Xəzər rayonunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində ağacəkmə aksiyası keçirilib
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2023-cü il tarixli sərəncamına uyğun olaraq Xəzər rayonunda ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Martın 30-da Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin və “Dendrologiya Bağı” publik hüquqi şəxsin (PHŞ) birgə təşkilatçılığı ilə Qala qəsəbəsində keçirilən aksiyada Xəzər rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşən Salahov və müavinləri, YAP Xəzər rayon təşkilatının sədri Namiq Əhmədov, “Dendrologiya bağı” PHŞ İdarə Heyətinin sədr müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Bağırova, qurumun nümayəndələri, idarə, müəssisə və təşkilatların rəhbərləri, şəhid ailələrinin üzvləri və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Aksiya iştirakçıları tərəfindən 200 ədəd piramidal şam ağacları əkilərək suvarılıb və onlara aqrotexniki qulluq göstərilib. Əkilən ağacların küləkdən qorunması üçün dirəklər basdırılıb.
Ağacəkmə aksiyalarının keçirilməsində məqsəd yaşıllıq zolaqlarını genişləndirmək, rayonun ekoloji tarazlığını bərpa etmək, insanlar arasında təbiətə qayğı hissini təbliğ etməkdən ibarətdir.
Qeyd edək ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində rayonda ağacəkmə aksiyalarının davamlı keçirilməsi nəzərdə tutulub.

В Хазарском районе в рамках «Года солидарности за зеленый мир» прошла акция по посадке деревьев.
В соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики от 25 декабря 2023 года об объявлении 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в Азербайджанской Республике, в Хазарском районе проведена акция по посадке деревьев. .
30 марта глава исполнительной власти Хазарского района Эльшан Салахов и его заместители, председатель организации ПЕА «Хазарский район», глава исполнительной власти Хазарского района Намик Ахмедов и «Дендрологический сад» провели акция в поселке Гала, организованная совместно исполнительной властью Хазарского района и публично-правовым лицом «Дендрологический сад».» Заместитель председателя Совета директоров ПХШ, доктор биологических наук, доцент Самира Багирова, представители учреждения, В мероприятии приняли участие руководители администраций, предприятий и организаций, члены семей шехидов и представители районной общественности.
Участниками акции были посажены и политы 200 пирамидальных сосен, за ними был обеспечен агротехнический уход. Поляков закопали, чтобы защитить посаженные деревья от ветра.
Целью акции по посадке деревьев является расширение зеленых поясов, восстановление экологического баланса региона, популяризация у людей чувства заботы о природе.
Следует отметить, что в рамках «Года солидарности за зеленый мир» в регионе запланированы постоянные акции по посадке деревьев.