Ирина Джафаровна вручила директору школы N91 подарки от Комитета ветеранов войны и от национально-культурной автономии ЗАО г.Москвы (в частности, книги об участии Азербайджана в Великой Отечественной войне и о Гайдаре Алиеве, чей столетний юбилей мы недавно отмечали).
Потом ученики школы показали музыкально-литературную композицию о боевом пути Ази Ахадовича Асланова, об улицах Волгограда, которые носят имена героев.
В конце встречи было подписано соглашение о сотрудничестве между волгоградской школой N91 и московской школой N1566 “Памяти героев Сталинградской битвы”.