Prezident İlham Əliyev: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram”
Novruz bəşəriyyət tarixində ən qədim bayramlardan biridir və bu bayram dünyanın bir çox yerlərində, o cümlədən Azərbaycanda yaz bərabərliyi günündə qeyd olunur. Novruz bütün ölkədə aşıqların, xanəndələrin, xalq müğənnilərin konsertləri keçirilən kütləvi bayramdır. Burada kəndirbazlar, pəhləvanlar öz güclərini nümayiş etdirir, meydanlarda kosa və keçəlin iştirakı ilə komik tamaşalar göstərilir. Kosa qışı, keçəl isə yazı simvolizə edir. Söz yarışmasında, əlbəttə ki, keçəl qalib gəlir. Kənd yerlərində at yarışları – çovqan oyunu keçirilir. Bakıda əsas bayram tədbirləri əfsanəvi Qız qalasının ətrafında keçirilir.
Qədim fars dilindən “Novruz” “yeni gün” deməkdir. Bayramın tarixi həmişə Günəş təqvimi ilə müəyyən edilən illik yaz bərabərliyi gününə “bağlanır”. Bu yaz bayramı ümummilli xarakter alıb və müxtəlif millətlərin nümayəndələrini birləşdirir.
Novruz bayramı baharın gəlişini simvollaşdırır. Türk xalqlarının hər birinin bu bayramla bağlı özünəməxsus əlamətləri və adət-ənənələri var. Məsələn, azərbaycanlılar arasında yazın yaxınlaşmasının ilk əlaməti səməni (cücərmiş buğda) olur. Toxumları evdə yetişdirməyin daha yaxşı olduğuna inanılır, bu, bolluq və firavanlıq cəlb edəcəkdir, deyə düşünülür.
Novruz bayarmı təbiətin yenilənməsinin və yeni ilin başlanğıcının təcəssümüdür. Adətə görə, bu gün erkən dururlar və mütləq şirin bir şey yeyirlər və imkanı varsa su üstə gedirlər. Daha sonra qohum-əqraba bir-birlərinin evlərinə gedib bayramlaşırlar. Həmçinin Novruz bayramında tonqal qalanır. “Ağırlığım, uğurluğum odlara” deyib odun üzərindən atdanılır.
Novruz istisnasız olaraq hamıya xoş əhval-ruhiyyə bəxş edir. Adətən bayaram ərəfəsində müxtəlif tədbir, şənlik və layihlər təşkil edilir. Xatıladaq ki, 2007-ci il Novruz bayramı ərəfəsində Mehriban xanımın təşəbbüsü “Hərəyə bir ağac əkək” kampaniyası ilə başlanmışdır. Kampaniya bu gün də davam etdirilir. Kampaniya başlayandan sonra respublikanın bütün şəhər, rayon və qəsəbələrində vətəndaşlar, ayrı-ayrı idarə və müəssisələrin kollektivləri bu çağırışa səs verərək, yaşıllaşdırma kampaniyasına qoşulmuşdur. Ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, ekoloji problemlərin həllinə töhfə olan bu layihə çərçivəsində respublikanın bütün guşələrində yüz minlərlə ağac əkilmiş, yeni parklar və bağlar salınmışdır. Təkcə 2020-ci ildə – Nəsimi ilində Mehriban xanım Əliyevanın ideyası və təşəbbüsü ilə böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə bir gündə 650 min ağac əkilmişdir.
Novruz bayramı Azərbaycanda ən vacib və ən sevimli bayramlardan biridir. Novruz, əsasən, müsəlman ölkələrində qeyd olunsa da, bu, heç də dini bayram deyil, təbiətin yeniləşməsini simvolizə edir. 2009-cu ildə Novruz YUNESKO-ya bəşəriyyətin qeyri-maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir. Qeyd etmək istərdik ki, hələ Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyev Sovet hakimiyyətinin qadağan edtməsinə baxmayaraq, milli ruhun yüksəlməsinə kömək edən amillərə xüsusi hörmətlə yanaşmış, Novruzun qədim köklərə malik olduğunu və Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşadığını vurğulamışdır: “Novruz bayramının bizə bəxş etdiyi ən gözəl nemət ondan ibarətdir ki, qədim zamanlardan bu bayramda insanlar kin-küdurəti unudur, küsülülər barışır, ziddiyyətlər aradan götürülür. Demək, bu, dostluq, həmrəylik, yüksək mənəviyyat bayramıdır”. Ümummilli Lider Heydər Əliyev bu bayramın respublika miqyasında yüksək səviyyədə keçirilməsinə də nail olub və bu gün bu bayram çox möhtəşəm keçirir, bütün respublika, dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan bütün azərbaycanlılar qeyd edir. Bunu xarici ölkələrdə Novruz bayramı ilə bağlı soydaşlarımızın keçirdikləri bayram mərasimi əyani sübut edir. Qeyd edək ki, Novruz bayramının diasporumuz tərəfindən də qeyd etmək artıq ənənəyə çevrilib. Bahar bayramının hazırlanmasında və keçirilməsində Azərbaycan diasporu çox böyük fəallıq göstərir. Belə tədbirlərdə adətən milli yeməklərin sərgisi təşkil olunur. Milli diaspor nümayəndələri ənənəvi şirniyyatlar nümayiş etdirirlər. Hər şey sevgi və hörmətlə edilir – geyimlər tikilir, milli xörəklər hazırlanır. Ətirli nemətlərdən ibarət təmtəraqlı süfrə, milli xörəklərlə süfrəyə verilmiş, səməni, rəngli yumurtalar – əcnəbiləri Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyəti ilə tanış edir. Ümumiyyətlə, Novruz bayramı ilə bağlı xarcdə keçirilən bütün tədbirləri əcnəbilər də maraqla qarşılayırlar.
Diaspor sədirləri də Novruz bayramını təbrik edirlər. Onlar tarixi vətənlərindən uzaqda yaşayaraq adət-ənənələrimizi, dilimizi, mədəniyyətimizi qoruyub saxlamağa çalışdıqlarını qeyd edirlər. Onlar dostluq və harmoniya şəraitində yaşadıqları ölkələrin rəsmi qurumlarını, yerli xalqı da bayram tədbirlərinə dəvət edirlər.
Novruzun özünəməxsus ab-havası var. Bu, çoxəsrlik ənənələri, maraqlı adətləri olan bayramdır. Diasporumuz tacik, özbək və tatar milli mədəniyyət mərkəzi ilə də Novruz tədbirləri keçirir, konsert proqram təşkil edirlər. Bu tədbirlərdə türk xalqları mədəniyyətimizin zənginliyini səxavətlə bölüşürlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ümummilli Liderin vəsiyyətini və Azərbaycan xalqının arzularını reallaşdırdı. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında müzəffər Azərbaycan Ordusu doğma torpaqlarımızı işğaldan azad etdi və biz artıq həmin ərazilərdə Novruz bayramını qeyd edirik. Artıq işğaldan azad olunan ərazilərə Böyük Qayıdış başlayıb. Qarabağda bayram tonqalının yaradılması hər bir soydaşmızı qürurlandırır. Qarabağa yenidən Novruz ab-habası yaradılıb. Prezident İlham Əliyev 2021-ci ilin 20 martında Şuşadan dünya azərbaycanlılarına etdiyi Novruz bayramı təbirikində demişdir: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram. Bu əziz gündə bir daha bütün Azərbaycan xalqını gözəl bayram münasibətilə təbrik etmək istəyirəm”. Həmin il Novruz bayramının Qarabağda da qeyd edilməsi çox əlamətdar oldu. Çünki 30 ildən artıq idi ki, xalqımız qəlbində Qarabağ niskili ilə bayram keçirirdi. Lakin 2021-ci ilin Novruz bayramını qalib xalq olaraq keçirdik.
Bu bayram qədim tarixə malikdir və türk xalqarı arasında böyük sevgi ilə qeyd olunur. Yaz bayramı ənənəvi olaraq bütün türk millətlərinin nümayəndələrini birləşdirir. Ona görə də Novruzu bütün türk xaqları gözləyir. Bahar bayramı hər şeydən əvvəl xalqların dostluğunu, sülh içində yaşamağını həmrəylik, hörmət və məhəbbətdə simvollaşdırır.

Welcome, Novruz holiday!
President Ilham Aliyev: “I am a happy person to convey my congratulations to my dear, native people from Karabakh, which was freed from occupation, on the occasion of Novruz holiday”
Nowruz is one of the oldest holidays in the history of mankind, and this holiday is celebrated in many parts of the world, including in Azerbaijan on the day of the spring equinox. Nowruz is a mass holiday in the whole country, where concerts of ashiqs, singers and folk singers are held. Here, jugglers and wrestlers demonstrate their strength, comic performances are shown in the squares with the participation of kosa and bald. The cup symbolizes winter, and the bald head symbolizes summer. In the word contest, of course, bald wins. In rural areas, horse races and blizzard games are held. The main holiday events in Baku are held around the legendary Maiden’s Castle.
Nowruz means “new day” from the ancient Persian language. The date of the holiday is always “tied” to the annual vernal equinox, which is determined by the solar calendar. This spring holiday has a national character and unites representatives of different nationalities.
Nowruz holiday symbolizes the arrival of spring. Each of the Turkic peoples has its own signs and traditions related to this holiday. For example, among Azerbaijanis, the first sign of the approach of spring is samani (sprouted wheat). It is believed that it is better to grow the seeds at home, it is believed to attract abundance and prosperity.
Nowruz is the embodiment of the renewal of nature and the beginning of the new year. According to custom, on this day they get up early and definitely eat something sweet, and if they can, they go on the water. Later, relatives go to each other’s houses and celebrate. There is also a bonfire on Novruz holiday. He jumps over the fire saying “My weight, my success is in the fire”.
Nowruz brings good mood to everyone without exception. Various events, celebrations and projects are usually organized on the eve of the holiday. Let’s remember that on the eve of Novruz holiday of 2007, Mehriban Khanum’s initiative was started with the campaign “Plant a tree for everyone”. The campaign continues today. After the start of the campaign, citizens, collectives of individual departments and enterprises in all cities, districts and towns of the republic voted for this call and joined the greening campaign. Hundreds of thousands of trees were planted in all corners of the republic, and new parks and gardens were built within the framework of this project, which contributed to the improvement of the environment and the solution of ecological problems. Only in 2020 – the year of Nasimi, 650 thousand trees were planted in one day on the occasion of the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imaddin Nasimi, with the idea and initiative of Mrs. Mehriban Aliyeva.
Nowruz holiday is one of the most important and favorite holidays in Azerbaijan. Although Novruz is celebrated mainly in Muslim countries, it is not a religious holiday at all, but symbolizes the renewal of nature. In 2009, Novruz was included in UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. We would like to note that even in the first period of his leadership in Azerbaijan, the Great Leader Heydar Aliyev paid special respect to the factors that helped to raise the national spirit, despite the prohibition of the Soviet authorities, and emphasized that Novruz has ancient roots and lives forever in the hearts of the Azerbaijani people: “The best gift of Novruz holiday to us is a wonderful blessing is that since ancient times, on this holiday, people forget grudges, grudges are reconciled, and conflicts are resolved. That is, it is a holiday of friendship, solidarity and high spirituality.” The national leader Heydar Aliyev also managed to hold this holiday at a high level in the republic, and today this holiday is celebrated very grandly, the whole republic and all Azerbaijanis living in different parts of the world celebrate it. This is clearly evidenced by the festive ceremony held by our compatriots in connection with the Novruz holiday in foreign countries. It should be noted that the celebration of Novruz holiday by our diaspora has already become a tradition. The Azerbaijani diaspora is very active in the preparation and holding of the spring holiday. An exhibition of national dishes is usually organized at such events. Representatives of the national diaspora demonstrate traditional sweets. Everything is done with love and respect – clothes are sewn, national dishes are prepared. A sumptuous table of aromatic gifts, served with national dishes, malt, colorful eggs – introduce foreigners to the rich culture of the Azerbaijani people. In general, all the events related to Nowruz holiday are welcomed by foreigners.
Diaspora leaders also congratulate Novruz holiday. They note that they try to preserve our traditions, language, and culture by living far from their historical homeland. They invite the official institutions of the countries where they live in the conditions of friendship and harmony, as well as the local people to holiday events.
Nowruz has its own atmosphere. This is a holiday with centuries-old traditions and interesting customs. Our diaspora organizes Novruz events and concerts together with the Tajik, Uzbek and Tatar national cultural centers. In these events, the Turkish people generously share the richness of our culture.
President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev realized the will of the National Leader and the wishes of the people of Azerbaijan. Under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the victorious Azerbaijani Army freed our native lands from occupation, and we are already celebrating Novruz in those territories. The Great Return to the territories freed from occupation has already begun. Creating a holiday bonfire in Karabakh makes every compatriot proud. Nowruz atmosphere has been created in Karabakh again. On March 20, 2021, President Ilham Aliyev said in his Novruz holiday greetings from Shusha to the world’s Azerbaijanis: “I am a happy person to convey my congratulations to my dear, native people from Karabakh, which has been freed from occupation, on the occasion of Novruz holiday. On this dear day, I want to once again congratulate all the people of Azerbaijan on a wonderful holiday.” That year, the celebration of Novruz holiday in Karabakh was very significant. Because it had been more than 30 years that our people celebrated with Karabakh niskil in their hearts. However, we spent the Novruz holiday of 2021 as a victorious nation.
This holiday has an ancient history and is celebrated with great love among Turkic peoples. The summer holiday traditionally unites representatives of all Turkic nations. That is why all Turkish people are waiting for Novruz. First of all, the Spring holiday symbolizes the friendship of peoples, living in peace in solidarity, respect and love.