Vüqar Bayramov: “Nazirlər Kabinetinin Qərarı sahibkarlar üçün prosedurları asanlaşdırır”
Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 10 aprel tarixli Qərarı ilə “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi sahibkarların xərclərini minimuma endirməyə və optimallaşdırmağa imkan verir.
Bu barədə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov məlumat verib.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, bu Qərar sahibkarlar üçün yeni imkan kimi dəyərləndirilməlidir: “Qərarın özəlliyi ondan ibarətdir ki, iki halda malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi təmin olunacaq. Bu da prosedurların asanlaşdırılması anlamına gəlir. Malların prosedur sahibinin mülkiyyətinə keçməsini nəzərdə tutan alqı-satqı müqaviləsi olduqda və ya xidmət göstərilmə məqsədilə xarici mallar daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdiriləcək. Bu, sahibkarlar üçün həm prosedurların asanlaşması baxımından vacibdir, həm də malların daha asan şərtlərlə daxildə emal xüsusi prosedur altında yerləşdirilməsinə imkan yaradacaq”.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş 2022-2026-cı illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasına uyğun olaraq, ixracyönümlü yerli istehsalı artıra biləcək güzəştli gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Bu kontekstdə “daxildə emal” xüsusi gömrük prosedurunun istifadə şərtlərinin sadələşdirilməsi xüsusi önəm kəsb edir.

Вугар Байрамов: «Решение Кабмина упрощает процедуры для предпринимателей»
Постановлением Кабинета Министров от 10 апреля 2023 года внесение изменений в «Правила помещения товаров под специальную таможенную процедуру внутренней переработки» позволяет минимизировать и оптимизировать затраты предпринимателей.Об этом сообщил член комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса Вугар Байрамов.По мнению депутата, это решение следует оценивать как новую возможность для предпринимателей: “Особенность решения в том, что в двух случаях товары будут помещены под специальную таможенную процедуру внутренней переработки. Это означает упрощение процедур. Иностранные товары будут помещены под специальную таможенную процедуру внутренней переработки при наличии договора купли-продажи, предусматривающего передачу товаров в собственность владельца процедуры или в целях оказания услуг. Это важно для предпринимателей как с точки зрения упрощения процедур, так и позволит на более легких условиях поместить товары под специальную процедуру внутренней переработки».
Напомним, что в соответствии со Стратегией социально-экономического развития на 2022-2026 годы, утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года, планируется упростить преференциальные таможенные процедуры, способные увеличить экспорт. ориентированное на местное производство. В этом контексте особое значение приобретает упрощение условий применения специальной таможенной процедуры «внутренняя переработка».