Vüqar Bayramov: “Nazirlər Kabinetinin Qərarı sahibkarlar üçün prosedurları asanlaşdırır”
Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 10 aprel tarixli Qərarı ilə “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi sahibkarların xərclərini minimuma endirməyə və optimallaşdırmağa imkan verir.
Bu barədə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov məlumat verib.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, bu Qərar sahibkarlar üçün yeni imkan kimi dəyərləndirilməlidir: “Qərarın özəlliyi ondan ibarətdir ki, iki halda malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi təmin olunacaq. Bu da prosedurların asanlaşdırılması anlamına gəlir. Malların prosedur sahibinin mülkiyyətinə keçməsini nəzərdə tutan alqı-satqı müqaviləsi olduqda və ya xidmət göstərilmə məqsədilə xarici mallar daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdiriləcək. Bu, sahibkarlar üçün həm prosedurların asanlaşması baxımından vacibdir, həm də malların daha asan şərtlərlə daxildə emal xüsusi prosedur altında yerləşdirilməsinə imkan yaradacaq”.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş 2022-2026-cı illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasına uyğun olaraq, ixracyönümlü yerli istehsalı artıra biləcək güzəştli gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Bu kontekstdə “daxildə emal” xüsusi gömrük prosedurunun istifadə şərtlərinin sadələşdirilməsi xüsusi önəm kəsb edir.

Vugar Bayramov: “Decision of the Cabinet of Ministers simplifies procedures for entrepreneurs”
By the Decision of the Cabinet of Ministers dated April 10, 2023, the amendment of the “Rules for placement of goods under the special customs procedure for internal processing” allows to minimize and optimize the costs of entrepreneurs.This was reported by Vugar Bayramov, a member of the Economic policy, industry and entrepreneurship committee of the Milli Majlis.According to the MP, this decision should be evaluated as a new opportunity for entrepreneurs: “The peculiarity of the decision is that in two cases the goods will be placed under a special customs procedure for internal processing. This means simplification of procedures. Foreign goods will be placed under a special customs procedure for inward processing if there is a purchase agreement that provides for the transfer of goods to the ownership of the owner of the procedure or for the purpose of providing services. This is important for entrepreneurs both in terms of simplifying the procedures, and it will make it possible to place the goods under a special procedure for internal processing under easier conditions.”
It should be recalled that in accordance with the socio-economic development strategy for 2022-2026, approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 22, 2022, it is planned to simplify preferential customs procedures that can increase export-oriented local production. In this context, the simplification of the conditions of use of the special customs procedure “inward processing” is of particular importance.