Xalq Cümhuriyyətinin varisi
Səfirliklərimiz və diaspor təşkilatlarının da xaricdə 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı keçirdikləri bayram mərasimləri milli qürurun təzahürüdür
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman şərqində ilk demokratik respublikadır. AXC-nin bütün vətəndaşlarına dilindən, dinindən, milliyyətindən asılı olmayaraq bərabər hüquq tanıyıb. Ölkənin əsas atributları- himnimiz, bayrağımız qəbul edilib, rəsmi dili Azərbaycan dili olub. Ölkənin mədəniyyəti inkişaf edib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Qısa dövr ərzində Azərbaycanın ilk parlamenti, hökuməti yaradılmış, dövlət atributları təsis olunmuş, dövlət quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, Cümhuriyyətin beynəlxalq münasibətlər sistemində tanınması, diplomatik müstəvidə milli maraqların qorunması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Yeni fəaliyyətə başlamış parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkədə siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafın təmin olunmasında, habelə demokratik prinsiplərin təsbit edilməsində əsaslı rol oynamışdır. Təəssüflər olsun ki, AXC cəmi iki il ayaqda qalmışdır. Sonra 71 il Sovet hakimiyyəti tərəfindən idarə olunmuş Azərbaycan 1991-ci ildə, nəhayət, öz müstəqilliyinə qovuşmuşdur. İlk illər çox ağır və çətin keçmişdir. Ölkəni parçalamağa çalışan, mitinq edən, hakimiyyət uğrunda vuruşanlar olmuşdur. Ölkənin iqtisadi-siyasi vəziyyəti tamamilə qeyri-stabil olmuşdur. 1993-cü ilin iyun ayından etibarən ölkədə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə Ümummilli Lider Heydər Əliyev gəlib. Onun hakimiyyətə gəlməsi ilə ölkənin iqtisadi-siyasi durumu stabilləşməyə doğru gedir. Xalqımızın şərəfli tarixi olan bu dövrü (1918-1920) hazırda öyrənilir. Ulu Öndər Heydər Əliyev cümhuriyyət tarixinin öyrənilməsi və bu dövlətin qurucularının xatirəsini əbədiləşdirmək üçün mühüm sərəncamlar verib. 28 May-Müstəqillik Günü tarixi təqvimə qızıl hərflərlə yazılıb. Azərbaycan, məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dediyi kimi Xalq Cümhuriyyətinin varisidir: “Müsəlman Şərqində ilk demokratik cümhuriyyətin məhz Azərbaycan torpağında yaranması xalqımızın o dövrdə və o illər ərəfəsində – XIX əsrin sonunda və XX əsrin əvvəllərində milli müstəqillik, azadlıq duyğuları ilə yaşaması ilə bağlıdır. O illərdə xalqımızın qabaqcıl şəxsiyyətləri, mütəfəkkir adamları, ziyalıları xalqımızda milli azadlıq, milli müstəqillik duyğularını gücləndirmiş, milli dirçəliş, milli oyanış əhval-ruhiyyəsi yaymış və bunların hamısı məntiqi olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasına gətirib çıxarmışdır”. Bildiyimiz kimi, Azərbaycan bolşeviklər tərəfindən işğal olunandan sonra SSRİ-nin tərkibində olaraq xalqımızı məhv etmək istiqamətində siyasət həyata keçirilirdi. Bu proses 1960-cı illərədək davam etdi. Heydər Əliyev DTK-nın sədri seçilməsilə ilk dəfə Azərbaycan tarixində millətin taleyi həmin millətdən olan insanın imzasına etibar olundu. Ulu Öndər Heydər Əliyevin çox böyük tarixi xidmətləri oldu. Keçmiş SSRİ-nin Siyasi Büronun üzvü olmaqla isə O, idarə olunan xalqı idarə edən xalqa çevirdi. Ulu öndərimiz Üçrəngli bayrağımızı əbədi və əzəli olaraq zirvələrə ucaltdı.
2003-cü ildən sonra isə Ulu Öndər Heydər Əliyev kursunun layiqli və uğurlu davamçısı İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı görünməmiş inkişaf yolu keçir. Bakıda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin şərəfinə İstiqlal bəyannaməsi abidəsi ucaldılıb. Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının xatirəsini daim ehtiramla anır. 2018-ci ili Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” ili elan edilib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi Azərbaycanın dövlətçilik tarixində çox mühüm və şərəfli bir mərhələ olan Şərqdə ilk parlamentli respublikanın əhəmiyyətinin hər zaman uca tutulduğunun, eləcə də dövlətçilik ənənələrinə böyük dəyər verildiyinin sübutudur. Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il 1 may tarixli Qanunu ilə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı” təsis olunmuşdur.
Xaricdə fəaliyyət göstərən səfirliklərimiz və diaspor təşkilatlarının da 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı keçirdikləri bayram mərasimləri milli qürurun təzahürüdür. Tədbirlərin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilir və Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilir. Bu tədbirlərdə Azərbaycan, türk, Avropa və ərəb və digər xaqların diaspor nümayəndələri də iştirak edir. Bayram mərasimlərində Müstəqillik Gününün yaranma tarixi haqda ətraflı məlumat verilir. Həmçinin filmlər nümayiş olunur, qonaqlara Azərbaycanın milli yeməkləri təqdim edilir. Bununla yanaşı, tədbir iştirakçılarına Azərbaycanla bağlı müxtəlif kitab, jurnal və məlumat vərəqələri paylanılır.
Bu gün müstəqil dövlətimiz uğurla inkişaf edir. Azərbaycan daha böyük uğurları ilə daima irəli addımlayır.

Азербайджанская Демократическая Республика является первой демократической республикой на мусульманском Востоке. Он предоставил равные права всем гражданам АПК, независимо от их языка, религии и национальности. Были приняты основные атрибуты страны – наш гимн, наш флаг, а официальным языком стал азербайджанский. Культура страны развивалась. Азербайджанская Демократическая Республика оказала значительное влияние на формирование демократических традиций на мусульманском Востоке. За короткий период были созданы первые парламент и правительство Азербайджана, установлены государственные атрибуты, приняты важные меры в области государственного строительства, признания Республики в системе международных отношений, предприняты важные шаги в направлении защита национальных интересов на дипломатическом уровне. Законы, принятые парламентом, который только начал функционировать, сыграли основополагающую роль в укреплении национальной независимости, обеспечении политического, экономического и культурного развития страны, а также утверждении демократических принципов. К сожалению, БТР просуществовал всего два года. После 71 года советского правления Азербайджан наконец обрел независимость в 1991 году. Первые годы были очень тяжелыми и трудными. Были те, кто пытался разделить страну, проводил митинги и боролся за власть. Экономическое и политическое положение страны стало совершенно нестабильным. С июня 1993 года к власти в стране по требованию народа пришел Общенациональный Лидер Гейдар Алиев. С его приходом к власти экономическая и политическая ситуация в стране движется к стабилизации. Этот период (1918-1920 гг.), представляющий собой славную историю нашего народа, в настоящее время изучается. Великий лидер Гейдар Алиев отдал важные поручения по изучению истории республики и увековечению памяти основателей этого государства. На календаре золотыми буквами записана дата 28 мая – День независимости. Азербайджан является правопреемником Народной Республики, как сказал общенациональный лидер Гейдар Алиев: «Создание первой демократической республики на мусульманском Востоке, именно на земле Азербайджана, связано с тем, что наш народ жил чувствами национальная независимость и свобода в то время и накануне тех лет — в конце XIX — начале XX века. В те годы ведущие деятели, мыслители и интеллектуалы нашего народа укрепили в нашем народе чувство национальной свободы и национальной независимости, распространили настроения национального возрождения и национального пробуждения, и все это логически привело к созданию Азербайджанской Демократической партии. Республика. Как мы знаем, после оккупации Азербайджана большевиками политика уничтожения нашего народа проводилась в составе СССР. Этот процесс продолжался до 1960-х годов. С избранием Гейдара Алиева председателем Государственного комитета Азербайджанской Народной Республики впервые в истории Азербайджана судьба нации была вверена подписи человека этой национальности. Великий лидер Гейдар Алиев имел большие исторические заслуги. Будучи членом Политбюро бывшего СССР, он превратил управляемых в правящую нацию. Наш великий лидер во веки веков поднял наш трехцветный флаг.
После 2003 года, с приходом к власти Ильхама Алиева, достойного и успешного последователя курса великого лидера Гейдара Алиева, экономика Азербайджана переживает беспрецедентное развитие. В Баку в честь Азербайджанской Демократической Республики установлен памятник Декларации независимости. Президент Ильхам Алиев всегда чтит память основателей Азербайджанской Демократической Республики. 2018 год был объявлен в Азербайджанской Республике Годом «Азербайджанской Народной Республики». Объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2018 года «Годом Азербайджанской Народной Республики» в нашей стране является доказательством того, что значение первой парламентской республики на Востоке, являющейся очень важным и почетным этапом в истории азербайджанской государственности, всегда высоко ценится, а также большое значение придается традициям государственности. Юбилейная медаль «100-летие Азербайджанской Народной Республики (1918-2018)» учреждена Законом Азербайджанской Республики от 1 мая 2018 года.
Праздничные церемонии, проводимые нашими посольствами и диаспорскими организациями, работающими за рубежом, 28 мая – День независимости, являются проявлением национальной гордости. В начале мероприятий звучит Государственный гимн Азербайджанской Республики и минутой молчания почтита светлая память наших шехидов. В этих мероприятиях также принимают участие представители диаспоры Азербайджана, Турции, Европы, арабских и других стран. В праздничных церемониях дается подробная информация об истории Дня независимости. Также демонстрируются фильмы, гостям подают национальные блюда Азербайджана. Кроме того, участникам мероприятия раздаются различные книги, журналы и листовки об Азербайджане.
Сегодня наше независимое государство успешно развивается. Азербайджан всегда движется вперед и добивается больших успехов.