Xınalıqda 20 ev təmir-bərpa olunur
“Report” xəbər verir ki, bunu Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin tikinti sektorunun müdiri Elşən Ağalarov bildirib.
“Hava şəraiti imkan versə, bu evlərin hamısının təmir-bərpası sona çatdırılacaq. Əks təqdirdə 17 ev təhvil veriləcək. Ümumilikdə Xınalıqda 4 il müddətində – 2021-2024-cü illərdə 60 evin təmir-bərpası layihələndirilib. 2021-ci ildə 16, 2022-ci ildə 11 ev sakinlərinə təhvil verilib. 2024-cü ilə isə qalan evləri təmir-bərpa etməyi planlaşdırırıq”, – deyə o qeyd edib.
E.Ağalarov vurğulayıb ki, Xınalıq tarixi yer olduğu üçün evlər kəndin özünəməxsus memarlıq üslubuna uyğun bərpa edilir.

This year, 20 houses are being repaired in Khinalig village of Guba region.
Report informs that this was stated by Elshan Agalarov, head of the construction sector of the Reserves Management Center of the State Tourism Agency.
“If the weather conditions allow, the repair and restoration of all these houses will be completed. Otherwise, 17 houses will be handed over. In total, the repair and restoration of 60 houses in Khinalig is planned for a period of 4 years – in 2021-2024. In 2021, 16, 11 houses were handed over to residents in 2022. We plan to repair and restore the remaining houses in 2024,” he said.
E.Agalarov emphasized that since Khinalig is a historical place, the houses are restored according to the unique architectural style of the village.