Xəzər rayonunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində ağacəkmə aksiyası keçirilib
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2023-cü il tarixli sərəncamına uyğun olaraq Xəzər rayonunda ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Martın 30-da Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin və “Dendrologiya Bağı” publik hüquqi şəxsin (PHŞ) birgə təşkilatçılığı ilə Qala qəsəbəsində keçirilən aksiyada Xəzər rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşən Salahov və müavinləri, YAP Xəzər rayon təşkilatının sədri Namiq Əhmədov, “Dendrologiya bağı” PHŞ İdarə Heyətinin sədr müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Bağırova, qurumun nümayəndələri, idarə, müəssisə və təşkilatların rəhbərləri, şəhid ailələrinin üzvləri və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Aksiya iştirakçıları tərəfindən 200 ədəd piramidal şam ağacları əkilərək suvarılıb və onlara aqrotexniki qulluq göstərilib. Əkilən ağacların küləkdən qorunması üçün dirəklər basdırılıb.
Ağacəkmə aksiyalarının keçirilməsində məqsəd yaşıllıq zolaqlarını genişləndirmək, rayonun ekoloji tarazlığını bərpa etmək, insanlar arasında təbiətə qayğı hissini təbliğ etməkdən ibarətdir.
Qeyd edək ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində rayonda ağacəkmə aksiyalarının davamlı keçirilməsi nəzərdə tutulub.

A tree-planting action was held in Khazar region within the framework of the “Year of Solidarity for the Green World”.
In accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 25, 2023 on the declaration of 2024 as the “Year of Solidarity for the Green World” in the Republic of Azerbaijan, a tree planting campaign was held in the Khazar region.
On March 30, the head of the Khazar District Executive Authority Elshan Salahov and his deputies, the chairman of the YAP Khazar district organization, Namig Ahmadov, the head of the Khazar District Executive Authority and his deputies, “Dendrology Garden” held an action in Gala settlement jointly organized by the Khazar District Executive Authority and the public legal entity “Dendrology Garden”. ” Vice-Chairman of the Board of Directors of PHSH, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Samira Bagirova, representatives of the institution, heads of administrations, enterprises and organizations, members of the families of martyrs and representatives of the district community took part.
200 pyramidal pine trees were planted and watered by the participants of the action and agrotechnical care was provided to them. Poles were buried to protect the planted trees from the wind.
The goal of tree-planting actions is to expand green belts, restore the ecological balance of the region, and promote the feeling of caring for nature among people.
It should be noted that within the framework of the “Year of Solidarity for the Green World”, continuous tree planting actions are planned in the region.