Xınalıqda qonaq evlərinə dəstək məqsədilə vətəndaşlara avadanlıqlar verilib
Quba rayonunun Xınalıq kəndində qonaq evi yaradıb turistlərə xidmət göstərən 16 sahibkara su qızdırıcısı, soba və qaz plitəsi təqdim olunub.
“Report” xəbər verir ki, bu, Dövlət Turizm Agentliyi ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanın Regionlarında Dayanıqlı Turizmin İnkişafına Dəstək” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Xatırladaq ki, sentyabrın 4-də Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Agentliyin tabeliyində “Xınalıq və Köç yolu” Dövlət Tarix Mədəniyyət və Etnoqrafiya Qoruğu yaradılıb. Yeni qoruq Xınalıq kəndini və 6 rayonun ərazisindən keçən, 200 km-dən çox uzunluğu olan Köç yolunu əhatə edir. Sentyabrın 18-də isə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə ixtisaslaşmış qurumu UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 45-ci sessiyasında “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı”nın qurumun Ümumdünya irs siyahısına daxil edilməsinə dair qərar qəbul olunub.

Equipment was provided to citizens to support guest houses in Khinalig
In Khinalig village of Guba region, 16 entrepreneurs who created a guest house and provided services to tourists were presented with a water heater, stove and gas stove.
“Report” informs that this took place within the framework of the project “Support for the Development of Sustainable Tourism in the Regions of Azerbaijan” jointly implemented by the State Tourism Agency and the United Nations Development Program.
It should be recalled that on September 4, by the order of President Ilham Aliyev, the State History, Culture and Ethnography Reserve was established under the Agency. The new reserve covers the village of Khinalig and the 200-km-long Migration Road, which passes through the territory of 6 districts. On September 18, at the 45th session of the UNESCO World Heritage Committee, a specialized agency of the United Nations Organization for Science, Education and Culture, a decision was made to include the “Hinalig and Migration Route Cultural Landscape” in the organization’s World Heritage List.