XI Qlobal Bakı Forumunda iştirak etməklə əlaqədar Bakıda səfərdə olan Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayar “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının kollektivi ilə görüş keçirib.
Görüş “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının Redaksiyasında baş tutub. Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayarı salamlayan beynəlxalq jurnalının baş redaktoru, Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Emil Nəsirli bildirib ki, Azərbaycanla Monqolustan arasında diplomatik münasibətlər 1992-ci ildə qurulub. Nəzərə alsaq ki, Monqolustan həm də qədim türk dövlətlərinin qurulduğu məkan olub, bu ölkə, Azərbaycan da daxil olmaqla, Türk dünyasının hər zaman maraq dairəsindədir. Baş redaktor onu da xatırlayıb ki, Azərbaycan və Monqolustanı qədim tarixi-mədəni əlaqələr, eləcə də Sovet İttifaqı illərindəki mədəniyyət və təhsil sahələrində əməkdaşlığın xoş xatirələri birləşdirir. Məsələn, 1971-ci ildə Monqolustan Xalq İnqilabının qələbəsinin 50 illiyinin qeyd edilməsi zamanı ilk dəfə Bakıda Monqolustan mədəniyyəti günləri keçirilmişdi. Azərbaycan ərazisində Çingiz xan və onun nəvəsi Hülakü xanın dövründən monqol imperiyalarının mədəni irsinə aid bəzi faktlar qorunub saxlanılıb. Həmçinin Azərbaycan dilində bəzi sözlər monqol dili ilə eynidir. Bütün bunlar o deməkdir ki, iki ölkə arasında mədəniyyət və elm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensial var. 1950-ci illərdən o vaxtkı Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunda monqol tələbələr təhsil almağa başlayıb və o zamandan indiyədək 50-dən çox gənc mütəxəssis Azərbaycanın ali məktəblərini bitirib. 1970-80-ci illərdə Monqolustanda işləmiş sovet mütəxəssisləri arasında azərbaycanlılar da olub. İki ölkənin elmlər akademiyalarının tarix, arxeologiya və etnoqrafiya sahələri üzrə işgüzar əməkdaşlıq cəhdləri var.
Görüşdə “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının fəaliyyəti barədə müxtəlif mövzular barədə Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayara geniş məlumat verən baş redaktor Emil Nəsirli onu da vurğulayıb ki, son illər Monqolustan-Azərbaycan əlaqələri xüsusilə Monqolustan Prezidentinin 2018-ci ildə Azərbaycana səfərindən sonra intensivləşib. İlk Monqolustan-Azərbaycan biznes forumu 2018-ci ildə Ulan-Batorda keçirilib və daha sonra tərəflər 2021-ci ildə ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası saziş imzalayıblar. Üstəlik, ilk dəfə nazir müavinləri səviyyəsində xarici işlər nazirliklərinin siyasi məşvərəti keçirilib. Tərəflər hava nəqliyyatı və enerji sektorlarında əməkdaşlığa dair hökumətlərarası saziş layihələri üzərində səylə işləyirlər.
Görüşdə ölkəmizin Monqolustanla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini, iki ölkənin qədim tarixi köklərə söykənən münasibətlərinin dərinləşməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirən Emil Nəsirli, onu da əlavə edib ki, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün böyük potensial mövcuddur. “Ümid edirik ki, bütün bu addımlar, ikitərəfli münasibətlərin inkişafına təkan olacaq” -deyə baş redaktor qeyd edib.
Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayar “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, jurnalın materiallarının rəngarəngliyi və orada dərc olunan aktual mövzuların təhlili istiqamətində atılan addımları yüksək qiymətləndirib, həmçinin müstəqil xarici siyasət həyata keçirən Prezident İlham Əliyevin uğurlu diplomatiyası ilə Azərbaycanın əksər dövlətlərin Cənubi Qafqaz regionundakı ən etibarlı tərəfdaşına çevrildiyini xüsusi qeyd edərək, Monqolustanın tarix, mədəniyyət və adət-ənənə baxımından Türkiyə və Türk dünyası ilə çox oxşar cəhətləri olduğunu, hazırda ölkəsinin Türk dünyasının müstəqil təşkilatları ilə, məsələn, Beynəlxalq Türk Akademiyası, TÜRKPA və s. ilə əməkdaşlığa uğurla davam etdirdiklərini söyləyib.
Sonra Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayar redaksiyanın baş ofisində “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının ötən illər ərzində fəaliyyətini özündə əks etdirən foto stendlə tanış olub, “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının kollektivinə fəaliyyətlərində yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra ənənəvi olaraq Monqolustanın sabiq Prezidenti Nambaryn Enkhbayar “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının redaksiyasının 2024-cü ildə qonağı kimi jurnalın “Fəxri Xatirə kitabı”na ürək sözlərini yazıb, görüşdə “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının kollektivi ilə birgə foto çəkdirib.

The former President of Mongolia Nambaryn Enkhbayar, who is visiting Baku to participate in the 11th Global Baku Forum, met with the staff of the international magazine “My Azerbaijan”.
The meeting took place in the editorial office of the international magazine “My Azerbaijan”. The editor-in-chief of the international magazine and corresponding member of the International Academy of Sciences Emil Nasirli, by welcoming the former President of Mongolia Nambaryn Enkhbayar, said that diplomatic relations between Azerbaijan and Mongolia were established in 1992. In consideration of the fact that Mongolia was also the place where the ancient Turkic states were founded, this country is always in the interest of the Turkic world, including Azerbaijan. The editor-in-chief also recalled that Azerbaijan and Mongolia are united by ancient historical and cultural ties, as well as pleasant memories entailing cultural and educational cooperation during the years of the Soviet Union. For example, in 1971, during the celebration of the 50th anniversary of the victory of the Mongolian People’s Revolution, the Days of Mongolian Culture were held in Baku for the first time. Some facts related to the cultural heritage of the Mongol empires from Genghis Khan and his grandson Hulaku Khan’s period have been preserved in the territory of Azerbaijan. Also, some Azerbaijani words are the same with the Mongolian language. Overall, this means that there is great potential for the development of cultural and scientific cooperation between two countries.
Since the 1950s, Mongolian students began to study at former Azerbaijan Oil and Chemical Institute, and since then, more than 50 young specialists have graduated from Azerbaijan universities. Azerbaijanis were among the Soviet specialists who worked in Mongolia during 1970s and 80s. The academy of sciences of two countries has business cooperation efforts in history, archeology and ethnography.
At the meeting, editor-in-chief Emil Nasirli, who gave extensive information to the former President of Mongolia Nambaryn Enkhbayar about the activities of the international magazine “My Azerbaijan”, also emphasized that Mongolian-Azerbaijani relations have intensified in recent years, especially after the visit of the Mongolian President to Azerbaijan in 2018. The first Mongolian-Azerbaijani business forum was held in Ulaanbaatar in 2018, and later the parties signed an intergovernmental agreement on trade and economic cooperation in 2021. Moreover, for the first time, political consultation of foreign ministries was held at the level of deputy ministers. The parties are actively working on draft intergovernmental agreements of cooperation in the air transport and energy sectors.
At the meeting, Emil Nasirli stated that our country attaches great importance to cooperation with Mongolia and will expend all reasonable endeavors to deepen the relations between two countries, which are based on ancient historical roots, and added that there is great potential for the development of relations between our countries in political, economic, cultural and other fields. The editor-in-chief also said that “We hope that all these steps will boost the development of bilateral relations”.
The former President of Mongolia Nambaryn Enkhbayar, highly appreciated the actions taken to expand international relations of the international magazine “My Azerbaijan”, the diversity of the magazine materials and the analysis of current topics published in it, as well as particularly emphasizing that Azerbaijan is the most reliable country in the South Caucasus region thanks to successful diplomacy of President Ilham Aliyev, who implements an independent foreign policy, and said that Mongolia has many similarities with Turkey and the Turkic world in terms of history, culture and traditions, currently his country successfully cooperates with independent organizations of the Turkic world, including the International Turkish Academy, TURKPA, etc.
Later, the former President of Mongolia Nambaryn Enkhbayar, got acquainted with the photo booth depicting the activities of the international magazine “My Azerbaijan” over the past years in the main editor’s office and wished the staff of the international magazine “My Azerbaijan” new creative successes in their future activities.
Then, the former President of Mongolia, Nambaryn Enkhbayar wrote his sincere wishes to “Memorial Book of Honor” of the magazine as a guest of the editor office of the international magazine “My Azerbaijan” in 2024, and took a photo with the staff of the international magazine “My Azerbaijan” at the meeting.