Xalq Cümhuriyyətinin varisi
Səfirliklərimiz və diaspor təşkilatlarının da xaricdə 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı keçirdikləri bayram mərasimləri milli qürurun təzahürüdür
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman şərqində ilk demokratik respublikadır. AXC-nin bütün vətəndaşlarına dilindən, dinindən, milliyyətindən asılı olmayaraq bərabər hüquq tanıyıb. Ölkənin əsas atributları- himnimiz, bayrağımız qəbul edilib, rəsmi dili Azərbaycan dili olub. Ölkənin mədəniyyəti inkişaf edib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Qısa dövr ərzində Azərbaycanın ilk parlamenti, hökuməti yaradılmış, dövlət atributları təsis olunmuş, dövlət quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, Cümhuriyyətin beynəlxalq münasibətlər sistemində tanınması, diplomatik müstəvidə milli maraqların qorunması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Yeni fəaliyyətə başlamış parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkədə siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafın təmin olunmasında, habelə demokratik prinsiplərin təsbit edilməsində əsaslı rol oynamışdır. Təəssüflər olsun ki, AXC cəmi iki il ayaqda qalmışdır. Sonra 71 il Sovet hakimiyyəti tərəfindən idarə olunmuş Azərbaycan 1991-ci ildə, nəhayət, öz müstəqilliyinə qovuşmuşdur. İlk illər çox ağır və çətin keçmişdir. Ölkəni parçalamağa çalışan, mitinq edən, hakimiyyət uğrunda vuruşanlar olmuşdur. Ölkənin iqtisadi-siyasi vəziyyəti tamamilə qeyri-stabil olmuşdur. 1993-cü ilin iyun ayından etibarən ölkədə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə Ümummilli Lider Heydər Əliyev gəlib. Onun hakimiyyətə gəlməsi ilə ölkənin iqtisadi-siyasi durumu stabilləşməyə doğru gedir. Xalqımızın şərəfli tarixi olan bu dövrü (1918-1920) hazırda öyrənilir. Ulu Öndər Heydər Əliyev cümhuriyyət tarixinin öyrənilməsi və bu dövlətin qurucularının xatirəsini əbədiləşdirmək üçün mühüm sərəncamlar verib. 28 May-Müstəqillik Günü tarixi təqvimə qızıl hərflərlə yazılıb. Azərbaycan, məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dediyi kimi Xalq Cümhuriyyətinin varisidir: “Müsəlman Şərqində ilk demokratik cümhuriyyətin məhz Azərbaycan torpağında yaranması xalqımızın o dövrdə və o illər ərəfəsində – XIX əsrin sonunda və XX əsrin əvvəllərində milli müstəqillik, azadlıq duyğuları ilə yaşaması ilə bağlıdır. O illərdə xalqımızın qabaqcıl şəxsiyyətləri, mütəfəkkir adamları, ziyalıları xalqımızda milli azadlıq, milli müstəqillik duyğularını gücləndirmiş, milli dirçəliş, milli oyanış əhval-ruhiyyəsi yaymış və bunların hamısı məntiqi olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasına gətirib çıxarmışdır”. Bildiyimiz kimi, Azərbaycan bolşeviklər tərəfindən işğal olunandan sonra SSRİ-nin tərkibində olaraq xalqımızı məhv etmək istiqamətində siyasət həyata keçirilirdi. Bu proses 1960-cı illərədək davam etdi. Heydər Əliyev DTK-nın sədri seçilməsilə ilk dəfə Azərbaycan tarixində millətin taleyi həmin millətdən olan insanın imzasına etibar olundu. Ulu Öndər Heydər Əliyevin çox böyük tarixi xidmətləri oldu. Keçmiş SSRİ-nin Siyasi Büronun üzvü olmaqla isə O, idarə olunan xalqı idarə edən xalqa çevirdi. Ulu öndərimiz Üçrəngli bayrağımızı əbədi və əzəli olaraq zirvələrə ucaltdı.
2003-cü ildən sonra isə Ulu Öndər Heydər Əliyev kursunun layiqli və uğurlu davamçısı İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı görünməmiş inkişaf yolu keçir. Bakıda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin şərəfinə İstiqlal bəyannaməsi abidəsi ucaldılıb. Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının xatirəsini daim ehtiramla anır. 2018-ci ili Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” ili elan edilib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi Azərbaycanın dövlətçilik tarixində çox mühüm və şərəfli bir mərhələ olan Şərqdə ilk parlamentli respublikanın əhəmiyyətinin hər zaman uca tutulduğunun, eləcə də dövlətçilik ənənələrinə böyük dəyər verildiyinin sübutudur. Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il 1 may tarixli Qanunu ilə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı” təsis olunmuşdur.
Xaricdə fəaliyyət göstərən səfirliklərimiz və diaspor təşkilatlarının da 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı keçirdikləri bayram mərasimləri milli qürurun təzahürüdür. Tədbirlərin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilir və Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilir. Bu tədbirlərdə Azərbaycan, türk, Avropa və ərəb və digər xaqların diaspor nümayəndələri də iştirak edir. Bayram mərasimlərində Müstəqillik Gününün yaranma tarixi haqda ətraflı məlumat verilir. Həmçinin filmlər nümayiş olunur, qonaqlara Azərbaycanın milli yeməkləri təqdim edilir. Bununla yanaşı, tədbir iştirakçılarına Azərbaycanla bağlı müxtəlif kitab, jurnal və məlumat vərəqələri paylanılır.
Bu gün müstəqil dövlətimiz uğurla inkişaf edir. Azərbaycan daha böyük uğurları ilə daima irəli addımlayır.

Successor to the People’s Republic
The Azerbaijan Democratic Republic is the first democratic republic in the Muslim East. He granted equal rights to all citizens of the APC, regardless of their language, religion, or nationality. The main attributes of the country – our anthem, our flag – were adopted, and the official language was Azerbaijani. The culture of the country has developed. The Azerbaijan Democratic Republic had a significant impact on the formation of democratic traditions in the Muslim East. Within a short period, the first parliament and government of Azerbaijan were established, state attributes were established, important measures were taken in the field of state building, recognition of the Republic in the system of international relations, important steps were taken in the direction of protecting national interests at the diplomatic level. The laws adopted by the parliament, which has just started functioning, played a fundamental role in strengthening national independence, ensuring political, economic and cultural development in the country, as well as establishing democratic principles. Unfortunately, the APC survived for only two years. After 71 years of Soviet rule, Azerbaijan finally gained its independence in 1991. The first years were very hard and difficult. There were those who tried to divide the country, held rallies and fought for power. The economic and political situation of the country has become completely unstable. Since June 1993, National Leader Heydar Aliyev came to power in the country at the request of the people. With his coming to power, the economic and political situation of the country is going towards stabilization. This period (1918-1920), which is the glorious history of our nation, is currently being studied. The Great Leader Heydar Aliyev issued important orders to study the history of the republic and perpetuate the memory of the founders of this state. The date of May 28-Independence Day is written in golden letters on the calendar. Azerbaijan is the successor of the People’s Republic, as the National Leader Heydar Aliyev said: “The establishment of the first democratic republic in the Muslim East, precisely on the land of Azerbaijan, is related to the fact that our people lived with the feelings of national independence and freedom at that time and on the eve of those years – at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century. In those years, the leading personalities, thinkers and intellectuals of our people strengthened the feelings of national freedom and national independence in our people, spread the mood of national revival and national awakening, and all of these logically led to the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. As we know, after the occupation of Azerbaijan by the Bolsheviks, the policy of destroying our people was carried out as part of the USSR. This process continued until the 1960s. With the election of Heydar Aliyev as the chairman of the State Committee of the People’s Republic of Azerbaijan, for the first time in the history of Azerbaijan, the fate of the nation was entrusted to the signature of a person from that nationality. The Great Leader Heydar Aliyev had great historical services. Being a member of the Politburo of the former USSR, he turned the governed into a ruling nation. Our great leader raised our tricolor flag forever and ever.
After 2003, with the coming to power of Ilham Aliyev, a worthy and successful follower of the Great Leader Heydar Aliyev’s course, the economy of Azerbaijan is undergoing unprecedented development. The Declaration of Independence monument was erected in Baku in honor of the Azerbaijan Democratic Republic. President Ilham Aliyev always honors the memory of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic. 2018 was declared the year of the “Azerbaijan People’s Republic” in the Republic of Azerbaijan. The declaration of 2018 by President Ilham Aliyev as the “Year of the Azerbaijan People’s Republic” in our country is proof that the importance of the first parliamentary republic in the East, which is a very important and honorable stage in the history of Azerbaijan’s statehood, is always held high, as well as the great value is attached to statehood traditions. The “100th anniversary of the Azerbaijan People’s Republic (1918-2018)” jubilee medal was established by the Law of the Republic of Azerbaijan dated May 1, 2018.
The holiday ceremonies held by our embassies and diaspora organizations operating abroad on May 28 – Independence Day are a manifestation of national pride. At the beginning of the events, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan is played and the dear memory of our martyrs is commemorated with a minute of silence. Diaspora representatives of Azerbaijani, Turkish, European and Arab and other nations also participate in these events. In the holiday ceremonies, detailed information about the history of Independence Day is given. Films are also shown, national dishes of Azerbaijan are served to the guests. In addition, various books, magazines and leaflets about Azerbaijan are distributed to the participants of the event.
Today our independent state is developing successfully. Azerbaijan is always moving forward with greater successes.