Xınalıqda qonaq evlərinə dəstək məqsədilə vətəndaşlara avadanlıqlar verilib
Quba rayonunun Xınalıq kəndində qonaq evi yaradıb turistlərə xidmət göstərən 16 sahibkara su qızdırıcısı, soba və qaz plitəsi təqdim olunub.
“Report” xəbər verir ki, bu, Dövlət Turizm Agentliyi ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanın Regionlarında Dayanıqlı Turizmin İnkişafına Dəstək” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Xatırladaq ki, sentyabrın 4-də Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Agentliyin tabeliyində “Xınalıq və Köç yolu” Dövlət Tarix Mədəniyyət və Etnoqrafiya Qoruğu yaradılıb. Yeni qoruq Xınalıq kəndini və 6 rayonun ərazisindən keçən, 200 km-dən çox uzunluğu olan Köç yolunu əhatə edir. Sentyabrın 18-də isə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə ixtisaslaşmış qurumu UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 45-ci sessiyasında “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı”nın qurumun Ümumdünya irs siyahısına daxil edilməsinə dair qərar qəbul olunub.

Гражданам передано оборудование для поддержки гостевых домов в Хыналыге
В селе Хыналыг Губинского района 16 предпринимателям, создавшим гостевой дом и оказывающим услуги туристам, подарили водонагреватель, плиту и газовую плиту.
Как сообщает “Report”, это произошло в рамках проекта “Поддержка развития устойчивого туризма в регионах Азербайджана”, реализуемого совместно Госагентством по туризму и Программой развития ООН.
Напомним, что 4 сентября по распоряжению президента Ильхама Алиева при Агентстве был создан Государственный историко-культурный и этнографический заповедник. Новый заповедник охватывает село Хыналыг и Миграционную дорогу протяженностью 200 км, которая проходит по территории 6 районов. 18 сентября на 45-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по науке, образованию и культуре, было принято решение о включении «Культурного ландшафта Хиналыг и миграционного пути» в список Всемирного наследия организации. Список.